هدر موبایل
1398/02/29 23:00:00
سرویس اجتماعی
جمعی از قربانیان اسیدپاشی در خبرگزاری خانه ملت:

قربانیان درگیر درد و درمان/ ما هر روز می‌میریم

اسیدپاشی پدیده شومی است که جسم، روح و روان را می‌خراشد و تا آخر عمر قربانیان را درگیر درد و درمان می‌کند.
قربانیان درگیر درد و درمان/ ما هر روز می‌میریم اسیدپاشی پدیده شومی است که جسم، روح و روان را می‌خراشد و تا آخر عمر قربانیان را درگیر درد و درمان می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201905105515183234.jpg قربانیان,درگیر,درد,و,درمان/,ما,هر,روز,می‌میریم Icana

خبرگزاری خانه ملت -گل‌زری فرخنده‌بخش: اسیدپاشی پدیده شومی است که جسم، روح و روان را می خراشد و تا آخر عمر قربانیان را درگیر درد و درمان می کند؛ این پدیده نه تنها افکار عمومی را جریحه‌دار می‌کند بلکه عاملی موثر برای ایجاد رعب، وحشت و ناامنی در جامعه است.


گام بلند مجلس  برای تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی 

زنان بیشترین قربانیان اسیدپاشی را تشکیل می دهند و اغلب شان به دلیل از دست دادن زیبایی تا پایان عمر خانه نشین می شوند البته برخی از آنان مانند مرضیه ابراهیمی، معصومه عطایی و مریم زمانی حضور در اجتماع را به خانه نشینی ترجیح داده و با حضور فعال در اجتماع مانند گذشته در تلاش برای احقاق حق خود هستند.

با توجه به افزایش رخداد این معضل شوم طی سال های اخیر نیاز بود در قانون منسوخ شده بازنگری شود که مجلس در این رابطه گام بلندی برداشت و با ارائه و تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی نشان داد قربانیان اسیدپاشی را فراموش نکرده است.

بر این اساس تعدادی از قربانیان اسیدپاشی به همراه سیده فاطمه حسینی نماینده مجلس و رضا درمیشیان کارگردان "لانتوری" که فیلمی را با موضوع اسیدپاشی ساخته، همزمان با بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس امروز ( یک شنبه، 29 اردیبهشت ماه ) در خبرگزاری خانه ملت حضور یافتند و در مورد طرح مذکور و مشکلات و دغدغه های خود توضیحاتی ارائه کردند که در ادامه می خوانید.

حسینی:  انتظار می رود بخش عمده ای از دغدغه های قربانیان اسیدپاشی با تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی رفع شود

سیده فاطمه حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به عنوان طراح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی از قربانیان اسیدپاشی برای حضور در مجلس تشکر کرد و گفت: انتظار می رود بخش عمده ای از دغدغه های قربانیان اسیدپاشی با تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و  رفع خلاء های قانونی برطرف شود.

سید فاطمه حسینی تیتر یک

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در طرح مذکور پیش بینی شده که در صورت غیرقابل شناسایی بودن مرتکب اسیدپاشی، فرار یا عدم تمکن مالی او دیه از محل بیت المال پرداخت شود.

دولت حمایت های مالی مناسب را از قربانیان اسیدپاشی داشته باشد

وی افزود: با توجه به بالا بودن هزینه های درمان و ناتوانی خانواده ها از تامین هزینه ها می طلبد دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت حمایت های مالی مناسب را از قربانیان داشته باشند.

حمایت دولت و NGO ها به بازگشت قربانیان اسیدپاشی به فعالیت های اجتماعی و پیوند آنها با اجتماع کمک زیادی کند

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه حمایت دولت و NGO ها به بازگشت قربانیان اسیدپاشی به فعالیت های اجتماعی و پیوند آنها با اجتماع کمک زیادی کند، تصریح کرد: البته برخی قربانیان اسیدپاشی به ویژه آنهایی که در صحن علنی حضور یافتند فعالیت های اجتماعی متعددی را در زمینه حقوق قربانیان اسیدپاشی دارند و این مایه خوشحالی و خرسندی است که نسبت به این موضوع بی تفاوت نبوده و اجازه ندادند این موضوع در زندگی شان تعیین کننده باشد و خودشان مسیر زندگی را تعیین می کنند.

مدیریت هوش هیجانی افراد باید از دوران کودکی مورد توجه قرار گیرد

حسینی یادآور شد: امیدواریم رفع خلاء‌های قانونی در کنار فرهنگ سازی مناسب و افزایش فعالیت های اجتماعی در زمینه اسیدپاشی و همچنین مدیریت هوش هیجانی افراد از دوران کودکی مورد توجه قرار گیرد به نحوی که افراد برای تخلیه خشم اقدام به اسیدپاشی نکند.
 

درمیشیان: مجازات اسیدپاشی بازدارنده نیست


رضا درمیشیان، کارگران فیلم لانتوری با موضوع اسیدپاشی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با تأکید بر ضرورت رفع خلاء های قانونی اسیدپاشی، فرهنگ سازی را لازمه پیشگیری از اسید پاشی دانست و گفت: متاسفانه اسید به راحتی در اختیار افراد قرار می‌گیرد و از طریق  سایت به سهولت می توان سفارش خرید اسید داد.

اسیدپاشی


 وی ادامه داد: مجازات اسیدپاشی بازدارنده نیست به عنوان مثال در حال حاضر متهمی به عنوان معلم در  مدرسه ای مشغول تدریس است و  جای بسی تعجب است که چگونه به یک متهم اسیدپاشی اجازه تدریس داده می شود.


 درمیشیان یادآور شد: متاسفانه شرایط جامعه به گونه‌ای است که بیشتر با قربانیان اسیدپاشی برخورد می‌شود تا متهمان و به نظر می رسد قربانیان باید تنبیه شوند نه متهمان بنابراین باید شرایطی فراهم شود تا به وضعیت قربانیان سریع‌تر رسیدگی و در مجازات‌ها بازنگری شود.

بیمه هیچ حمایتی از قربانیان نمی کند

کارگران فیلم لانتوری افزود: متاسفانه حمایت مناسبی از قربانیان اسیدپاشی صورت نمی‌گیرد و بیمه هیچ حمایتی از آنان نمی‌کند.

مرتضوی: حتی  بیمه سلامت  از قربانیان حمایت نمی‌کند/ ما با یک تبعه پاکستانی و افغانستانی تفاوتی نداریم


سید محسن مرتضوی یکی از قربانیان اسیدپاشی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت گفت: قربانیان اسیدپاشی منزوی هستند به گونه‌ای که یکی از قربانیان ۷ سال خود را در اتاق محبوس کرده و حتی حاضر به دیدار و گفت و گو با خانواده خود نیست.

اسیدپاشی وی ادامه داد: اولین اتفاقی که برای قربانیان اسید پاشی رخ می دهد خارج شدن آنها از لیست بیمه است یعنی حتی  بیمه سلامت نیز از قربانیان حمایت نمی کند و به گونه ای ما با یک تبعه پاکستانی و افغانستانی تفاوتی نداریم.


مرتضوی تاکید کرد: یا ما باید دو میلیارد تومن برای درمان داشته باشیم و یا انجمنی از ما حمایت کند و یا به درد خود بمیریم.

این قربانی اسیدپاشی افزود: هزینه‌های درمان بسیار بالا است و هیچ بیمارستانی از ما حمایت نمی‌کند.


ابراهیمی: در جامعه ای که پر از خشم و عصبانیت است باید محدودیت هایی برای خرید و فروش اسید اعمال شود/ دسترسی به اسید باید سخت شود


مرضیه ابراهیمی از قربانیان اسیدپاشی اصفهان در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با تاکید بر ضرورت توقف چرخه خشونت با بیان اینکه خلاهای قانونی اسید پاشی باید رفع شود، افزود: نیاز بود قانون بازدارنده تر شود بنابراین تلاش کردیم تا نمایندگان متوجه ضرورت وجود قانون بازدارنده ای شوند؛ خشم و عصبانیت ممکن است در یک لحظه زندگی خیلی ها را بگیرد مردم خشمگین هستند و هیچکدام از ما نمی توانیم بگوییم در هنگام عصبانیت  عکس العمل بدی نشان می دهیم بنابراین در جامعه ای که پر از خشم و عصبانیت است باید محدودیت هایی برای خرید و فروش اسید اعمال شود و فروش اسید ضابطه مند شود تا اسید به راحتی در دسترس افراد قرار نگیرد و دسترسی به آن سخت شود.

اسیدپاشی


 ابراهیمی تصریح کرد: مجازات اسید پاشی باید به میزانی بازدارنده باشد که هیچ کس جرات نکند به راحتی اقدام به اسیدپاشی کند.

 اسید آلت قتاله و زندگی قربانی اسیدپاشی بدتر از مرگ است/ ما قربانیان هر روز می میریم اما  باز خودمان را شارژ می کنیم


وی با بیان اینکه اسید آلت قتاله و زندگی قربانی اسیدپاشی بدتر از مرگ است، گفت: ما قربانیان هر روز می میریم اما  باز خودمان را شارژ می کنیم؛ ما تحت فشار اقتصادی هستیم اما باید خود را ثابت کنیم زیرا هنوز می توانیم زندگی کنیم البته دیگر نمی توانیم به عاشق شدن، مادر شدن، پدر شدن، معلمی، مهندسی و پزشکی فکر کنیم.


ابراهیمی یادآور شد: متاسفانه فرهنگ سازی مناسبی در مورد پیشگیری از اسیدپاشی در دستور کار قرار نگرفته این در حالی است که باید آموزش کنترل خشم و فرهنگ سازی در کنار رفع خلاهای قانونی مورد توجه قرار گیرد.


عطایی: جامعه به راحتی قربانیان را حذف می کند/ نه شغلی دارند و نه درآمدی


معصومه عطایی از قربانیان که از سوی پدرشوهرش سابقش مورد اسیدپاشی قرار گرفت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: اغلب قربانیان اسیدپاشی در گذشته شاغل یا سرپرست خانوار بودند و به هر طریقی کسب درآمد داشتند اما متاسفانه جامعه به راحتی آنها حذف کرده و نه شغلی دارند و نه درآمدی.

اسیدپاشی

با مستمری ناچیز بهزیستی نمی‌توان گذران زندگی کرد

وی افزود: البته من به واسطه هنر صنایع دستی زندگی خود را با ماهی 600 تا 700 هزارتومان می گذرانم و هر جا پیگیر حمایت می‌شویم ما را به سمت سازمان بهزیستی سوق می دهند و برای من که سرپرست مادر و پسرم هستم ماهانه 216 هزار تومان مستمری پرداخت می شود؛ چگونه با این مبلغ ناچیز می توان گذران زندگی کرد آن هم در شرایط فعلی.

 عطایی ادامه داد: اغلب قربانیان اسیدپاشی نه درآمدی دارند و نه می توانند به راحتی در جامعه حضور یابند و زندگی عادی داشته باشند بنابراین نیاز است مورد حمایت جدی قرار گیرند و دستگاهی آنها را تحت پوشش قرار دهد تا بتوانند به زندگی روزمره خود برسند.

زمانی: از نظر مالی به شدت در مضیقه هستیم

مریم زمانی قربانی اسیدپاشی که به همراه سه دخترش که از سوی زن برادرش مورد اسیدپاشی قرار گرفت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه از نظر مالی به شدت تحت فشار و در مضیقه هستیم، گفت: یکی از دختران من هنرجوی رشته معرق است و استعداد خوبی در این زمینه دارد اما از نظر مالی و اقتصادی نمی توانم هزینه های او را تامین کنم.

وی یادآور شد: هزینه های درمان خودم و دخترانم در کنار هزینه های زندگی فشار زیادی به ما وارد کرده این در حالی است که هیچ ارگان و سازمانی و حتی بهزیستی و کمیته امداد نیز از ما حمایت نمی‌ کند، همسرم نیز به صورت قراردادی با اندک حقوق ناچیزی در جایی مشغول است و با این درآمد اندک تنها هزینه خوراکمان تامین می شود.

زمانی ادامه داد: از دولت و مجلس تقاضا داریم حمایت های مالی مناسب را از ما داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet