هدر موبایل
1398/02/28 12:01:57
سرویس اقتصادی
حسینی توضیح داد:

تفاوت بخشنامه افزایش حقوق هیات وزیران با قانون بودجه چیست؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تفاوت مصوبه هیات وزیران و قانون بودجه سال ۹۸ را در موضوع افزایش حقوق ها را تشریح کرد و از برگزاری نشستی کارشناسی در این زمینه خبر داد.
تفاوت بخشنامه افزایش حقوق هیات وزیران با قانون بودجه چیست؟ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تفاوت مصوبه هیات وزیران و قانون بودجه سال 98 را در موضوع افزایش حقوق ها را تشریح کرد و از برگزاری نشستی کارشناسی در این زمینه خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902108797654274.jpg تفاوت,بخشنامه,افزایش,حقوق,هیات,وزیران,با,قانون,بودجه,چیست؟ Icana

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بخشنامه دولت برای افزایش حقوق ها، گفت: در حکم بند (ی) تبصره 12 قانون بودجه سال 98، تکلیف دولت برای افزایش حقوق ها در سال جاری تعیین شده است و بر اساس آن از ابتدای سال 98 حقوق یا عناوین مشابه مشمولین این بند به میزان ماهانه 4 میلیون ریال افزایش پیدا می کند علاوه بر این افزایش ضریب ریالی سالانه مشمول این بند نسبت به سال 97 به میزان تا 10 درصد افزایش می یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دولت باید این حکم را رعایت کند، ادامه داد: براساس قوانین بالادستی کاری که دولت هر سال انجام می داد تعیین ضریب افزایش حقوق کارکنان برای تمام اقشار بود، یعنی دولت مصوبه ای را هر سال صادر و ضریب افزایش را تعیین می کند، وقتی ضریب را تعیین می کند براساس آن حقوق بگیران در سطح کشورمتناسب با سنوات خدمت و مسئولیتی که دارند از اعداد و ارقامی برای افزایش حقوق بهره مند خواهند شد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: امسال دولت آمده برای اینکه حکم بند (ی) تبصره 12 را رعایت کند، بخشنامه ای در تاریخ 21 فرودین صادر کرده، دقیقا همانند سال گذشته با این تفاوت که گفته است ضریب حقوق کلیه شاغلین قانون مدیریت خدمات کشوری برای سال 98 مبلغ 2 هزار و 120 ریال تعیین می شود، براساس این ضریب، حقوق تمام حقوق بگیران مشخص می شود، برای اینکه حکم قانون در این بخشنامه را رعایت شود تاکید شده حداقل افزایش حقوق نسبت به سال 97 از مبلغ 440 هزار تومان کمتر نخواهد بود.

وی افزود: وقتی ضریب افزایش حقوق توسط دولت تعیین می شود مابقی مزایا از جمله فوق العاده شغل، فوق العاده ویژه، فوق العاده جذب و فوق العاده های دیگر براساس شرایط هر فردی تعیین می شود، بنابراین این ضریب فوق العاده ها و مزایا را نیز شامل می شود.

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی های صورت گرفته بیان داشت: در بررسی هایی که انجام شده مشخص شد اگر حقوق افرادی به طور مثال تا 2 میلیون تومان بوده براساس این ضریب و حداقل 440 هزار تومان اضافه شود بیش از 23 درصد حقوق افراد زیر 2 میلیون تومان اضافه می شود.

افزایش حقوق

 

این نماینده مجلس گفت: از سوی دیگر اگر برای افرادی که حقوق بالای 5 میلیون تومان می گیرند عددی که بر اساس این ضریب اضافه می شود حدود 14 یا 15 درصد خواهد بود که 15 درصد حقوق 5 میلیون تومانی حدود یک میلیون و 500 هزارتومان محاسبه می شود، بنابراین میزان افزایش حقوق، افرادی که بالای 5 میلیون می گیرند، عدد قابل توجهی می شود.

وی عنوان کرد: نگاه دولت این است که طبق حکم قانون بودجه ماهانه 400 هزار تومان به حقوق ها اضافه کند و تاکید دارد که کمتر از 440 هزار تومان اضافه نخواهد شد اما افرادی بالای این رقم را دریافت کردند به دلیل افزایش تا 10 درصد است، نگاه دولت این بود که قانون دقیقا اجرا شده است.

روز یکشنبه 29 اردیبهشت، با مسئولان سازمان برنامه و بودجه، سامزان امور استخدامی، دیوان محاسبات و نمایندگان مجلس جلسه ای خواهیم داشت

نماینده مردم تاکید کرد: با این حال هدف مقنن از این بند تبصره 12 قانون بودجه این بود که در سال 98 درصد افزایش حقوق کلیه اقشار ضعیف و افرادی که بیش از 5 میلیون حقوق می گیرند اختلاف چشمگیری نداشته باشند. بنابراین چنانچه بخواهیم به حقوق پایین دستی 400 هزار تومان و ضریب 10 درصدی اعمال شود و برای اینکه عدالت برقرار شود در حقوق بگیران بالا باید400 هزار تومان را اضافه و و کمتر از 3 درصد ضریب افزایش اعمال شود تا تعادل بین حقوق پایین و بالا شکل بگیرد.

حسینی با بیان اینکه این نکات استنباط کسانی است که قانون افزایش حقوق ها را در مجلس طراحی کرده اند، ادامه داد: با این حال مصوبه هیات وزیران خیلی تفاوت با متن قانون ندارد و از این بابت افزایش حقوق قسمتی از کارکنان دولت بیش از700 هزار تومان تا یک میلیون تومان اضافه شده، از سوی دیگر اگر ضریب 20 درصد برای افزایش حقوق ها اعمال می شد افزایش حقوق پایین کمتر از 400 هزارتومان می شد که دولت برای این گروه مبلغ 440 هزار تومان را در نظر گرفته است.

افزایش حقوق 98

 

وی با اشاره به ورود دیوان محاسبات به موضوع افزایش حقوق ها، گفت: اگر همان طور که رئیس دیوان محاسبات گفته ابهام بین مصوبه هیات وزیران و مصوبه مجلس وجود دارد، چرا این دیوان افزایش حقوق را بر اساس مصوبه هیات وزیران انجام شده است؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به نشست این امروز با موضوع افزایش حقوق ها، بیان داشت: روز یکشنبه 29 اردیبهشت، با مسئولان سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی، دیوان محاسبات و نمایندگان مجلس جلسه ای خواهیم داشت با بحث کارشناسی به شیوه ای درست و عادلانه براساس شرایط موجود برای افزایش حقوق ها دست پیدا کنیم همچنین انطباق مصوبه هیات وزیران با متن قانون نیز مورد بررسی قرار می گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet