هدر موبایل
1398/03/16 09:16:54
سرویس فرهنگی
سلیمی:

دانشگاه‌های برتر باید برای ابر چالش‌های کشور راه حل ارائه کنند

عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با تأکید بر ضرورت رتبه بندی دانشگاه‌ها برای ایجاد رقابت بین آن‌ها، گفت: دانشگاه‌های برتر کشور باید برای ابر چالش‌ها راه حل ارائه دهند.
دانشگاه‌های برتر باید برای ابر چالش‌های کشور راه حل ارائه کنند عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با تأکید بر ضرورت رتبه بندی دانشگاه‌ها برای ایجاد رقابت بین آن‌ها، گفت: دانشگاه‌های برتر کشور باید برای ابر چالش‌ها راه حل ارائه دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903104192854950.jpg دانشگاه‌های,برتر,باید,برای,ابر,چالش‌های,کشور,راه,حل,ارائه,کنند Icana

علیرضا سلیمی  عضوهیئت رئیسه کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره ضرورت ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و تأکید مقام معظم رهبری در این باره عنوان کرد: ضرورت دارد که دانشگاه‌های کشور با تعیین معیارها و مزیتهای بومی رتبه بندی شوند و این رتبه بندی کمک بزرگی به رشد و ارتقای کیفی دانشگاه‌ها می‌کند.

شاخصه‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها بومی نیست

نماینده مردم محلات و دلیجان  در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه در حال حاضر معیارها و شاخصه‎های تعریف شده برای رتبه بندی دانشگاه‌ها بر اساس شاخصه‎های بومی نیست و شاید به همین دلیل است خیلی از دانشگاه‌‎ها برنامه‌‎ای برای حل مسائل کشور ندارند.

رتبه بندی دانشگاه‌ها موجب تحرک و رقابت دانشگاه‌ها می‌شود

وی اضافه کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های مدیریتی مرتبط باید با تعریف شاخصه‌‎های جدید، رتبه بندی و ارزشیابی دانشگاه‌‎ها را در دستور کار خود قرار دهند و این رتبه بندی آثار و برکات بسیاری از جمله ایجاد رقابت سالم و مثبت بین دانشگاه‌ها دارد.

دولت اعتبارات 10 دانشگاه برتر را لغو کرد

این نماینده مردم در مجلس افزود: البته در سال‌های گذشته اعتباراتی برای 10 دانشگاه برتر کشور در نظر گرفته می‌شد ولی این مشوق در دولت تدبیر و امید حذف شد در حالیکه این مشوق هم به تلاش دانشگاه‌ها و افزایش رقابت مثبت بین آن‌ها کمک می‌کرد.

سلیمی اضافه کرد: اگر دانشگاهی بتواند برای حل یکی از چالش‌‎های اصلی کشور راه حل و راهبرد داشته باشد باید در شمار دانشگاه‌های برتر کشور قرار گیرد و شاخصه‌هایی از این دست باید مد نظر سیاست گذاران در حوزه آموزش عالی باشد.

 عضوهیئت رییسه کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس اضافه کرد: در همین راستا پرداختن به علوم پایه که مد نظر مقام معظم رهبری هم است می‌تواند به ارتقای شاخصه‌‎های دانشگاهی کمک کند و باعث داشتن آموزش عالی پویاتر در کشور شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet