هدر موبایل
1398/03/12 22:01:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
صادقی:

بخش‌ مسکن ظرفیت‌های مازاد بر نیاز دارد

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: مطابق با اطلاعاتی که بنده کسب کردم بخش‌ مسکن ما اکنون ظرفیت‌های مازاد بر نیاز دارد یعنی مسکن‌های خالی داریم؛ این نشان می‌دهد مازاد بر نیاز مسکن در کشور تولید شده است لذا مردم به شکل کالای سرمایه‌ای به آن نگاه می‌کنند.
بخش‌ مسکن ظرفیت‌های مازاد بر نیاز دارد عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: مطابق با اطلاعاتی که بنده کسب کردم بخش‌ مسکن ما اکنون ظرفیت‌های مازاد بر نیاز دارد یعنی مسکن‌های خالی داریم؛ این نشان می‌دهد مازاد بر نیاز مسکن در کشور تولید شده است لذا مردم به شکل کالای سرمایه‌ای به آن نگاه می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102949373602.jpg بخش‌,مسکن,,ظرفیت‌های,مازاد,بر,نیاز,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،  محمود صادقی با اشاره به وضعیت کنونی بازار مسکن، اظهار داشت: موضوعی که در فراکسیون شفاف‌سازی به آن پرداختیم، نقش کانونی در بخش‌های دیگر اقتصاد دارد.

وی افزود: بخش قابل توجهی از تلاطم‌های بازار در همه حوزه‌ها تحت تاثیر تغییرات در برابری ارزش پول ملی با سایر ارزهاست یعنی خود این به صورت دومینویی در همه بخش‌ها اثرگذاشته است؛ البته این یکی از کانون‌هاست.

وی ادامه داد: البته یکی دیگر از این کانون‌ها سیاست‌های بانکی است؛ به رغم انتقادات زیادی که به نظام بانکی ربوی داریم، اما برای امسال باید خیلی همه‌جانبه و با ارزیابی پیامدهای هر تصمیم اخذ شده اقدام می‌شد.

صادقی بر همین اساس اضافه کرد: به نظر من شروع تلاطم در بخش مسکن بخاطر تصمیمی بود که در سال گذشته در بحث کاهش نرخ سپرده‌ها گرفته شد.

وی در این باره اضافه کرد: مردم در این وضعیت متلاطم اقتصادی به دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن هستند و این باعث جریان پیدا کردن و سمت و سو یافتن سرمایه‌گذاری مردم می‌شود و آن تصمیم به سرعت پول‌هایی که در آنجا بود را انتقال می‌دهد.

عضو فراکسیون امید مجلس افزود: البته برخی سپرده‌گذاری‌ها در مؤسسات مالی اعتباری، بحران‌هایی را ایجاد کرد و همه اینها پول‌های سردرگمی است که مردم را دچار اضطراب کرد، لذا به دنبال جاهایی می‌گشتند که به سمت سرمایه‌گذاری بدون ریسک بروند که یکی از این جاها مسکن و بحث ارز بود.

وی تصریح کرد: هر چیزی که مردم فکر می‌کنند در مواقع بحرانی، ارزش مالی آن ثابت می‌ماند و یا افزایش پیدا نمی‌کند به دنبال آن می‌روند.

صادقی همچنین گفت:‌ من فکر می‌کنم تا زمانی که سیاست‌های اثرگذار در بخش اقتصاد کلان اصلاح نشوند، این مسائل و مشکلات هم حل نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همیشه حرف وزیر مسکن سابق یعنی آقای آخوندی این بود که وظیفه ما در بخش مسکن وظیفه تولی‌گری و تصدی‌گری نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از وضعیت کنونی مسکن، گفت: می‌گویند در مسکن کار ما سیاست‌گذاری است اما بنده  معتقدم اگر دولت به جای درگیر شدن به صورت مستقیم در مسائل مسکن، به بخش سیاست‌گذاری در این حوزه روی بیاورد بخش اعظمی از مشکل حل می‌شود.  البته به شرطی که این سیاست‌گذاری منفعلانه نباشد و در صورت فعال شدن آن می‌تواند بازار مسکن را ساماندهی کند.

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا این سیاست‌گذاری می‌طلبد نرخ و تعرفه مشخصی برای بخش مسکن تعیین شود تا دلالان و صاحبان املاک به صورت سلیقه‌ای اعمال سلیقه نکنند؟ بیان کرد: البته این بحث، تخصصی است و بخشی از آن به همان مطالبی که عرض کردم برمی‌گردد. یعنی این اقتصاد کلان و تصمیماتی آن خود در بخش‌های مختلف پیامد دارد از جمله بخش مسکن؛ در واقع همان سیاست‌ مالی و ارزی و اینها همه تاثیر می‌گذارد.

صادقی ادامه داد: فردی که احساس می‌کند ارزش پول او در مقایسه با ارزهای خارجی کاهش پیدا می‌کند مشخص است دنبال جایی می‌گردد که سرمایه‌گذاری کند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: مطابق با اطلاعاتی که بنده کسب کردم بخش‌ مسکن ما اکنون ظرفیت‌های مازاد بر نیاز دارد یعنی مسکن‌های خالی داریم؛ این نشان می‌دهد مازاد بر نیاز مسکن در کشور تولید شده است لذا مردم به شکل کالای سرمایه‌ای به آن نگاه  می‌کنند، پس با فهم این مدیریت می‌توان در این عرصه سیاست‌گذاری داشته باشیم.

وی عنوان کرد: بخش‌های نظارتی نیز مهم است، از آنجا که تصدی‌گری از دولت گذشته به ارث رسیده است این موضوع هم مهم و مورد توجه است. یا در بحث بافت‌های فرسوده یا همان بازآفرینی فضای شهری نیز باید توجه شود.

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: من به خصوص از وزیر مسکن انتظار دارم که در حوزه شهرسازی ورود کند یعنی به سیاست‌های مربوط به شهرسازی که اینقدر به بهانه تامین مسکن و دیگر موارد لجام گسیخته شده است، ورود جدی داشته باشد.

صادقی خاطرنشان کرد: در کلانشهرها ما دچار این همه تراکم هستیم که خود تبعات اجتماعی زیست‌محیط و موارد عدیده از جمله بحث گرانی مسکن را به وجود می‌آورد. در واقع در کلانشهرها برای کسب سرمایه و درآمد برای شهرداری‌ها مسکن تلقی شده است.

به گزارش فارس  عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در خاتمه عنوان کرد: فضای سبز و آموزشی تغییر کاربری داده شده و مسکن جایگزین آن شد حتی دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها را نیز عملا در بخش مسکن وارد کردیم و اینها سرمایه خود را به آپارتمان تبدیل کردند؛ بنابراین یک مجموعه و زنجیره به هم پیوسته از مسائل به وجود آمده و تا زمانی که این مسائل حل نشود نمی‌توانیم بحث مسکن را حل کنیم.

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet