هدر موبایل
1388/07/15 11:31:00
سرویس صحن
مجلس:

دولت ‌‌‌برای‌ تجمیع‌ صندوق‌های ‌بازنشستگی ‌لایحه بدهد

**نمایندگان مجلس به استفساریه ای رای دادند که بر اساس آن دولت مکلف است تا پایان برنامه چهارم توسعه لایحه‌ای در خصوص صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری و تامین اجتماعی به مجلس تقدیم کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی امروز چهارشنبه طرح یک فوریتی استفساریه ماده 113 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 86 را بررسی و به تصویب شد.

این استفساریه با 147 رای موافق، 6 رای مخالف و 15 رای ممتنع به تصویب رسید.

موضوع استفساریه در مورد اینست که آیا منظور از عبارت «اقدامات قانونی لازم» در متن ماده 113 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/86 تهیه لایحه و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی می‌باشد؟ بود که نمایندگان با نظر کمیسیون مشترک مبنی بر اینکه بلی، منظور تهیه لایحه و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی می باشد موافقت کردند.

در ابتدای بررسی این استفساریه، ستار هدایت خواه در طی اخطار اصل 74 قانون اساسی گفت: طبق این اصل دولت شخصا و براساس مصالحی که تشخیص می‌دهد لایحه به مجلس تقدیم می‌کند لذا ملزم کردن دولت به تهیه این لایحه خلاف این اصل است.

وی افزود: مواردی در گذشته هم داشته‌ایم که شورای نگهبان به همین دلیل ایراد گرفته که مجلس نمی‌تواند دولت را ملزم به ارائه لایحه نماید.

هدایت خواه تصریح کرد: آنچه در دستور کار قرار دارد خلاف اصل 74 قانون اساسی است لذا تقاضا می‌کنم که در این باره رای گیری نمایید.

لاریجانی نیز در پاسخ به وی گفت: بطور عام این اخطار وارد است و مجلس نمی‌تواند دولت را ملزم به ارائه لایحه نماید. اما در متن ماده 113 قانون مدیریت خدمات کشوری آمده که دولت مکلف است تا پایان قانون برنامه چهارم توسعه در خصوص تجمیع کلیه صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری و تامین اجتماعی در سازمان تامین اجتماعی اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد.

وی افزود: این اقدامات قانونی نیز یعنی دولت باید لایحه‌ای را به مجلس ارائه کند غیر از این معنی ندارد و این موضوع توجیه دارد زیرا قبل از آن نیز ماده‌ای را در قانون برنامه تکلیف کردیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet