هدر موبایل
1386/08/20 15:03:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

رودکی: تولید سوخت هسته‌ای در خارج از کشور مورد قبول ایران نیست

"محمدنبی رودکی"، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دیکته شده آمریکا به عربستان سعودی در مورد ایجاد کنسرسیوم تولید سوخت هسته‌ای در خارج از ایران مورد قبول ایران نمی‌باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش از دستور نماینده مردم شیراز به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام به پیشگاه مقدس آقا امام زمان و سلام به ارواح شهداء و روح بلند حضرت امام (رضوان‌الله‌تعالی علیه) و با عرض سلام به پیشگاه مقام معظم رهبری، در سه بخش عرایضم را تقدیم می‌کنم:

1 ـ طرح 14 ماده‌ای ایران در اجلاس استانبول بمنظور ایجاد امنیت در عراق و ایجاد عراقی با ثبات مستلزم حمایت سایر کشورها بخصوص عربستان سعودی، سوریه و ترکیه می‌باشد. آمریکایی‌ها با دو دور مذاکره با سفیر ایران در بغداد نشان دادند که میلی به امنیت و آرامش در عراق ندارند و هر ماه شاهد انفجارات و بمباران بعضی از شهرهای عراق مانند فلوجه و شهرک صدر بغداد می‌باشیم.

دولت قانونی عراق، پلیس و ارتش را در اختیار ندارد. آمریکایی‌ها باید پلیس و ارتش عراق را به دولت عراق واگذار کنند تا دولت عراق امنیت را برقرار نماید. مردم عراق به شدت از آمریکایی‌ها ناراحت و خشمگین هستند. کودکان، مردان و زنان عراقی بدلیل انفجاراتی که در سطوحی با حمایت آمریکا انجام می گیرد، کشته و مجروح می‌شوند. آمریکایی‌ها با یکصد و پنجاه هزار نفر نیرو نتوانستند امنیت را در عراق برقرار کنند و بترسند از روزی که جوانان خشمگین شیعه و سنی در عراق دست به اسلحه ببرند و تا دیر نشده از عراق خارج شوند.

طرحهای دیکته شده آمریکا به عربستان سعودی در مورد ایجاد کنسرسیوم تولید سوخت هسته‌ای در خارج از ایران مورد قبول ایران نمی‌باشد. به چه دلیل فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز ایران به کشور دیگری منتقل گردد؟

با طرح دیکته  شده دیگر آمریکا به عربستان برای ایجاد دیوار امنیتی در مرز عراق، تنها میلیاردها دلار پول مردم عربستان به هدر می‌رود، بجای آن (این کشور) کمک به دولت عراق در جهت ایجاد امنیت نموده تا دیگر نیاز به دیوار امنیتی در مرز عراق نباشد.

پیشنهاد جدید آقای سولانا در مورد ایجاد کنسرسیوم و ایجاد مرکز بین‌المللی تولید سوخت هسته‌ای مورد قبول کشورهای دارای فناوری هسته‌ای نبوده و نشان از عقب‌نشینی اروپا از دنباله‌روی و بهانه‌جویی آمریکایی‌ها بوده.

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای آقای البرادعی رسماً فعالیت هسته‌ای ایران را صلح‌آمیز اعلام کرده و ما در چارچوب قوانین آژانس به فعالیت خود ادامه می‌دهیم. آمریکا چکاره است که برای ایران اسلامی قدرتمند تصمیم بگیرد و تا زمانی که خوی استکباری در دولت آمریکا می‌باشد، هیچگونه مذاکره‌ای با دولت آمریکا نخواهیم داشت.

2 ـ اینجانب بعنوان یک نماینده اصولگرا در مورد انتخابات مجلس هشتم عرض می‌کنم، صیانت از آراء مردم باید توسط فرمانداریها و بخشداریها با دقت رعایت گردد. حضور نامزدهای انتخاباتی که وفادار به نظام و انقلاب و ولایت فقیه می‌باشند موجب رقابت و در نتیجه افزایش آمار رأی‌دهندگان و ناامیدی دشمنان می‌گردد.

فرقی نمی‌کند نام حزب و گروه و جناح خود را چه گذاشته‌اند، مهم وفادار بودن به نظام و انقلاب و ولایت فقیه می‌باشد. البته حساب آنهایی که دنبال ساختار‌شکنی و تحصن بودند جداست و‌ آن یک حزب و اشخاص وابسته به آن بیشتر نبوده‌اند. لکن نیروهای اصلاح‌طلب معتدل و وفادار به نظام باید در کنار اصولگرایان در صحنه رقابت انتخابات حضور داشته باشند، زیرا خوب می‌دانیم که بسیاری از افراد اصولگرا در جناح اصلاح‌طلبان معتدل حضور دارند.

3 ـ از تلاشهای بی‌وقفه دولت جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد و شخص ایشان برای حل مشکلات کشور تشکر و قدردانی می‌نمایم. طرحهای بزرگ صنعتی و طرح توسعه راهها و راه‌آهن و پالایشگاه و پتروشیمی بحمدالله در استان فارس در دولت نهم تصویب و بعضی در حال اجراست.

طرح محوری اینجانب که با امضاء نمایندگان فارس برای توسعه پالایشگاه شیراز به وزیر سابق نفت آقای مهندس زنگنه داده شده بود ((افزایش) ظرفیت 55 هزار بشکه‌ای پالایشگاه شیراز به 120هزار بشکه و تصویب 8 پتروشیمی در استان فارس) در دولت نهم به تصویب رسید که از آقایان مهندس زنگنه و مهندس وزیری‌هامانه تشکر و قدردانی می‌نمایم.

طرح محوری راه‌آهن شیراز ـ اصفهان با تلاش و پیگیری مجمع نمایندگان فارس که 60 درصد آن در حال اجراست، از وزیر محترم راه جناب آقای مهندس رحمتی تشکر و قدردانی می‌نمایم.

راههای استان فارس در حال توسعه و آزادراه شیراز ـ اصفهان در حال پیگیری تأمین منابع می‌باشیم. راه‌آهن شیراز ـ بوشهرـ عسلویه با مشارکت 50 درصد وزارتین نفت و راه و ترابری اجراء می‌گردد. استقرار صنایع انرژی‌بر در لامرد از جمله کارخانه تولید شمش آلومینیوم و فولاد و سیمان و همچنین کارخانه فولاد و سیمان در نیریز و خرامه در حال پیگیری می‌باشد که از آقای دکتر طهماسبی وزیر سابق وزارت صنایع تشکر و قدردانی می‌نمایم و امید است که در اجراء تسریع گردد.

توجه بیشتر وزیر محترم علوم را در اعتبارات سال 87 برای نوسازی و بازسازی تأسیسات و ساختمانهای دانشگاه شیراز را خواستارم.

کسری بودجه حدود 3 هزار میلیارد تومانی وزارت آموزش و پرورش باید برطرف گردد. زیرا آموزش و پرورش بدلیل کسری بودجه جاری و سایر فصول، اکنون با مشکل حقوق نهضتی‌ها، قراردادی‌ها، شرکتی‌ها و همچنین سرویس مدارس و بودجه پرداخت آب و برق و گاز و تلفن روبرو شده که رؤسای سازمانهای این وزارتخانه از استاندارها پول قرض می‌گیرند تا بتوانند مشکل بودجه جاری را رفع کنند. البته بحمدالله حقوق کارکنان آموزش و پرورش را دولت در سال جاری افزایش قابل توجهی داد، اما از آنطرف با یک دستور مبلغ حدود 2 هزار و اندی میلیارد تومان از بودجه آموزش و پرورش کاهش پیدا کرده و اینجانب در اواسط تابستان با جناب آقای دکتر سعیدلو به همراه 5 تن از رؤسای آموزش و پرورش استانهای فارس، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، خراسان‌رضوی و شهرستانهای تهران جلسه‌ای داشتیم و هفته گذشته مجدداً پیگیری کردیم که هنوز خبری از اصلاح بودجه یا متمم در این رابطه وجود ندارد. امیدوار هستیم که این موضوع مورد توجه ویژه دولت قرار گیرد.

افزایش اعتبارات نیروهای مسلح و توجه به ایثارگران در بودجه سال 87 ضروری می‌باشد. در مورد تکمیل بیمارستان شهید چمران و تأسیسات بیمارستان نمازی شیراز، از وزیر محترم بهداشت تشکر می‌نمایم و تقاضای ایجاد ردیف مستقل برای بیمارستان نمازی شیراز را در بودجه سال آینده دارم.

در مورد تصویب دوبرابر نمودن بودجه بنگاههای زودبازده استان فارس از وزیر محترم کار تشکر می‌نمایم.

در مورد اجرای طرح امنیت اجتماعی از فرمانده محترم و پرسنل محترم نیروی انتظامی کشور بخصوص فرمانده و پرسنل نیروی انتظامی استان فارس تشکر و قدردانی می‌نمایم.

در بخش IT و ITMC هنوز پروژه ECU واگذار نگردیده و پروژه تولید کامیون هم واگذار نشده.

در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها در نهاده‌های کشاورزی، دولت و مجلس نمی‌بایست عقب‌نشینی می‌کردیم، زیرا کشاورزان راضی به چند قیمتی و کمبود نهاده‌های کشاورزی نیستند. اگر هدفمند می‌شد هم فراوانی بوجود می‌آمد، هم چند نرخی از بین می‌رفت. امیدوارم دولت محترم جلو گرانی ارزاق و مسکن را با برنامه‌ریزی بگیرد، زیرا اقشار مختلف مردم از گرانی موجود ناراحت هستند.

از استاندار محترم فارس هم بدلیل پیگیری جدی در مورد ساماندهی باغات قصرالدشت شیراز و طرح توسعه حرم مطهر احمد بن موسی (شاهچراغ)‌ تشکر و قدردانی نموده و در مورد احداث سد تنگ‌سرخ تقاضای رسیدگی دارم.

حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان هم هنوز پایین است که امید است رسیدگی ویژه انجام گردد.

در خاتمه از حافظ شیراز گویم:

خوشا شیراز و وصف بی‌مثالش                                             خداوندا نگهدار از زوالش

به شیراز آی و فیض روح قدسی                                             بجوی از مردم صاحب کمالش

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet