هدر موبایل
1388/07/15 12:00:00
سرویس کمیسیون ها
جلالی خبر داد:

خروجی‌نشست‌ژنو ادامه‌مذاکرات‌درسطح معاونین‌

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: خروجی مذاکرات ژنو این بود که ادامه مذاکرات در سطح معاونین در آینده نزدیک انجام شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" در حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه فوق العاده صبح کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: آقای سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در این جلسه حضور یافتند و گزارش مفصلی را پیرامون مذاکرات ژنو ارائه کردند.

وی با بیان اینکه در این نشست سیر تحولات پرونده هسته‌ای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت،یادآور شد: در این نشست تاکید شد که موضوع هسته‌ای ایران یک موضوع کاملا ملی است به همین‌دلیل همه جریانات سیاسی درون انقلاب نسبت به این مساله اجماع دارند و نشانه آن بیانیه 239 نفره مجلس بود که در واقع به دنیای غرب اولتیماتوم داد که در پرونده هسته‌ای هیچ کس نمی‌تواند معامله کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: خروجی مذاکرات ژنو این بود که ادامه مذاکرات در سطح معاونین در آینده نزدیک انجام شود.

وی افزود:دور جدید مذاکرات بین معاون آقای جلیلی و معاون آقای سولانا برگزار خواهد شد که این ملاقات می‌تواند بسترساز روند کار آینده باشد.

جلالی تصریح کرد:به گفته آقای جلیلی محور مذاکرات ژنو بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران بود ودر واقع ما با یک مدالیته و چهارچوب پیشنهادی برای اجرایی کردن بسته جمهوری اسلامی ایران، مذاکرات را انجام دادیم.

نماینده شاهرود در خصوص گفتگو هیات ایرانی و نماینده آمریکا در گروه 1+5 گفت: طرف‌های آمریکایی خواهان گفتگو و مذاکره با ایران بودند اما هیات ایرانی اعلام کرد مذاکرات ما در قالب گروه 1+5 است و ما مذاکراه جداگانه‌ای با شرکت کنندگان در این مذاکرات نداریم لذا اگر آمریکا مطلبی دارد در همان جلسات مذاکره گروه 1+5 مطرح کند.

وی یادآور شد: در واقع عملا جمهوری اسلامی ایران مذاکرات دو جانبه‌ای با آمریکا نداشت اما در پایان دور اول مذاکرات، نماینده آمریکا به سمت هیات ایرانی رفت و در آنجا گفتگوهایی را با رئیس هیات ایرانی داشت.

جلالی تصریح کرد: این گفتگوها متمرکز بر همان بسته پیشنهادی ایران بود و خارج از این چهارچوب بحثی مطرح نشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: در این مذاکرات در خصوص تامین سوخت نیروگاه اتمی امیرآباد تهران گفتگویی صورت نگرفت چون اساسا این یک موضوع جداگانه است و ما در این مذاکرات متمرکز بر بسته پیشنهادی بودیم.

وی یادآور شد: البته طرف‌های مذاکره سعی می‌کردند مذاکره را صرفا به سمت بحث هسته‌ای پیش ببرند اما ایران تاکید داشت که مذاکرات در چهارچوب بسته پیشنهادی پیش برود.

نماینده شاهرود با بیان اینکه در گذشته جمهوری اسلامی ایران مکاتباتی را در خصوص نیروگاه امیرآباد با آژانس انجام داده بود، تاکید کرد: براساس قوانین، آژانس موظف است نقش تسهیل کننده‌ای برای اعضای NPT داشته باشد و جمهوری اسلامی ایران نیز برای نیروگاه اتمی امیرآباد نیازمند سوخت با غنای نزدیک 20 درصد بود.

وی اظهار داشت: این یک موضوع اقتصادی است که ایران نیازمند سوخت و خریدار است و بعضی کشورهای فروشنده که علی الظاهر چین و روسیه برای اینکار اعلام آمادگی کرده‌اند و آژانس نیز باید روی این مساله نظارت کند.

جلالی همچنین با اشاره به جلسه روز گذشته هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با وزیر امور خارجه، گفت: ‌در این نشست مروری بر همکاری‌های بین کمیسیون و وزارت خارجه صورت گرفت و چون یکی از اصلی‌ترین وظایف کمیسیون، نظارت بر حوزه سیاست خارجی کشور است، ضرورت دارد جلسات ماهانه‌ای با آقای متکی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: با توجه به آغاز به کار دولت دهم،‌در نظر داریم با دعوت از تک تک وزرا به کمیسیون، نحوه تعامل وزرا با کمیسیون را طراحی کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet