هدر موبایل
1398/02/25 12:47:45
سرویس سیاسی
فتحی:

هیات عالی نظارت مجمع به حدود قانونگذار تعدی کرده است

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: در اقدام هیات عالی نظارت مجمع مبنی بر ایراد گرفتن به مصوبه مجلس یک تناقض وجود دارد و از این تفسیر می‌‌توان برداشت کرد که چنین خطایی، تعدی به حدود صلاحیت قانونگذار کشور است.
هیات عالی نظارت مجمع به حدود قانونگذار تعدی کرده است عضو فراکسیون امید مجلس گفت: در اقدام هیات عالی نظارت مجمع مبنی بر ایراد گرفتن به مصوبه مجلس یک تناقض وجود دارد و از این تفسیر می‌‌توان برداشت کرد که چنین خطایی، تعدی به حدود صلاحیت قانونگذار کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100547991395.jpg هیات,عالی,نظارت,مجمع,به,حدود,قانونگذار,تعدی,کرده,است Icana

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص ایراداتی که هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نظان بر طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، اظهار داشت: بدون شک این رویه بدعت گذاری است و به معنای تبدیل شدن این هیات به شورای نگهبان دوم است.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام ایرادی ورود می‌کند حتما باید در فرایند قانونگذاری، تذکرها را به مجلس بدهد یا اینکه بعد از مصوبه مجلس، موضوع را از طریق شورای نگهبان به قوه مقننه اعلام کند؛ مسئله یا ایرادی که هیات عالی نظارت دارد ابتدا باید به شورای نگهبان ارائه شود و شورای نگهبان به حسب اینکه آن مصوبه خلاف قانون اساسی یا شرع است، از آن داده‌ها و اطلاعات هیات عالی، می‌تواند استفاده کند.

رفتار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت تناقض ایجاد می‌کند

وی افزود: ورود هیات عالی نظارت مجمع، تناقضی را ایجاد می‌کند، مجمع تشخیص مصلحت نظام یک بار به عنوان مرجع ناظرِ دوم و شورای نگهبان دوم اعمال نظر می‌کند، اگر این مرجع یکبار به عنوان شورای نگهبان در مصوبات وارد می‌شود و مصوبات مجلس را رد می‌کند، در صورتی که اگر اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان رخ دهد، مجمع تشخیص مصلحت نظام دیگر صالح به رسیدگی نیست زیرا قبلا داوری کرده و نظر آن معلوم است، این داور برای مرحله بعدی حق داوری ندارد.

هیات عالی نظارت مجمع به حدود قانونگذار تعدی کرده است

فتحی ادامه داد: در اقدام هیات عالی نظارت مجمع مبنی بر ایراد گرفتن به مصوبه مجلس یک تناقض وجود دارد و از این تفسیر می توان برداشت کرد که چنین خطایی، تعدی به حدود صلاحیت قانونگذار کشور است و حتما باید مقابل آن ایستادگی شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مقابل این بدعت نایستیم، روز به روز شاید وسعت آن گسترش یابد و کار به جایی برسد که قابلیت اصلاح نباشد.

مبنای اقدام هیات عالی نظارت مجمع تفسیر جزئی از قانون اساسی است

وی افزود: به نظرم این اقدام هیات عالی نظارت بر مجمع در تعارض صریح و آشکار با قانون اساسی است و این هیات فقط یک قسمت از یک اصل قانون اساسی را گرفته‌اند، درحالی که مسلم است که شما وقتی می‌خواهید تفسیری از قانون ساسی بکنید باید به نحوی باشد که تمام اصول و ساختار کلی  قانون اساسی دیده بشود ونیت واقعی قانونگذار از طریق مطالعه و مراجعه به تمام اصول قانون اساسی باید کشف شود نه به یک جز، این رویه مراجعه به یک جز است درحالی که اجزای دیگر قانون اساسی نادیده گرفته شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet