هدر موبایل
1398/03/20 16:19:00
سرویس سیاسی
نوریان:

سفر نخست وزیر ژاپن به ایران جزئی از شطرنج تهران در عرصه بین‌‎الملل است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به شطرنج اقدامات تهران در عرصه بین‌المللی کمک کند، اما فراموش نکنیم که این سفر فقط "یک سفر است" و منافع ملی ایران به این موضوعات گره نخورده است.
سفر نخست وزیر ژاپن به ایران جزئی از شطرنج تهران در عرصه بین‌‎الملل است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به شطرنج اقدامات تهران در عرصه بین‌المللی کمک کند، اما فراموش نکنیم که این سفر فقط "یک سفر است" و منافع ملی ایران به این موضوعات گره نخورده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608101847241175.jpg سفر,نخست,وزیر,ژاپن,به,ایران,جزئی,از,شطرنج,تهران,در,عرصه,بین‌‎الملل,است Icana

اردشیر نوریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اظهار داشت: سفر شینزو آبه به ایران در یک مقطع حساس انجام می شود و از چند جهت قابل بررسی و دارای ابعاد مهمی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اولین علت مهم برشمردن این سفر شرایط منطقه است. شرایط منطقه در پرونده‌های امنیتی مهمی مانند یمن، لبنان، فلسطین اشغالی و عراق و اتفاقاتی که پیرامون این حوزه های بحرانی رخ می دهد، یک نکته قابل توجهی است که تمام این حوزه‌ها در حال حاضر در حالت منازعه هستند و شرایط عادی ندارند، بنابراین روابط متشنج منطقه‌ای در زمان این سفر حائز اهمیت است.

منطقه آسیای غربی کانون تحولات در سیاست بین‌الملل است

وی افزود: در منطقه غرب آسیا روابط ملتهب و متنشج امنیتی وجود دارد. منطقه در عرصه سیاست بین‌الملل نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و عمده منابع نفت، گاز و هیدروکربن در این منطقه قرار دارد و اقتصاد دنیا به این منطقه وابسته است، به نوعی منطقه آسیای غربی کانون تحولاتی است که در سیاست بین‌الملل رقم می‌خورد.

نوریان ادامه داد: دلیل اثرگذاری شرایط منطقه بر سیاست بین‌الملل این است که بازیگران اصلی منطقه در تمام پرونده‌ها درگیر هستند و بازیگران بین‌المللی و فرامنطقه‌ای نیز مانند ایالت متحده، اتحادیه اروپا، روسیه و چین در پرونده‌های امنیتی منطقه درگیر هستند.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرصه بین‌المللی نیز تابعی از فعل و انفعلات رفتار بازیگران اصلی بوده که با یک التهاب جدی روبه شده است، گفت: خروج آمریکا از برجام و فشار سنگین به جمهوری اسلامی از جمله مورادی است که نشان می‌دهد عرصه بین‌الملل نیز تابع مشکلات منطقه‌ای است.

ایران و آمریکا بازیگر اصلی در روابط بین الملل و منطقه‌ای هستند

وی با بیان اینکه آمریکا و ایران بازیگر اصلی در روابط بین الملل و منطقه‌ای هستند و نمی‌توان از این موضوع چشم‌پوشی کرد، افزود: رفتار ایران و آمریکا بر روابطشان با اتحادیه اروپا، چین و روسیه و اتحادیه اروپا تاثیر می‌گذارد و سفر نخست وزیر دارای اهمیت است.

نوریان اظهار داشت: جایگاه روابط دوجانبه ایران و ژاپن نیز بسیار مهم است. ژاپن به عنوان کشوری دارای قدرت تولید علم و فن آفرین و از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران دارای منابع غنی هیدروکربنی بوده و در منطقه حساسی واقع شده و در کانون تحولات است که نتیجه هر یک از این تحولات مستقیم بر کشور ژاپن نیز اثر می‌گذارد.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نوع روابط کشور ژاپن با ایالات متحده آمریکا به ریاست جمهوری ترامپ و روابط شینزو آبه با ترامپ در دو سوی آنتلانتیک به عنوان دو کشور اقتصادی دارای اهمیت است و اثر این روابط برای ورود به مناقشه ایران و آمریکا می تواند تاثیر داشته باشد.

ژاپن می‌داند وخیم‌تر شدن اوضاع در منطقه چه اثرات مخربی بر اقتصاد کشور دارد

وی افزود: وزن ژاپن در عرصه روابط بین‌الملل، سازمان ملل و داشتن رابطه با ایران و آمریکا به سفر شینزو آبه به ایران اهمیت بیشتری می‌دهد.

نوریان ادامه داد: نکته دیگر این است که میانجیگری ژاپن به درخواست این کشور انجام شده است، کشوری مانند ژاپن می‌داند وخیم شدن اوضاع در منطقه چقدر نگران کننده است و اثرات مستقیم اقتصادی بر جهان دارد.

ژاپن از وزانت لازم برای میانجیگری بین ایران و آمریکا برخوردار است

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی گفت: وزانت ژاپن برای ورود به مناقشه بین ایران و آمریکا قابل قبول است، اگر کشوری غیرفعال عامل این وساطت بود، صرفا پیام رسان بود اما ژاپن صرفا یک پیام رسان نیست و می‌تواند میانجیگری کند.

لزوم پرهیز از ایجاد  هرگونه هزینه غیرضروری به کشور در عرصه بین‌الملل

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای یک ایده و آرمان برای حکومت است و مبانی نظام اسلامی ایران تغییر ناپذیر است و بهتر است براساس اسقامت بر مبانی جمهوری اسلامی بایستیم زیرا انقلاب اسلامی ثمره خون شهدا است و باید به ظرفیت‌های داخلی در مقابل زورگویان تکیه کنیم، در عین حال بایستی با منطق و درایت در روابط بین‌الملل از ایجاد هرگونه هزینه غیرضروری و تنش پرهیز کنیم تا آمریکایی‌ها پروژه ایران هراسی را دوباره کلید نزنند.

نوریان اظهار داشت: سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به شطرنج اقدامات تهران در عرصه بین‌المللی کمک کند، اما فراموش نکنیم که این سفر فقط "یک سفر است" و شینزو آبه نیز یک عنصر بین‌المللی است که به دنبال اهداف خود است و طرف ثالثی نیز وجود دارد که منافعی دارد. ایران باید با توجه به همه این شرایط بنا به برنامه‌ریزی‌ها به مسیر خود ادامه دهد.

منافع ملی ایران به سفر شینزوآبه گره نخورده است

رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نخست وزیر ژاپن به تهران می‌آید و می‌ رود اما منافع و امنیت ملی ایران به این مسائل گره نخورده است، بلکه این موضوعات تاکیک‌ها و روش‌های جمهوری اسلامی ایران است برای تامین منافع ملی است و بر این اساس تصمیم گیری می‌کنیم و همه برنامه‌های کشور را به این مسائل گره نمی‌زنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet