هدر موبایل
1398/03/17 09:54:00
سرویس اقتصادی
یوسفیان ملا تشریح کرد:

بررسی کنترل قیمت کالاهای اساسی با ارز یارانه ای

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز یارانه ای از افزایش نجومی قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کرده است.
بررسی کنترل قیمت کالاهای اساسی با ارز یارانه ای عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید اختصاص 14 میلیارد دلار ارز یارانه ای از افزایش نجومی قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201903108956655386.jpg بررسی,کنترل,قیمت,کالاهای,اساسی,با,ارز,یارانه,ای Icana

عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه قیمت گوشت به کیلویی 100 هزار تومان رسیده است، گفت: دولت برای ورود و مدیریت بازار گوشت باید سوبسید بالایی پرداخت کند اما سوال اینجا است که آیا دولت از عهده پرداخت چنین مبلغی بر می آید یا خیر؟

دولت از عهده پرداخت یارانه به گوشت بر نمی آید

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دولت اکنون برای تهیه گوشت قرمز ارز 4 هزار و 200 تومانی اختصاص نمی دهد، اظهار داشت: دولت برای کاهش رانت و فساد ارز یارانه ای را از گوشت حذف و اکنون شاهد هستیم که قیمت تمام شده گوشت قرمز به کیلویی  90 تا 100 هزار تومان رسیده است.

گوشت قرمز

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: اگر بخواهیم قیمت گوشت به 30 هزار تومان برسد، در واقع دولت باید کیلویی 60 هزار تومان یارانه به گوشت بدهد که این رقم در حجم بالا غیرقابل پرداخت می شود بنابراین انتظار اینکه به گوشت یارانه داده شود غلط است.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده گوشت افزایش یافته است، اظهار داشت: به دلیل عدم مدیریت، قیمت تمام شده گوشت افزایش یافته است و شاهده گرانی این کالای اساسی در سفره مردم هستیم و حتی برخی از اقشار جامعه توان مالی خرید گوشت قرمز را ندارند اما دولت از عهده پرداخت یارانه به این محصول بر نمی آید.

یوسفیان ملا در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، بیان داشت: دولت نمی تواند به همه اقلام از گوشت یا بنزین یارانه بدهد، دراین بین همین که توانسته است قیمت مرغ و گوشت سفید را کنترل  مدیریت کند جای تقدیر دارد چرا که اگر بازار را رها کرده بود قیمت مرغ به قیمت گوشت می رسید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بر تاثیر 14 میلیارد دلار ارز یارانه ای بر مدیریت و کنترل قیمت کالاهای اساسی، پردات و گفت: بانک مرکزی قرار است لیستی از تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی ارائه کند تا بدانیم یارانه ارزی در چه مسیری هزینه شده است.

نان سنتی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی تاثیر بسزایی بر مدیریت قیمت ها داشت اگر این ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالاها اختصاص داده نمی شد قیمت ها به صورت نجومی افزایش پیدا می کرد، تاثیر این ارز را در قیمت نان می توان مشاهده کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet