هدر موبایل
1398/02/24 13:54:07
سرویس فرهنگی
صالحی در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس:

کاغذ و دیگر کالاها تک نرخی شوند

وزیر فرهنگ می‌گوید اگر سیستم تک نرخی و آزاد فقط برای کاغذ اعمال شود، قیمت مطبوعات و نشر غیرقابل تحمل خواهد بود ولی اگر تمام محصولات تک نرخی شود، این التهاب قابل مدیریت است.
کاغذ و دیگر کالاها تک نرخی شوند وزیر فرهنگ می‌گوید اگر سیستم تک نرخی و آزاد فقط برای کاغذ اعمال شود، قیمت مطبوعات و نشر غیرقابل تحمل خواهد بود ولی اگر تمام محصولات تک نرخی شود، این التهاب قابل مدیریت است. https://cdn.icana.ir/d/019/201905102085091081.jpg کاغذ,و,دیگر,کالاها,تک,نرخی,شوند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان وی تشکیل شد.

انتظامی: افزایش فروش فیلم‌هایی با جنبه ملی و ارزشی در سال 97

در این جلسه حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی به ارائه گزارش از مسائل مالی این سازمان پرداخت و گفت: شفافیت هزینه‌کرد بودجه و اعتبارات در این سازمان از اهم مسائل است زیرا یکی از مشکلات حوزه فرهنگ آن است که بخش قابل توجهی از اعتبارات صرف مسائلی می‌شود که جنبه پشتیبانی دارد.

وی ادامه داد: در همین راستا دو اقدام صورت گرفته و فعالیت مدرسه ملی سینما و موسسه رسانه‌های تصویری متوقف شد؛ اگرچه اقدامات مدرسه ملی سینما در جای خود پسندیده است ولی در شرایط محدودیت بودجه در اولویت نیست.

وی همچنین با اشاره به حمایت از جوانان فیلمساز به اختصاص اعتبار 7 میلیارد تومانی در این حوزه اشاره کرد و توضیح داد: بر حمایت از جوانان اصرار داریم و تأکید شده که دستورالعمل‌های حمایتی حداکثر تا پایان خرداد ماه هر سال منتشر شود زیرا یکی از معانی مهم شفافیت، پیش‌بینی پذیری است.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه 5 میلیارد تومان از این اعتبار 7 میلیارد تومانی برای جوانان شهرستانی اختصاص داده شده، درباره اولویت‌های این سازمان گفت: فیلم‌های تولیدی با مشارکت فارابی از اهم این موارد است و امسال نیز بنا داریم فیلم "ریگی 2" در ادامه فیلم "شبی که ماه کامل شد" را با مضمون عملیات دستگیری ریگی بسازیم.

انتظامی افزود: پیش‌تر از این عنوان می‌شد که فروش فیلم‌هایی با جنبه های ملی و ارزشی پایین است اما در سال 97 این فیلم‌ها اقبال و فروش زیادی داشتند.

جوادی: ارتباطات کتابی با 30 کشور

در ادامه این جلسه جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در سال 97 حدود 99 هزار کتاب مجوز نشر گرفته و 57 هزار عنوان آن چاپ اولی بودند، درباره برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: در نمایشگاه کتاب جنبه های اقتصادی، اجتماعی و دیپلماسی کتاب رونق داشت و با 30 کشور دیگر ارتباطات کتابی برقرار شد ضمن آن که این معاونت در بیش از 20 استان نمایشگاه کتاب استانی برگزار کرده و در 10 نمایشگاه بین‌المللی نیز مشارکت داشته است.

حسینی: تئاتر‌های اجتماعی بیشترین فراوانی اجرا را داشتند

به گزارش خانه ملت، حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تقاضای مجوز هزار و 60 عنوان تئاتر در سال 97 اشاره کرد و گفت: تئاتر‌های اجتماعی، طنز و دفاع مقدس و مذهبی به ترتیب فراوانی اجرا داشتند.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه مد و لباس اشاره کرد و گفت: 159 طرح ابداعی به تولیدکنندگان برای تولید انبوه در سال 98 واگذار شده است.

معاون وزیر فرهنگ از رشد 308 درصدی شرکت‌کنندگان در جشنواره هنرهای تجسمی فجر، توجه به تئاتر خیابانی با هدف ورود به جامعه، بهبود عملکرد شورای بازبینی تئاترها و انتشار 548 آلبوم موسیقایی خبر داد.

350 میلیون دلار برای زائران اربعین نیاز است

رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه مذاکرات برای برگزاری حج عمره شروع خواهد شد، توضیح داد: با توجه به نداشتن کنسولگری ایران در عربستان و نیزمسائل ارزی، این مذاکرات با شیب کندی صورت خواهد گرفت.

وی گفت: نوسانات ارزی باعث شد که سهم سازمان حج و زیارت نسبت به سال قبل و در مقایسه با آزادبرها در اعزام زائران بیشتر شود و این سازمان برای تنوع در بسته‌های زیارتی تلاش کرد.

وی همچنین در مورد حج 98 نیز توضیح داد: در سال 97 مذاکرات خوبی با عربستان برای برگزاری حج 98 صورت گرفت و به توافق رسیدیم که زائران ایرانی از 81 هزار نفر به 84 هزار نفر افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه مجوز سفر زیارتی به سوریه به صورت محدود داده می‌شود، افزود: با توجه به اینکه احتمال افزایش زائران اربعین امسال به بیش از 3 میلیون نفر وجود دارد، سیستم حمل و نقل داخلی ظرفیت این میزان از زوار را ندارد ضمن آن که 3 مرز فعلی نیز کافی نیست و باید تلاش شود مرز خسروی نیز بازگشایی شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه اگر برای هر زائر 100دلار در نظر گرفته شود، ارز مورد نیاز برای 3.5 میلیون نفر زائر رقمی معادل 350 میلیون دلار خواهد بود، گفت: مسئله ارزی، مسئله ای مهم در سفرهای زیارتی است که باید برای آن فکری شود.

خدادادی: دستگاه‌ها رسانه‌مدار باشند؛ نه رسانه‌دار

خدادادی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تأکید بر ضرورت فراهم کردن بستر اطلاع‌رسانی گفت: دستگاه‌ها باید به جای رسانه‌دار بودن، رسانه‌مدار باشند زیرا در شرایط کنونی هر کدام از دستگاه‌ها خودشان دارای روزنامه و رسانه هستند که این امر مانع از ارتباط رسانه با دستگاه می‌شود و جریان رسانه را تضعیف خواهد کرد.

وی همچنین به توزیع صد میلیارد تومان یارانه مطبوعات، رتبه‌بندی مطبوعات، بیمه خبرنگاران و تفاهم‌نامه با صندوق توسعه هنرمندان اشاره کرد و ادامه داد: قانون تبلیغات نیاز به ترمیم دارد و با توجه به اینکه سبک تبلیغاتی وارد دنیای جدید شده، ما نیز باید بتوانیم صدای خود را به سایر کشورها برسانیم و با دیگر کشورها در مدل اطلاع‌رسانی شریک شویم.

کاتب: وزارت فرهنگ ادارات کل خود را کاهش دهد

در ادامه این جلسه غلامرضا کاتب بر ضرورت کوچک‌سازی و ارتقاء نظام مدیریتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد و پیشنهاد داد این وزارتخانه ادارات کل خود را کاهش دهد.

وکیلی: 90 میلیون دلار، سقف نیاز مطبوعات و حوزه نشر و کتاب به ارز دولتی

به گزارش خانه ملت، بخشی از این جلسه به بررسی موضوع کاغذ اختصاص داشت که محمدعلی وکیلی به عنوان عضو کارگروه حل بحران کاغذ توضیح داد: آمارهای متفاوتی از سوی مسئولان در مورد ارز دولتی اختصاصی به حوزه کاغذ عنوان می‌شود و در شرایطی که بانک مرکزی می‌گوید تا به اکنون 482 میلیون دلار به کاغذ ارز داده‌اند، بخش بازرگانی وزارت صنعت رقم دیگری را اعلام می‌کند؛ در حالی که مشخص شد سقف نیاز مطبوعات و حوزه نشر و کتاب به ارز دولتی مجموعاً 90 میلیون دلار است که از این میزان سهم مطبوعات، 50 میلیون دلار است.

وی با اشاره به جلسه اهالی مطبوعات و ناشران با معاون اول رئیس جمهور گفت: مصوب شد 80 میلیون دلار ارز به این موضوع اختصاص داده شود لذا پیشنهاد می‌شود این رقم مستقیما به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شود تا آنها خودشان آن را توزیع کنند.

قاضی زاده: وجود زیرمیزی در حوزه کاغذ

سیداحسان قاضی زاده هاشمی نیز به عنوان دیگر عضو کارگروه حل بحران کاغذ گفت: حتی اگر به بانک مرکزی اعلام شود که 90 میلیون دلار به حوزه مطبوعات و کاغذ تخصیص دهند، در عالم واقع و در بازار اتفاق جدیدی نخواهد افتاد.

وی خطاب به وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی تأکید کرد: کارگروه حل بحران کاغذ در طول این مدت که از اعضای کمیسیون فرهنگی نیز دعوتی برای حضور در جلسات نداشته، تخصیص‌های زیادی به 133 شرکت داشته که 4 شرکت اول این لیست معادل 129 شرکت دیگر تخصیص گرفته‌اند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت صنعت، خودسرانه کاغذ صنعتی را هم به موارد شمول ارز دولتی اضافه کرده در حالی که نیاز سالانه کشور به کاغذ 400 هزار تن و سهم حوزه مطبوعات و کتاب 90 هزار تن است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به وجود زیرمیزی در حوزه کاغذ تصریح کرد: در کشور ما بیش از نیاز به کاغذ، کاغذ وجود دارد ولی احتکار می‌شود و همین امر باعث شده که فشار بازار بر روی ناشر و اهالی مطبوعات باشد.

وی ادامه داد: سیاست‌گذاری‌ها در حوزه بازار کاغذ نتیجه نداد و باعث ایجاد فاکتورهای رسمی و غیررسمی در حوزه کاغذ شد همچنان که هم اکنون در شورآباد و جاده قم تمام دامداری‌ها و گاوداری‌ها به انبار کاغذ تبدیل شده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تأکید کرد: در سال 97 معادل 270 هزار تن کاغذ با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده اما اثر بیرونی آن در بازار دیده نمی‌شود و همین امر باعث شد که کتاب‌هایی با قیمت‌های گزاف و بالا در نمایشگاه کتاب امسال عرضه شود و اکنون نیز این بحران به حوزه مطبوعات رسیده است.

عضو کارگروه حل بحران کاغذ گفت: اگر واردات کاغذ با ارز آزاد باشد، حباب بازار شکسته می‌شود و درهای انبارهای کاغذ احتکاری باز خواهد شد اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، بازار کاغذ ملتهب‌تر می شود.

وزیر فرهنگ: کارگروه جدید حل بحران کاغذ نقش قابل توجهی در کنترل بازار ایفا کرد

در این جلسه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز توضیح داد: نیاز سالانه کشور در حوزه کاغذ 400 هزار تن است که کاغذ مطبوعات و نشر دارای سهم 80 تا 100 هزار تنی هستند و تلاطم‌های ارزی در سال گذشته و فاصله قابل توجهی که بین ارز کالاهای اساسی و بازار آزاد وجود داشت، به التهاب بازار کاغذ دامن زد.

وی گزارشی از توزیع کاغذ در 14 ماه گذشته اعلام کرد و گفت: میزان کاغذ روزنامه‌ای ترخیص شده در 5 ماهه منتهی به شهریور سال 97 حدود دو برابر 8 ماه پس از آن بود و این امر نشان می‌دهد کارگروه جدید حل بحران کاغذ نقش قابل توجهی در کنترل بازار ایفا کرد.

وی با اشاره به اینکه 20 هزار تن حواله کاغذ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و 130 هزار تن خارج از این وزارتخانه داده شده، ادامه داد: دو مسئله در حوزه کاغذ وجود دارد؛ نخست آن که عده‌ای ارز گرفته‌اند و کاغذ نیاوردند و دوم آن که عده‌ای کاغذ وارد کرد‌ه‌اند ولی مشخص نیست آن را کجا برده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همکاری تنگانگ کمیته حل بحران کاغذ با سازمان تعزیرات، راه‌حل از بین بردن التهاب بازار کاغذ را تک نرخی شدن آن دانست و توضیح داد: اگر سیستم تک نرخی و آزاد فقط برای کاغذ اعمال شود، حتماً قیمت مطبوعات و نشر برای مصرف‌کننده و تولید‌کننده غیرقابل تحمل خواهد بود ولی اگر تمام محصولات تک نرخی شود، شاید بتوان این التهاب را مدیریت کرد.

صالحی همچنین بر تسریع در آزاد شدن کاغذ وارداتی از گمرکات تأکید کرد.

انتظامی: 1800 پرونده کاغذ در راستای شفافیت آماده شده است

حسین انتظامی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروه حل بحران کاغذ مأموریت دارد نیز توضیح داد: 872 میلیون دلار از سوی بانک مرکزی برای 7 تعرفه گمرکی در حوزه کاغذ تأمین شده ولی آنچه که از سوی ما تأیید می‌شود، 270 میلیون دلار کاغذ وارد کشور شده که عبارتند از کاغذ روزنامه‌ای، چاپ و تحریر، چاپ و تحریر رول، بالکی و LWC.

وی با اشاره به اینکه 1800 پرونده در راستای شفافیت در این موضوع بر روی سایت مربوطه وجود دارد، گفت: از زمان تشکیل کارگروه جدید، کاغذهای وارداتی با نظارت آن توزیع شده، ضمن آن که نامه‌ای به سازمان تعزیرات نگارش شده و جدول افراد و شرکت‌هایی که بدون اطلاع مبادی رسمی کاغذ وارد کرده‌اند، اعلام شده است.

مازنی: مراقب باشید سر حوزه فرهنگ کلاه نرود

در پایان این جلسه احمد مازنی  رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اختلاف نظر در گزارش‌ها در حوزه کاغذ، از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا در جلسات کارگروه حل بحران کاغذ از اعضای ناظر کمیسیون فرهنگی نیز دعوت شود.

وی بر لزوم مدیریت ارز و واردات و توزیع کاغذ تأکید کرد و گفت: شفافیت اطلاعاتی باید توسعه پیدا کند و اگر نیاز به ورود کمیسیون فرهنگی در این حوزه است، ما آماده همکاری هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در شرایطی که تمام نگاه‌ها به سمت بودجه مختصر کشور است و اولویت‌ها نیز به سمت مسائل و نیازهای معیشتی می‌رود، مراقب باشید تا سر حوزه فرهنگ کلاه نرود.

وی همچنین از دولت خواست در ارائه لوایحی همچون لایحه روزنامه‌نگاران تسریع کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet