شهادت امام حسن عسکری
1398/03/08 13:31:06
سرویس فرهنگی
ملکشاهی مطرح کرد:

معادل بومی فارسی برای کلمات انتخاب شود

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مهم این است که خودباختگی نداشته باشیم و نباید زبان و یا فرهنگ‌های دیگر بر زبان یا فرهنگ ایرانی ارجحیت داشته باشد اما متاسفانه گاهی این خودباختگی‌ها دیده می‌شود.
معادل بومی فارسی برای کلمات انتخاب شود رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مهم این است که خودباختگی نداشته باشیم و نباید زبان و یا فرهنگ‌های دیگر بر زبان یا فرهنگ ایرانی ارجحیت داشته باشد اما متاسفانه گاهی این خودباختگی‌ها دیده می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201705102765895259.jpg معادل,بومی,فارسی,برای,کلمات,انتخاب,شود Icana

الهیار ملکشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ زبان فارسی گفت: طبق قانون در  زبان فارسی نباید از الفاظ غیر فارسی هم در مکالمات رسمی، نوشتاری و گفتاری استفاده کنیم و مجلس نیز تلاش می‌کند که این قانون را رعایت کند و بعضا شورای نگهبان چنانچه ببیند که مواردی بر خلاف این است و در مصوبه‌ای از کلمات یا جملات غیر فارسی باشد، ایراد می‌گیرد.

فرهنگستان ایران مسئولیت دارد تا از طریق نظارت، زبان فارسی آسیب نبیند و باید جایگزین برخی از کلمات فارسی را پیدا کند

طبق نظر رهبری معادل بومی فارسی برای کلمات انتخاب شود

نماینده مردم کوهدشت در مجلس تصریح کرد: آن چیزی که مقام معظم رهبری به غیر از این مورد بر روی آن حساس هستند، استفاده از کلماتی است که بیش از حد رواج پیدا کرده و نظرشان این بود که یک شکل بومی فارسی برای آن انتخاب کنیم به عنوان مثال کلمه رادیو که ایشان می‌گفتند به جای رادیو، چرا رادیان نگفتیم، البته تلفظ رادیو در برخی از گفتمان‌های ایرانی مثل لرستان رادیان است؛ ایشان به برخی کلمات انگلیسی اشاره کردند که به زبان عربی رفته و عرب‌ها آن را به عربی برگرداندند مثل تلویزیون که تلفاز شده و یک ساخت لغت عربی است.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی مسئولیت دارد تا زبان فارسی آسیب نبیند

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه فرهنگستان زبان و ادب فارسی مسئولیت دارد تا از طریق نظارت، زبان فارسی آسیب نبیند، تصریح کرد: فرهنگستان باید جایگزین برخی از کلمات فارسی را پیدا کند البته بسیاری از کلمات را تغییر دادند مثل هلی‌کوپتر که چرخ‌بال شده اما در عین حال برخی موارد هستند که در جایگزین کردن آنها با فارسی با مشکل مواجه شدیم و فرهنگستان باید آنها را دنبال کرده و انجام دهد.

فردوسی 30 سال زحمت کشید تا زبان فارسی از بین نرود

ملکشاهی اظهار داشت: در زبان فارسی تمام هنری که فردوسی داشت و 30 سال برای آن زحمت کشید این بود که می‌خواست زبان فارسی از بین نرود البته مهم این است که خودباختگی نداشته باشیم و نباید زبان و یا فرهنگ‌های دیگر بر زبان یا فرهنگ ایرانی ارجحیت داشته باشد اما متاسفانه گاهی این خودباختگی‌ها دیده می‌شود و برخی برای کلاس گذاشتن از این کلمات استفاده می‌کنند .

مردم و مسئولان نباید تحت تاثیر فرهنگ‌های ناصحیح قرار گیرند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رسم‌الخط و حروف ما با عربی یکی است، گفت: ما 32 حرف فارسی داریم و عرب‌ها 28 حرف دارند و حروف نیز از هم جدا نیستند و 4 حرف پ، ژ، گ، چ را ندارند، به همین دلیل آمیختگی به هم، معلوم نیست که ما متاثر از آنها باشیم شاید آنها متاثر از زبان فارسی هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: این استقلال و منش باید در مردم و مسئولان باشد که تحت تاثیر فرهنگ‌های ناصحیح قرار نگیرند اما گاهی متاسفانه برخی فکر می‌کنند که هر چه که از غرب می‌آید بهتر است درصورتی‌که اینگونه نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet