هدر موبایل
1398/03/20 15:39:19
سرویس فرهنگی
جعفرپور با اشاره به روز صنایع دستی:

بخش عمده صنایع دستی ثبت شده در یونسکو مربوط به ایران است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید اگرچه بخش عمده صنایع دستی ثبت شده در یونسکو مربوط به ایران است اما هنوز از طرفیت این حوزه برای اشتغال پایدار استفاده نشده است.
بخش عمده صنایع دستی ثبت شده در یونسکو مربوط به ایران است رییس کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید اگرچه بخش عمده صنایع دستی ثبت شده در یونسکو مربوط به ایران است اما هنوز از طرفیت این حوزه برای اشتغال پایدار استفاده نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201610103771256483.jpg بخش,عمده,صنایع,دستی,ثبت,شده,در,یونسکو,مربوط,به,ایران,است Icana

جمشید جعفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به نام‌گذاری 20 خرداد در تقویم رسمی به عنوان روز صنایع دستی گفت: صنایع دستی جنبه‌های هنری کشور ما را یادآوری می‌کند؛ ضمن آنکه می‌تواند در انتقال فرهنگ ایرانی نقش داشته باشد و چشم دنیا را به تنوع و زیبایی صنایع دستی ایرانی در انواع و اقسام آن جلب کند و البته از بُعد اقتصادی نیز قابل توجه است.

نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی  افزود: صنایع دستی می‌تواند یکی از موضوعات اشتغالزا و درآمدزا برای صنعتگران و هنرمندان این رشته باشد؛ کمااینکه بخش عمده تولید صنایع دستی همچون گلیم‌بافی، کوزه‌گری و سفال در روستاها اتفاق می‌افتد و اگر این درآمدها در روستاها تامین شود، مانع از مهاجرت به شهر می‌شود.

زمینه‌های معرفی صنایع دستی ایرانی به دنیا فراهم شود

وی ادامه داد: بخش عمده فعالان صنایع دستی در روستاها بانوان هستند و این امر یک منبع درآمد برای بانوان روستایی است و از این بُعد نیز باید مورد توجه واقع شود.

جعفرپور از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی به عنوان متولی مستقیم این حوزه خواست تا زمینه‌های معرفی صنایع دستی ایرانی به خارج از کشور را فراهم و گردشگران را نسبت به صنایع دستی اقصا نقاط کشور آگاه کند.

گردش مالی صنایع دستی به اندازه ظرفیت کشور نیست

وی گفت: مفتخر هستیم بخش عمده از صنایع دستی ثبت شده در یونسکو مربوط به ایران است؛ به یک معنا ما با دیگر کشورهای دنیا در زمینه ثبت صنایع دستی در یونسکو برابری می‌کنیم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین درباره گردش مالی این حوزه توضیح داد: رقم موجود به اندازه ظرفیت اسمی صنایع دستی کشور نیست و باید گسترش پیدا کند؛ لازم است در داخل و خارج برای صنایع دستی بازاریابی کرد و تسهیلاتی داده شود تا در روستاها و نقاط دور افتاده کشور توسعه داده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet