هدر موبایل
1398/02/30 18:05:09
سرویس اجتماعی
نوروزی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس خبر داد:

تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان و ارجاع آن به صحن علنی مجلس

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.
تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان و ارجاع آن به صحن علنی مجلس سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در نشست امروز این کمیسیون خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905105820841677.jpg تصویب,طرح,اعاده,اموال,نامشروع,مسئولان,و,ارجاع,آن,به,صحن,علنی,مجلس Icana

حسن نوروزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح دستور کار امروز ( دوشنبه، 30 اردیبهشت ماه ( کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: این طرح دارای 10 ماده است که در کمیسیون تصویب و به صحن علنی برای بررسی ارجاع می شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ماده یک طرح مذکور؛ احکام مقرر در مواد 5 تا 9 و 11 تا 15 قانون نحوه اجرای اصل 49قانون اساسی شامل روسا، مدیران و مسئولان موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، ماده 29 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و ماده 3 قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران و تبصره های آن از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به بعد نیز می شود یعنی همانطور که به اموال مسئولان قبل از انقلاب رسیدگی می شد در حال حاضر نیز به اموال مسئولان رسیدگی می شود.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 2 طرح نیز؛ در اجرای این قانون شعب ویژه‌ای به وسیله رئیس قوه قضائیه تشکیل می‌شود که در این قانون به اختصار دادگاه نامیده می‌شود. دادگاه مذکور در تهران تشکیل شده و به تعداد کافی شعبه خواهد داشت، هر شعبه این دادگاه با رئیس که دارای حداقل 10سال سابقه قضایی است و دو مستشار تشکیل می‌شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در نشست امروز طرح اصلاح آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بررسی شد، افزود: ماده(9) طرح تصویب شد که طبق آن واحدهای اجرای احکام که از تعداد کافی قاضی اجرای احکام، مدیر دفتر و کارمند دفتری برخوردار است، زیر نظر رئیس دیوان یا معاونان وی انجام وظیفه می‌کنند. قضات اجرای احکام از بین دادرسان و یا مستشاران قضایی توسط رئیس دیوان انتخاب می‌شوند.

نوروزی یادآور شد: بر اساس ماده (10) مصوب، صلاحیت و حدود اختیارات دیوان شامل رسیدگی به شکایات و تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی، رسیدگی به اعتراضات و شکایات از آراء و تصمیمات قطعی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون‌های مالیاتی، هیأت حل اختلاف کارگر و کارفرما و کمیسیون موضوع ماده (100) قانون شهرداری‌ها منحصراً از حیث نقض قوانین و مقررات و یا مخالفت با آنها، رسیدگی به شکایات قضات و مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر مستخدمان واحدها و موسسات مذکور در بند (1) و مستخدمان موسساتی که شمول این قانون نسبت به آنها محتاج ذکر نام است اعم از لشکری و کشوری از حیث تضییع حقوق استخدامی.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: ماده(11) این طرح نیز تصویب شد که در این رابطه در صورتی که در نتیجه تصمیمات و اقدامات خلاف شرع، قانون و مقررات واحدهای مربوطه و مراجع تصمیم‌گیرند یا اهمال و کوتاهی از انجام وظایف قانونی، خسارتی بر اشخاص وارد شود، شعبه رسیدگی کننده با رعایت ماده (8) این قانون حکم بر نقض رأی یا لغو اثر از تصمیم یا اقدام مورد شکایت و الزام طرف شکایت به اعاده حقوق تضییع شده و جبران خسارت صادر می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین ماده (12) طرح نیز تصویب شد که بر اساس آن حدود صلاحیت و وظایف هیأت عمومی دیوان عدالت اداری شامل رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی از آیین‌نامه‌ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداری‌ها و موسسات عمومی غیردولتی در مواردی که مقررات مذکور به علت مغایرت با شرع یا قانون و یا عدم صلاحیت مرجع مربوط، یا تجاوز یا سوء استفاده از اختیارات و تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب تضییع حقوق اشخاص می‌شود، صدور رأی وحدت رویه در موارد مشابه که آراء متعارض از شعب دیوان صادر شده باشد و همچنین صدور رأی ایجاد رویه که در موضوع واحد آراء مشابه متعدد از شعب دیوان صادر شده باشد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ماده (13) طرح نیز تصویب شد که در این رابطه اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رأی هیأت عمومی است مگر در مورد مصوبات خلاف شرع که اثر آن از زمان تصویب است.

نوروزی از حضور مسئولانی از دیوان عدالت اداری و همچنین وزارت اطلاعات و کارشناسی از مرکز پژوهش‌های مجلس در نشست امروز کمیسیون خبر داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet