هدر موبایل
1398/02/31 16:22:09
سرویس فرهنگی
میرزاده:

مهاجرت بی‌رویه در استان البرز، سرانه آموزشی را تحت الشعاع قرار داده است

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مهاجرپذیری برخی از استان ها مثل البرز باعث شده تا مشکلات عدیده ای برای کشور ایجاد کند و  در کنار آن کمبود سرانه آموزشی مشکلات بسیاری را برای آموزش و پرورش دوچندان می کند.
مهاجرت بی‌رویه در استان البرز، سرانه آموزشی را تحت الشعاع قرار داده است سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مهاجرپذیری برخی از استان ها مثل البرز باعث شده تا مشکلات عدیده ای برای کشور ایجاد کند و  در کنار آن کمبود سرانه آموزشی مشکلات بسیاری را برای آموزش و پرورش دوچندان می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903105584552947.jpg مهاجرت,بی‌رویه,در,استان,البرز،,سرانه,آموزشی,را,تحت,الشعاع,قرار,داده,است Icana

سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ با اشاره به پایین بودن سرانه آموزشی در برخی از استان‌ها  به ویژه البرز گفت: شاخص‌هایی که در ارتباط با سرانه و فضای آموزشی است، به نظر می‌رسد که نیاز به تجدید نظر داشته باشد چراکه گاهی یک مسئولی نظری را بیان می‌کند و مسئول دیگر مطلب دیگری می‌گوید اما در مجموع هیچ کدام از استان‌های کشور شرایط استاندارد لازم را ندارند.

مهاجرت بی‌رویه باعث شده تا تمام امکانات در یک جا متمرکز شود در نتیجه سرانه آموزشی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد

تمام مدارس استانداردهای لازم را ندارند

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه آموزش و پرورش در اولویت نبوده و این مشکلات ایجاد شده است ادامه داد: اینکه بگوییم تمام مدارس و ساختمان‌ها استاندارد است، واقعیت ندارد اما کارها و تلاش بسیاری از سوی دولت و جامعه خیرین مدرسه ساز انجام شده و اینها روزبه‌روز رو به جلو است اما اینکه بگوییم تمام مدارس استاندارد لازم را دارد اینگونه نیست.

وی با اشاره به سرانه آموزشی استان البرز اظهار داشت: به دلیل اینکه برخی استان‌ها مثل البرز به شدت مهاجرپذیر است و در حوزه‌های مختلفی امکانات متمرکز شده و همین امر باعث شده تا از جای دیگری ضرر کنیم؛ مهاجرت بی‌رویه از روستاها به شهرها، از شهرها به استان‌ها و اطراف کشور و اینکه تمام امکانات را در یک جا جمع کردیم بدون اینکه فضاهای آموزشی و فرهنگی را فراهم کرده باشیم و از طرف دیگر اینکه مجتمع‌های مسکونی و شهرک‌های جدید بسیاری هر روز ساخته و شهرداری مجوز می‌دهد، عواملی هستند که کمبود فضای آموزشی را به دنبال دارد.

مهاجرپذیری بی‌رویه در برخی استان‌ها مشکلات بسیاری را برای کشور ایجاد می‌کند

میرزاده تصریح کرد: علی‌رغم اینکه این حجم از مهاجرپذیری مشکلات عدیده‌ای برای کشور ایجاد می‌کند، کمبود سرانه آموزشی نیز مشکلات بسیاری را برای آموزش و پرورش دوچندان می‌کند بنابراین بسیاری از استان‌ها چنین شرایطی را دارند؛ در داخل استان‌ها، شهرها شرایط بدتری دارند و در مراکز استان‌ها نیز شرایط بدتری نسبت به شهرستان‌ها وجود دارد و در روستاها بدتر است چراکه مهاجرت از پایین به بالا بوده و این طبیعی است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: استان البرز نیز به دلیل اینکه بسیاری از افراد در این استان جمع شدند و بسیاری از افراد در تهران کار می‌کنند و در البرز ساکن هستند و همچنین شرکت‌ها و کارخانه‌جاتی که احداث شده باعث شده تا جمعیت بسیاری داشته باشد و این یک مشکل جدی و مهم است.

باید بر روی نقش نظارتی سازمان‌های نظارتی انگشت گذاشت

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص انبوه سازان گفت: از قبل قانون بوده که چنانچه بخواهند بیشتر از 200 واحد بسازند به همان اندازه باید واحد آموزشی بسازند و به این قانون عمل نشد، ضمن اینکه بعدها درست کردند و مشکل دوچندان شد؛ با توجه به ساخت مجتمع‌های مسکونی و انبوه‌سازی‌هایی که شده و همچنین عمل نشدن به قانونی که باید 200 مدرسه می‌ساختند، باید اکنون بر روی نقش نظارتی سازمان‌های نظارتی انگشت گذاشته شود.

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخشی از مشکل را با حضور سازمان‌های نظارتی باید حل کرد وگرنه اگر بگوییم که دولت باید به طور متمرکز این مشکلات را حل کند بعید می‌دانم که به زودی بتواند این مشکلات را حل کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet