آغاز هفته وحدت
1398/03/16 09:05:37
سرویس فرهنگی
میرزاده:

دانشجویان سراغ رشته‌های علوم پایه نمی‌روند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از نحوه برنامه‌ریزی‌ها در خصوص عدم گرایش دانشجویان به رشته‎های علوم پایه، تصریح کرد: دانشجویان به دلیل کسب ثروت از تحصیل سراغ رشته‌های علوم پایه نمی‌روند.
دانشجویان سراغ رشته‌های علوم پایه نمی‌روند سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از نحوه برنامه‌ریزی‌ها در خصوص عدم گرایش دانشجویان به رشته‎های علوم پایه، تصریح کرد: دانشجویان به دلیل کسب ثروت از تحصیل سراغ رشته‌های علوم پایه نمی‌روند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903106725636107.jpg دانشجویان,سراغ,رشته‌های,علوم,پایه,نمی‌روند Icana

سید حمایت میرزاده  سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت پرداختن به رشته‌های علوم پایه، گفت: متأسفانه وضعیت انتخاب رشته‌‎ در کشور ما به نحوی است که همه داوطلبان کنکور به دنبال قبولی در رشته‌های پول ساز مانند پزشکی هستند و به رشته‎‌هایی بنیادین توجه چندانی صورت نمی‌‎گیرد.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی افزود: رشته‌های علوم پایه برای سایر رشته‌ها نقش بنیادین و مادر دارند و سایر رشته‌ها همگی شاخه‌هایی از این رشته‌های علوم پایه هستند ولی به این دلیل که امروز بحث پول و کسب ثروت از علم و تحصیل مطرح است، کسی به سراغ رشته‌های علوم پایه نمی‌رود.

رشته پزشکی بدون زیست شناسی معنا و مفهومی ندارد

وی ادامه داد: برای نمونه بهترین رتبه‌ها به سراغ رشته پزشکی می‌‎روند در حالیکه پزشکی خود شاخه‎‌ای از علم زیست شناسی است و بدون زیست شناسی پزشکی معنا و مفهومی ندارد. همچنین تمام رشته‌های فنی و مهندسی اعم از مهندسی مکانیک و برق و غیره نیز شاخه‌های کوچکی از رشته‌های علوم پایه ریاضی و فیزیک هستند و بخش کاربردی این رشته‌ها هستند.

میرزاده  تأکید کرد: این در حالیست که اهمیت رشته‌‎های ریاضی، فیزیک و شیمی باید به قدری بالا باشد که هرکسی نتواند در این رشته‌ها راه پیدا کند و قدر و منزلت ویژه ای برای دانشجویانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌‎کنند، ایجاد شود و به نحوی که فرهنگ سازی ها طوری باشد که دانشجویان این رشته‌ها به عنوان به یک دانشمند در آینده ریاضی، فیزیک یا زیست شناسی شناخته شود.

ضرورت فرهنگسازی برای سوق دادن دانشجویان به رشته‌های علوم پایه

وی با تأکید بر اینکه در این راستا از طریق رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، آموزش و پرورش و وزارت علوم برای تبلیغ و جایگاه ویژه‌ای برای این رشته‌ها تبیین شود، افزود: همچنین برای پذیریش در این رشته‌‎ها باید بر اساس سوابق تحصیلی دانش آموز صورت گیرد نه صرفا با چند سئوال تستی فرد تعیین تکلیف شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: نباید از افرادی تجلیل کرد که در تست زنی موفق هستند بلکه اگر بنا به تجلیل باشد، باید از این افراد در رشته‌های علوم پایه تجلیل کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet