هدر موبایل
1398/03/05 12:44:46
سرویس سیاسی
مازنی:

گفتگوی ملی مهمترین و اضطراری‌ترین مسئله کشور است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: جامعه‌ای که بر روی مبانی مشترک، نظام سیاسی، قانون اساسی و حاکمیت موجود بر روی راه‌حل‌های درون‌زا توافق دارد و احساس می‌کند که شرایط قابل اصلاح است، راه گفتگو را در پیش می‌گیرد.
گفتگوی ملی مهمترین و اضطراری‌ترین مسئله کشور است رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: جامعه‌ای که بر روی مبانی مشترک، نظام سیاسی، قانون اساسی و حاکمیت موجود بر روی راه‌حل‌های درون‌زا توافق دارد و احساس می‌کند که شرایط قابل اصلاح است، راه گفتگو را در پیش می‌گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201807108448390767.jpg گفتگوی,ملی,مهمترین,و,اضطراری‌ترین,مسئله,کشور,است Icana

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به طرح گفتگوی ملی برای اتحاد و وفاق ملی و رفع مشکلات کشور، گفت: بنده در این سه سال گذشته که در خدمت مردم در مجلس شورای اسلامی بودم، از همان ابتدا متوجه شدم که مهمترین عامل رکود در توسعه کشور و حل مشکلات مردم، اختلافات و تنازعات سیاسی بین جناح‌هایی است که اشتراکات آنها هم در مبانی و هم در موضوعات، بیش از اختلافات آنها است.

جامعه‌ای که بر روی مبانی مشترک، نظام سیاسی، قانون اساسی و حاکمیت موجود بر روی راه‌حل‌های درون‌زا توافق دارد، از راه گفتگو به نتیجه می‌رسد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه به دلیل اینکه نگاه‌ها، نگاه‌های بخشی و جناحی بوده، این مسائل کمتر حل شده و حتی مسئله که توسط یک جناح مطرح می‌شد ولو اینکه یک مسئله مردمی بود اما به دلیل اینکه مربوط به جناح بنده نبود، کمتر همراهی می‌کردیم و این مسئله بالعکس نیز بود.

مشکلات کشور در اقتصاد و سیاست تاثیر گذاشته

وی ادامه داد: بسیاری از معضلات و مشکلات انباشته شد و در مدیریت کشور، کارآمدی دستگاه‌های مختلف، موضوعات مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی تاثیر گذاشت. حتی این معضلات در مسائلی که مربوط به امنیت و مسائل ملی، روابط بین‌الملل و یا در مسائل بین ایران و کشورهای متخاصم بود نیز تاثیر گذاشته و موضع‌گیری‌ها جناحی بوده و عموما این موضوع‌گیری‌ها از طریق تریبون‌ها انجام می‌شده یعنی به جای اینکه به صورت گفتگوهای رو در رو باشد، از تریبون نماز جمعه، دولت، قوه قضائیه، مجلس و رسانه مطرح می‌شده و یکطرفه بود و گاهی ادبیات‌ها نیز تند و موهن بوده است.

وی اظهار داشت: مردم نیز در جاهایی احساس کردند که مسئولان نظام و کسانی که در حل مشکلاتشان تاثیرگذار هستند به جای اینکه به حل مشکلات آنها فکر کنند، به منافع جناحی فکر می‌کنند و از خود می‌پرسند که مگر اینها امکان گفتگو ندارند و نمی‌توانند رو در رو با یکدیگر حرف بزنند؟ اینها مسائلی بود که وجود داشت.

اختلافات باعث شده تا کشور دچار رکود شود

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه گفتگوی ملی مهمترین مسئله کشور است تصریح کرد: احساس کردم که باید برای این مسئله فکری کرد و در 28 مهر سال 95 در نطق اضطراری و با مشورت قبلی با برخی از نمایندگان مجلس به ویژه محمدرضا عارف و علی لاریجانی، گفتم که به نظر بنده اضطراری‌ترین مسئله، همین موضوع و اختلافات است و باعث شدیم که کار کشور دچار رکود شود و قفل کند؛ پیشنهاد کردم به جای سخنان تریبونی و پشت سر، گفتگوی چهره به چهره درباره مسائل کشور را داشته باشیم به همین ترتیب طرح گفتگوی ملی را از اینجا آغاز کردم و بعد به عنوان طرح فراکسیون امید تصویب شد و محمدرضا عارف تمام قد در ارتباط با این موضوع همت و تلاش کردند.

بسیاری از چهره‌های سیاسی طرح گفتگوی ملی را قبول دارند

وی افزود: فراکسیون‌های دیگر چه در وجه فراکسیونی و چه در وجه هویت شخصی نمایندگی ورود کردند. رئیس مجلس همراهی کردند و به هر حال گفتگوی ملی را مطرح کردیم و آنچه که مهم است، اصل مسئله گفتگوی ملی و بعد مبانی گفتگوی ملی است و بعد بر روی سه مبنای مشترک قانون اساسی، اندیشه امام و سیاست‌های رهبری تاکید شد که گفتگو کنیم و بعد با حضور 50 نفر از شخصیت‌های تاثیرگذار کشور و چهره‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و طرح مسئله کردم و قریب به اتفاق آنها اصل مسئله را قبول داشتند و خیلی‌ها برای همکاری و همراهی اعلام آمادگی کردند و بسیار بزرگوارانه از این طرح استقبال کردند که بنده صمیمانه از آنها تشکر می‌کنم که این طرح را پذیرفتند و درباره این مسئله بسیار مهم و ضروری راهنمایی کردند.

تشکیل کمیته‌ای در فراکسیون امید برای اجرایی شدن گفتگوی ملی

عضو فراکسیون امید مجلس در خصوص اجرایی شدن گفتگوی ملی اظهار داشت: برای اجرایی شدن آن کمیته‌ای در فراکسیون امید تشکیل دادیم و در ادامه توافقی با رئیس مجلس و محمدرضا عارف شد و در نهایت کمیته دیگری نیز تشکیل شده که در نهایت در مجلس یک جمع 25 نفره برای پیگیری گفتگوی ملی شکل گرفته است که از طیف‌های مختلف مجلس در آن حضور دارند و جلساتی نیز داشتیم که در حال پیگیری هستیم؛ در خارج از مجلس نیز جمعی از چهره‌های تاثیرگذار کشور از جناح‌های مختلف اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در جمع شورای گفتگوی ملی حضور دارند و این بحث در خارج از مجلس نیز دنبال می‌شود.

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که در این سه سالی که این جلسات تشکیل شده تا چه اندازه توانسته به هدف خود که همان اتحاد ملی است دست یابد، گفت: ما برای مواجه شدن با مسائل کشور، راه‌هایی داریم که یکی از آنها راه قهر و بی‌تفاوتی است و پشت سر نیز مسائل را مطرح می‌کنیم راه دوم راه خشونت است که با درگیری و خشونت بخواهیم با مخالفان نظر خود حرف بزنیم و راه سوم راه گفتگو است.

بی‌تفاوتی، کشور را به سمت فساد می‌برد

وی اظهار داشت: دو راه اول و دوم در هر جای دنیا که تجربه شده، ناموفق بوده یعنی ملت‌ها با هم قهر کردند و یک بخشی از ملت در حاکمیت قرار گرفت و بخش دیگر در حاشیه قرار گرفت؛ این اختلافات دامن زده شد، عمیق شد و در نتیجه بی‌تفاوتی و ترک نقد منصفانه و تعامل بین افرادی که از یک ملت و کشور بودند باعث شده که به مرور کشور از درون دچار فساد و استبداد شود و از بیرون نیز مداخله خارجی وارد آن کشور شود.

مازنی افزود: اگر کشور عراق را به عنوان یک نمونه در نظر بگیریم، می‌بینید که دچار چه وضعیتی شده و در سوریه یا بسیاری از نقاط دنیا در نتیجه بی‌تفاوتی عناصر تاثیرگذار داخلی، مورد مداخله خارجی قرار گرفته است یعنی استبداد داخلی و بعد مداخله خارجی اعمال شده است.

گفتگوی ملی برای جامعه و کشور یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است و نیاز به حوصله، تدبیر و سعه صدر دارد

وی تصریح کرد: در جاهایی که اقدام به خشونت شده، درگیری‌های داخلی ایجاد شده و گروهی قدرت بیشتری دارد و گروه دیگر را به زندان می‌برد و در زندان تصمیم به مبارزه مسلحانه و ساماندهی می‌کند بنابراین از این قبیل مسائل قبل از انقلاب اسلامی داشتیم و بخشی از جامعه در آن زمان دچار همین رفتار شدند و در نهایت رژیم ساقط شده اما جامعه‌ای که بر روی مبانی مشترک، نظام سیاسی، قانون اساسی و حاکمیت موجود بر روی راه‌حل‌های درون‌زا توافق دارد، احساس می‌کند که شرایط قابل اصلاح است و می‌شود از درون مشکلات را حل کند، راه گفتگو را در پیش می‌گیرد.

مبانی فکری مردم ایران ریشه در قرآن، مکتب اهل بیت و فرهنگ غنی انقلاب دارد

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: جامعه ایران جامعه‌ای است که انقلابی به عظمت انقلاب اسلامی در آن وجود داشته، دفاع مقدس پشتوانه انقلاب است و قانون اساسی مترقی داریم و مبانی فکری مردم ایران ریشه در قرآن، مکتب اهل بیت و فرهنگ غنی انقلاب اسلامی دارد و اعتمادی که بین مردم و نخبگان سیاسی کشور با رهبری نظام وجود دارد، باعث شده تا چنانچه احساس کنیم مشکل یا معضلی داریم، همگی قابل اصلاح و حل شدن است و راه آن گفتگو است.

مازنی خاطر نشان کرد: جمع‌هایی که به طور منظم دور هم جمع می‌شوند، برخلاف جمع‌هایی مثل یک حزب یا جناح است که همه لزوما یکدیگر را قبول دارند و حرف‌هایی در نقد یا رد جناح مخالف و تایید حرف‌های خود می‌زنند و یکجانبه مسائل را تحلیل می‌کنند، و جمع‌های گروهی و جناحی هستند.

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در حال حاضر در این جمع‌هایی که شکل گرفته، به سمت این می‌رود که عمق بیشتری پیدا کند و زمانی که دور هم جمع می‌شوند، مسائل را از یک زاویه نگاه نمی‌کنند بلکه از منظر جناح‌های مختلفی که در این جلسات هستند نگاه می‌کنند و مطلب را بیان کرده و بحث می‌کنند. چنانچه مشکلی در کشور ایجاد شود، چنین جمع‌هایی به راحتی می‌توانند مشکل را مدیریت کرده و به حل آن اقدام کنند.

گفتگوی ملی برای جامعه و کشور یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه برای رسیدن به گفتگوی ملی به معنی واقعی همچنان راه طولانی در پیش داریم اظهار کرد: گفتگوی ملی برای جامعه و کشور یک پروژه نیست بلکه یک پروسه است و نیاز به حوصله، تدبیر و سعه صدر دارد، این کار را با حوصله دنبال می‌کنیم و کسی نباید انتظار داشته باشد که به صرف اینکه جناح‌های مختلف مدت‌ها سایه یکدیگر را با تیر می‌زدند و نسبت به هم پرخاش می‌کردند اما اکنون که دور هم جمع شدند و گفتگو می‌کنند، خیلی سریع تمام مشکلات کشور حل شود.

جمهوری اسلامی بن بست ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: نفس این جمع شدن که پذیرفتند با یکدیگر گفتگو کنند، خود یک موفقیت است و ما هدف را در راه می‌بینیم یعنی همین که در مسیر درست قرار گرفتیم؛ به جای قهر و پشت سر حرف زدن و خشونت، گفتگوی چهره به چهره موفق‌تر است و این جلسات باید استمرار داشته باشد،همین امر یعنی موفقیت و چنانچه نیت خالصانه و خدایی باشد، خداوند نیز کمک می‌کند که این جمع‌ها به نتایج مطلوبی برسد و دشمنان و بدخواهان کشور نیز از اینکه بخواهند از جناح‌های سیاسی ما طمعی داشته باشند یا فکر کنند تسلیم زورگویی‌های آنها می‌شویم، ناامید خواهند شد و این اتحاد یعنی در مشترکات به اتفاق و وحدت نظر برسیم و در مسائل اختلافی به مرور صحبت کرده و به وحدت نظر می‌رسیم. جمهوری اسلامی بن بست ندارد بلکه فقط باید گفتگو کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet