هدر موبایل
1398/03/04 14:22:43
سرویس سیاسی
عارف در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

لیست فراکسیون امید برای انتخابات هیأت رئیسه هنوز نهایی نشده است

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تکذیب فهرست‌های پیشنهادی فراکسیون امید برای انتخابات هیات رئیسه، گفت: لیست نهایی مورد نظر فراکسیون تا یکی دو ساعت دیگر اعلام می‌شود.
لیست فراکسیون امید برای انتخابات هیأت رئیسه هنوز نهایی نشده است رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تکذیب فهرست‌های پیشنهادی فراکسیون امید برای انتخابات هیات رئیسه، گفت: لیست نهایی مورد نظر فراکسیون تا یکی دو ساعت دیگر اعلام می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201901108530294182.jpg لیست,فراکسیون,امید,برای,انتخابات,هیأت,رئیسه,هنوز,نهایی,نشده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، محمدرضا عارف در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (شنبه 4 خردا ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: انتخابات هیات رئیسه یکی از مسائل مهم پارلمان‌ها است، مبنای نهادهای پارلمانی خرد جمعی است و رئیس مجلس هیچ مزیتی نسبت به سایر نماینده‌ها ندارد بلکه سخنگوی آنهاست و به این علت سالی یک بار انتخاب می‌شود که نمایندگان عملکرد را بررسی می‌کنند و بعد اقدام به انتخاب می‌کنند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: رئیس تنها سخنگوی نمایندگان است از هیمن رو سالی یک بار انتخابات برگزار می‌شود تا نمایندگان به ارزیابی بپردازند. جریانات سیاسی هم باید در این انتخابات حضو فعال داشته باشند البته ما هیچ گاه ائتلاف را نفی نکردیم اما حضور فعال برای اداره مجلس لازم است.

۱۲ عضو هیأت رئیسه باید احساس مسئولیت مشترک داشته باشند

عارف با بیان اینکه جریانات سیاسی باید حضوری فعال برای اداره بهتر مجلس داشته باشند، افزود: ما در کنار هویت اصلاح طلبانه سه چهار انگیزه برای مشخص شدن وزنمان در مجلس داریم که یکی از آنها ارتقای جایگاه مجلس است. ما می‌توانیم جدی‌تر برای ارتقای این جایگاه هیات رئیسه مجلس کار کنیم.

وی یادآور شد: راهی جز اداره‌ی مجلس بر اساس خرد جمعی وجود ندارد و ۱۲ عضو هیأت رئیسه باید احساس مسئولیت مشترک داشته باشند. ارکان دیگر از جمله کمیسیون‌ها و صحن هم باید به صورت مشارکتی اداره شود لذا که هر صدایی باید سهمی در اداره مجلس داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: عملاً در این مسیر حرکت نشده است علاوه بر این ما معتقدیم باید چند کار مشخص را در مجلس به نتیجه برسانیم. در آغاز سال سوم هم برنامه اعلام شد اما ما نتوانستیم در آن مسیر حرکت کنیم لذا در شرایط مسائل اقتصادی، معیشتی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی را به عنوان اولویت باید در دستور کار قرار داد.

کمیسیون‌های تخصصی باید نقش محوری در مجلس داشته باشند

وی تاکید کرد: همچنین معتقدیم کمیسیون‌های تخصصی باید تخصصی‌تر اداره شوند و نقش محوری در مجلس داشته باشند، به این معنی که هر کمیسیون در سال یک کار مهم را به نتیجه برساند و هر کمیسیون راهبرد کوتاه مدت داشته باشد تا به عنوان مثال در سال چهارم هر کمیسیون یک مسأله مهم را به نتیجه برساند.

مجوز مجمع عمومی به هیات رئیسه فراکسیون برای ائتلاف در صورت نیاز

عارف با بیان اینکه باب گفت‌وگو و تعامل با سایر فراکسیون‌ها بر سر انتخابات هیأت رئیسه را نبسته است، گفت:  فراکسیون امید تصمیم جمعی اتخاذ کرده و از نخست هم موضع ما ائتلاف بود زیرا معتقدیم همه صداها باید شنیده شود. اما ائتلاف به این معنی که ما روی ۱۲ عضو هیأت رئیسه صحبت کنیم. تجربه سه سال گذشته ما هم نشان داد که فراکسیون‌های دیگر آمادگی ائتلاف ندارند لذا فراکسیون امید تصمیم گرفت تا مستقل لیست دهد البته مجمع عمومی فراکسیون امید اختیاری را به هیأت رئیسه فراکسیون داده که در صورت نیاز در مورد ائتلاف با سایر فراکسیون‌های سیاسی تصمیم گیری کند.

پیش‌بینی‌های اعلامی تصمیم فراکسیون نبوده است

رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی‌هایی که به نام فراکسیون منتشر شده تصمیم فراکسیون نبوده است، گفت: یک عده بر اساس تحلیل خود مسائلی را مطرح کردند که ممکن است برخی از آنها هم درست از آب در بیاید. البته وضعیت ما در مورد کاندیداهای ریاست و نایب رئیسی تقریباً مشخص است اما فهرست نهایی فراکسیون برای انتخابات هیأت رئیسه تا یکی دو ساعت آینده اعلام خواهد شد.

عارف با بیان این که در نشست صبح امروز مجمع عمومی فراکسیون امید در مورد کاندیداهای فراکسیون برای انتخابات هیأت رئیسه رأی‌گیری شده است، یادآور شد: ما برای همه پست‌های هیأت رئیسه حتی ریاست، کاندیدا داشتیم. کاندیدای برجسته‌ای برای ریاست وجود داشت که انصراف داد اما تمام رأی‌گیری‌های صورت گرفته در فراکسیون مخفی با ورقه بود که نتیجه نهایی پس از بازشماری اعلام شود.

تا پای جان مطالبه‌ی مردم را دنبال می‌کنیم

وی درادامه نشست خبری روز چهارشنبه خود با خبرنگاران از برخی از سوء برداشت‌ها در مورد اظهاراتش انتقاد کرد و گفت: من در جایی گفتم از دولت انتقاد جدی می‌کنیم تا جایی که دولت تضعیف نشود و در جای دیگری هم گفتم پای مطالبات مردم ایستاده‌ایم اما این صحبت به گونه‌ای نقل شد که پای مطالبات مردم هستیم تا جایی که دولت تضعیف نشود. من این را نگفتم ما معتقدیم دولت وسیله‌ای برای خدمتگزاری است و خودش به تنهایی اصالتی ندارد. ما تا پای جان مطالبه‌ی مردم را دنبال می‌کنیم.

جلسه خصوص با رئیس‌جمهور و طرح مسائل اساسی کشور

رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی با بیان این که دو هفته پیش دیدار خصوصی با رئیس جمهور داشتم و مسائل اساسی را با وی در میان گذاشتم، گفت: ما تخریب دولت را مضر می‌دانیم. به همین دلیل بخشی از نقدهایمان به دولت را رسانه‌ای نمی‌کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet