هدر موبایل
1398/03/04 12:23:38
سرویس صحن
حاجی دلیگانی در مخالفت با افزایش تعداد نمایندگان مجلس:

طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس بار مالی دارد

نماینده اصولگرای مجلس تأکید دارد اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس اختلافات منطقه‌ای را تشدید می‌کند.
طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس بار مالی دارد نماینده اصولگرای مجلس تأکید دارد اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس اختلافات منطقه‌ای را تشدید می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901101719676018.jpg طرح,اصلاح,جدول,حوزه‌های,انتخابیه,مجلس,بار,مالی,دارد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (شنبه، 4 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها اظهار داشت: این طرح و گزارش مغایر اصل (75) قانون اساسی است و گفته شده است برای رفع این مغایرت از دولت نامه می‌گیرند و این یعنی چانه زنی با دولت.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی است که لایحه جامع انتخابات 11 اردیبهشت ماه امسال از سوی دولت ارائه شده است و با جداول طرح مجلس مطابقت دارد بنابراین اصلی‌ترین مغایرت طرح مذکور اصل  (75) است و در شرایط اقتصادی کنونی هزینه‌های گزافی که به کشور وارد می‌شود.

وی گفت: یکی از مسائل اصلی کشور چابک‌سازی و مناسب‌سازی نظام اداری کشور است که باید همه ارکان حاکمیت به آن توجه کنند بنابراین هر چه مجلس بزرگتر شود از چابکی کمتری برخوردار می‌شود حتی در نشست مشترک با قوه قضائیه نیز تأکید شد که نباید این قوه بزرگتر شود بنابراین اضافه شدن 40 نفر به نمایندگان مجلس، قوه مقننه را فربه می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح مذکور مغایر اصل64 قانون اساسی است، توضیح داد: در این اصل تأکید شده است که برای افزایش تعداد نمایندگان ملاحظات انسانی، سیاسی و جغرافیایی لحاظ شود و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این نکات نه تنها رعایت نشده بلکه در تهیه گزارش اعمال سلیقه شده است.

حاجی دلیگانی ادامه داد: آمایش سرزمینی، عدالت در توزیع کرسی نمایندگان در این طرح رعایت نشده است، این طرح پخته و کارشناسی نیست، بدنه کارشناسی در اختیار دولت است و بهتر بود دولت در این زمینه لایحه ارائه کند. این طرح همچنین مغایر بند (4) سیاست‌های کلان انتخابات است چرا که تأکید شده قوانین انتخابات باید از ثبات برخوردار باشند اما در شرایط کنونی کشور شاهد تجدیدنظر متعدد در قوانین انتخابات هستیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این طرح عامل بروز اختلافات منطقه‌ای و تشدید آنها می‌شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet