هدر موبایل
1398/02/29 11:52:24
سرویس صحن
صادقی در جمع خبرنگاران

نشست شفاف سازی تخصیص ارز برگزار می شود

رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس از برگزاری جلسه ای با حضور متولیان حوزه اجرایی و نظارت جهت بررسی فرآیند تخصیص ارز خبر داد.
نشست شفاف سازی تخصیص ارز برگزار می شود رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس از برگزاری جلسه ای با حضور متولیان حوزه اجرایی و نظارت جهت بررسی فرآیند تخصیص ارز خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201812106653094961.jpg نشست,شفاف,سازی,تخصیص,ارز,برگزار,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمود صادقی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه 29 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درخصوص جلسه فردا عصر فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی گفت: با توجه به مباحث مربوط به تخصیص ارز و چرخه این فرآیند از ثبت سفارش تا تخصیص و برگشت و واردات کالا  و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد، جلسه ای برای بررسی موضوع از جایگاه نظارتی برگزار خواهیم کرد تا درباره نحوه ایفای مسئولیت متولیان اعم از حوزه اجرایی و ناظران موضوع را شفاف سازی کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه طرف های مرتبط با بحث تخصیص ارز در این جلسه دعوت شده اند، افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان نقطه شروع این فرآیند جهت شفاف سازی ثبت سفارشات در جلسه حاضر خواهد شد.

وی ادامه داد: وزیر صمت جهت شفاف سازی وضعیت ثبت سفارش و واردات محقق شده با ارز ترجیحی، ارائه گزارش عملکرد سیاست تجاری کشور از منظر منابع و مصارف ارزی کشور در حوزه تجارت و تبیین سازوکار اعتبارسنجی متقاضیان ارز ترجیحی و رویه های پیشگیری از سوءاستفاده ها و عدم بازگشت ارزهای تخصیصی دعوت شده است.

صادقی یادآور شد: همچنین همتی رئیس بانک مرکزی جهت شفاف سازی حجم و میزان ارزهای تخصیص یافته به تفکیک ارز رسمی نیمایی در حوزه های مختلف کالایی و خدمات به همراه زمان دریافت هر یک از آنها در این جلسه حضور خواهند داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن اشاره به دعوت رئیس مرکز اطلاعات مالی کشور (FIU) گفت: امیری نیز ضمن ارائه آمار و اطلاعات تفکیکی مبادلات ارزی و ریالی کشور در داخل و خارج به تبیین سازوکار پیشگیری از پولشویی در زمان تحریم و اجرای سیاست ارز ترجیحی خواهند پرداخت. در این مرکزاطلاعات گردآوری و نظارت می شود، لذا انتظار است این مرکز نقش برجسته ای در موضوع مبارزه با پولشویی ایفا کند.

وی از دعوت رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز به این جلسه خبر داد و گفت: رئیس گمرک نیز باید در جلسه به شفاف سازی فرآیند ثبت، استعلام و ترخیص کالا و خدمات در گمرکات کشور و سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی بپردازد. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز به این جلسه دعوت شده تا گزارش عملکرد ستاد در حوزه مبارزه با قاچاق ارز و تمهیدات پیشگیرانه و تبیین مسئول و متولیان نظارت بر هزینه کرد ارزهای تخصیصی را ارائه کند.

صادقی با بیان اینکه معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه به احتمال حضور می یابد، گفت: رئیس سازمان امور مالیاتی نیز جهت بررسی توانمندی این سازمان در اعتبارسنجی متقاضیان و تعیین اهلیت آنها در دریافت ارز و نحوه اخذ مالیات از آنها در جلسه حضور خواهد یافت.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: علاوه بر مسئولان اجرایی و نظارتی از روسای کمیسیون های برنامه و بودجه، حقوقی و قضایی، اصل 90 و اقتصادی مجلس، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز پژوهش ها، رئیس دیوان محاسبات، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، نماینده ناظر در ستاد قاچاق کالا و ارز، رئیس اتاق بازرگانی ایران، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات، معاون نظارت مجلس و اعضای فراکسیون شفاف سازی به عنوان حاضرین در این جلسه دعوت شده اند.

رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی تصریح کرد: همچنین از یکی از استادان شاخص اقتصاد دانشگاه علامه دعوت شده تا به عنوان نماینده افکار عمومی و بررسی مباحث علمی و تخصصی در جلسه حضور داشته باشد. این جلسه به جهت بیان اظهارات بدون ابهام و به دور از احتیاط هایی محرمانه برگزار می شود تا عملکردها بررسی و در صورت نیاز اشکالات حوزه سیاست های ارز رفع شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet