پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/15 17:59:00
سرویس سیاسی
لاریجانی تشریح کرد:

تئوری نرم، جدیدترین تئوری آمریکا علیه ایران

**رییس مجلس شورای اسلامی داشتن با بیان اینکه در شرایط حاضر ما درون تئوری بین‌المللی قدرت نرم هستیم، قدرت آرمانی، ارتباطات مردمی و رفتار خود اصلاحی را سه عنصر لازم نیروی انتظامی برای مقابله با این تئوری عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" بعد از ظهر روز چهارشنبه در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت هفته نیروی انتظامی و با حضور فرماندهان و مسئولان ارشد این نیرو در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد، نیروی انتظامی را سرمایه‌ای عظیم برای کشور دانست.
وی با اشاره به اقدامات گسترده این نیرو در تامین امنیت کشور همچون مسائل مربوط به راهنمایی - رانندگی، مبارزه با اشرار و قاچاقچیان و همچنین مبارزه با مواد مخدر اخاطرنشان کرد: بسیاری از خدماتی که در امنیت کشور موثر است برعهده نیروی انتظامی است.
رییس قوه مقننه امنیت را موضوعی حیاتی برای جامعه توصیف و تصریح کرد: بدون امنیت هیچ کاری را نمی‌توان چه در بعد فردی و چه بعد اجتماعی انجام داد.

وی با اشاره به این گفته پیامبر اسلام(ص) که امنیت و سلامت را دو گوهر مجهول برای انسان دانسته‌اند که انسان قدر آن را نمی‌داند و در صورت نبود آن می‌فهمد که آنها چه نعمتی است، یادآور شد: بدون امنیت نمی‌توان امور کشور را سامان داد.

لاریجانی در ادامه خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی حاضر در مراسم با بیان اینکه شما مامور امنیت کشور هستید، به آنان یادآور شد: باید این مهم را قدر بدانید.
وی با بیان اینکه امنیت درون کشور همیشه با شرایط منطقه و بین‌المللی پیوند دارد، تصریح کرد: استراتژی ایجاد امنیت در کشور را باید با شناخت دقیق از شرایط پیرامونی کشور و نیز وضعیت داخلی کشور و جامعه‌ تحلیل و بررسی کرد.
وی در ادامه با اشاره به شرایط کشورمان در چند دهه اخیر افزود: ما در این چند دهه از چندین تئوری امنیتی و بین‌المللی عبور کردیم؛ تئوری این دهه‌ها جنگ سرد بود که مبنای جنگ سرد یک نوع تسلیحات بازدارنده و قدرت نظامی به همراه قدرت اقتصادی بود که این یک رقابت بسیار جانکاه برای کل بشریت است و تاثیر در شرایط کشورها گذاشت، اما پس از مدتی شرایط تغییر کرد خصوصا پس از پیروزی انقلاب اسلامی که یک نوع بیداری به وجود آورد، قدرت‌های سلطه‌گر احساس کردند مبارزه به وسیله جنگ سرد دیگر اثری برای آن‌ها ندارد و آن‌ها را به نتیجه‌ی دلخواه‌شان نمی‌رساند.

رییس مجلس ادامه داد: آن‌ها این مساله را به خوبی درک کردند؛ بنابراین مدتی تئوری خود را عوض کردند و کانون توجه خود را به سویی تغییر دادند به گونه‌ای که از ابتدای انقلاب اسلامی جریان‌های تجزیه‌طلب و کودتایی راه انداختند و به آشوب‌های تروریستی پرداختند، ضمن آنکه گروه‌های منافقین در کشور حضور داشتند؛ اما باز هم آن تئوری آن‌ها به نتیجه نرسید، البته صدماتی را به کشورمان وارد کرد که همان شهادت رییس‌جمهور و نخست‌وزیر کشورمان ، شهید بهشتی و بزرگانی در حزب جمهوری اسلامی بود. اما آن منطق انقلاب اسلامی که همان حرکت فکری عظیمی بود همچنان پا برجا ماند.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: امام (ره) با راهبردی که داشت از دسایس آن‌ها برای عمق بخشیدن به انقلاب اسلامی استفاده کرد، این در حالی است که بسیاری از کشورها پس از اینگونه ضربه‌ها کم می‌آورند، اما امام (ره) از این حوادث به نیکی استفاده کرد و برای کشور ما سرمایه شد.

وی ادامه داد: آمریکا وقتی متوجه شد که با این کار نمی‌تواند به اهداف خود برسد با صدام مذاکره کرد و او را به جنگ علیه ایران تهدید کرد این در حالی بود که معاون وزیر امور خارجه آمریکا به صدام و برخی سران کشورهای اروپایی گفته بود که ظرف مدت 4 الی یک هفته به تهران می‌رسند، اما آن‌ها با دفاع مقدس روبرو شدند و این در حالی بود که در این جنگ بسیاری از کشورها از جمله قدرت‌های منطقه نیز صدام را همراهی کردند، البته ما پس از جنگ با این کشورها رفتار کینه‌توزانه نکردیم.

لاریجانی با بیان این‌که پس از جنگ آنها به این نتیجه رسیدند که باید روش خود را تغییر دهند، افزود: آمریکایی‌ها تئوری‌شان را به این تغییر دادند که در بزنگاه به سراغ ایران بیایند، زیرا در هر صورت مساله اصلی آن‌ها در منطقه ایران بود که موجب بیداری منطقه و جهان شده بود، البته آنها بحث هسته‌یی و دیگر مسائل را نیز در کنار آن مطرح می‌کردند که خودشان تصریح داشتند که مساله اصلی آن‌ها بحث هسته‌یی ایران نیست، بلکه بحث فلسطین و ایران است، به همین منظور به دنبال آن بودند که در زمانی جمهوری اسلامی ایران را ضربه‌فنی کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با خاطر نشان کردن این مساله که بعد از جنگ ایران صعود اقتصادی پیدا کرد و توانست خود را در زمینه‌های مختلف مانند تکنولوژی، صنایع و هسته‌ای، مدرن کرده و از واردات جلوگیری کند، گفت: آنها پس از مدتی یک حاشیه فلسفی ایجاد کردند و حتی عنوان شد که ما به پایان تاریخ رسیده‌ایم و دموکراسی پایان آن است، لذا مدل زیست آمریکایی بهترین مدل زندگی است به گونه‌ای که حتی برای رسیدن به آن جنگ هم می‌کنیم، تا یکسان سازی در کل جهان ایجاد کنیم، به همین منظور آنها به افغانستان و بعد به عراق حمله کردند و پس از ورود به عراق گفتند که می‌خواهند یک برج دموکراسی در عراق ایجاد کنند تا سایه بر منطقه بیندازد، لذا شروع به بهانه‌گیری نسبت به ایران کردند و ایران را در موارد مختلف از جمله بحث‌های تروریستی متهم می‌کردند؛ در حالیکه مرزبندی ما با نیروهای تروریستی را می‌دانستند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمریکایی‌ها در مسایل امنیتی عراق با رفتار احمقانه‌ای در مقابل مردم قرار گرفتند، گفت: مردم عراق بر علیه آن‌ها شورش کردند؛ البته برخی کشورهای منطقه نیز نیروهای تروریستی خود را به عراق فرستادند که اکثرشان با شیعیان درگیر شدند، اما فلش تبلیغاتی آن‌ها به سمت ایران بود زیرا از ابتدا مساله‌شان ایران بود، حتی در جنگ 33 روزه نیز ایران را هدف قرار دادند.

وی ادامه داد: هدف آن‌ها این است که ایران را در یک فرصتی به کنج ببرند، زیرا ایران توانسته خود را تقویت کند و یک نیروی تاثیرگذار در منطقه باشد به همین منظور بحث هسته‌یی را بهانه می‌کنند، اما با تیزبینی مقام معظم رهبری در مسائل استراتژیک کشور، آن‌ها نتوانستند حتی یک مرتبه هم به ایران حمله کنند و در جنگ 33 روزه نیز زمین‌گیر شدند.

لاریجانی در ادامه خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی گفت: باید فضایی را که در آن قرار داریم بشناسیم، ضمن آنکه تئوری یک‌جانبه‌گرایی به بن‌بست رسیده است و آمریکایی‌ها تئوری دیگری را دنبال می‌کنند که پیچیده‌تر از قبل است و آن تئوری پیچیده آن است که با یک نوع روکش کردن موضوع در بطن توده‌ی مردم و همچنین از درون می‌خواهند، تغییر ایجاد کنند و نوعی کنترل نرم داشته باشند، این‌که اوباما در سفرش به مصر می‌گوید من با صدای اذان آشنا هستم و به حقوق مسلمانان احترام می‌گذارم، یک شعار نیست، بلکه می‌خواهد به وسیله آن یک فضای جدیدی را به وجود آورد ضمن آنکه او یک طرح 10 ماده‌ای به فلسطین داده که وقتی آن را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که چه تئوری جدیدی در آن نهفته است.

علی لاریجانی با بیان این‌که در آن طرح 10 ماده‌ای عنوان شده آوارگان فلسطینی که به کشورهای دیگر رفته‌اند باید در همان کشورها بمانند، گفت: همچنین در آن تاکید شده که نیروی مسلح مانند حماس باید اسلحه‌هایشان را به زمین بگذارند و همچنین حکومت فلسطینی در کنار اسرائیلی را قبول دارند به شرط آنکه تنها در مجموعه کرانه باختری و غزه باشد که در آن هم خودشان بر آن مرزها تسلط داشته باشند و در واقع تمام کارهای فلسطینی‌ها تحت کنترل‌ اسرائیلی‌ها باشد.

لاریجانی در ادامه گفت: با مشاهده این طرح مشخص می‌شود که حقوق فلسطینیان و مسلمانان رعایت نشده است و بدتر آنکه عنوان شده مسجد‌الاقصی به اثر تاریخی تبدیل شود و توریست‌ها از آن بازدید کنند، در حالی که مسجد‌الاقصی اولین قبله‌ی مسلمانان است و این بزرگ‌ترین توهین به مسلمانان خواهد بود، البته رژیم صهیونیستی برای عملی کردن این کار مسجدالاقصی را محاصره کرده و مانع حضور مسلمانان شده است.

وی با بیان این‌که در این طرح خواسته شده تمام کشورهای عربی در زمینه دیپلماتیک با صهیونیست‌ها همکاری کنند، گفت: البته بعید است که کشورهای اسلامی چنین چیزی را بپذیرند، زیرا رژیم صهیونیستی بدون آمریکا هیچ چیزی نیست و اگر کمک آمریکا نباشد از بین می‌رود.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به همین دلیل است که امام (ره) و مقام معظم رهبری مرزبندی متفاوتی را با آمریکا تعریف کرده‌اند که امروز هم این مساله پیچیده‌تر شده است. این ساده‌انگاری است که فکر کنیم الفاظ آمریکایی‌ها تغییر کرده و آن‌ها به فکر مسلمانان هستند، بلکه ما با یک تئوری جدید و پیچیده روبرو هستیم، در واقع آمریکایی‌ها به دنبال منافع برای سیطره خود هستند، اما این بار با زبان آرام و نه با زبان سخت وارد شده‌اند.

رییس قوه مقننه با بیان این‌که ما درون یک تئوری بین‌المللی هستیم که می‌خواهد از قدرت نرم استفاده کند، گفت: البته نمی‌گویم که در گذشته از قدرت نرم استفاده نکردند، اما در تئوری قبلی آن‌ها قدرت سخت در اصل و قدرت نرم در فرع قرار داشت و امروز این دو جابجا شدند.

وی ادامه داد: لذا در این فضا باید بازتعریف جدیدی داشته باشیم و اگر مسئول امنیت در کشور هستیم، باید درون این فضا امنیت را تعریف کنیم و نیروی انتظامی به عنوان یک نیروی مردمی باید از این فضا شناخت داشته باشد.

علی لاریجانی با بیان این که برای مقابله با این پدیده احتیاج به نیرویی داریم که خصوصیات ویژه‌ای داشته باشد، داشتن قدرت آرمانی را از جمله این ویژگی‌ها ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر نیروی امنیتی دورنمای آرمانی نداشته باشد منفعل می‌شود و در یک جایی به زانو درمی‌آید؛ اما نیرویی که دارای هدف و مسلک باشد به راحتی راه خود را ادامه می‌دهد.

وی در این زمینه به نیروهای آمریکایی در عراق اشاره کرد که از قدرت بالایی برخوردار بودند اما به دلیل نداشتن آرمان موفق نبودند.

لاریجانی ویژگی دوم را ارتباط مردمی عنوان کرد و گفت: نیروی انتظامی باید ارتباط مردمی خود را با روش‌های مختلف قوی کند، در بطن مردم زندگی کرده و باید با آن‌ها پیوند استوار داشته باشد، زیرا می‌خواهد امنیت آن‌ها را برقرار کند و مردم نیز آن‌ها را احساس کنند.

لاریجانی اصلاح رفتار از درون خود نیروهای انتظامی را از دیگر ویژگی‌های شرایط فعلی عنوان کرد و گفت: یک نهادی که 350 هزار نیرو در آن فعالیت دارند، ممکن است دچار ضایعاتی در درون خود باشد که در حوادث اخیر برخی ضایعات توسط نیروی انتظامی بود، اما خدمات به موقع آن را کنترل کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کهریزک یک ضایعه بود، گفت: بنده خوشحال شدم وقتی شنیدم که آقای احمدی‌مقدم عنوان کرد من مصمم هستم با این موضوع برخورد کنم، لذا باید در مورد خودکنترلی و اصلاح از درون جدی باشید. نیروی انتظامی که بیش از 12هزار شهید برای امنیت کشور داده ممکن است جایی اشتباه کند؛ بنابراین خوداصلاحی باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: درست است که امنیت برای ما حیاتی است، اما ایجاد آن از خودش کم اهمیت‌تر نیست، در واقع نیروی انتظامی به عنوان یک نیروی مقتدر، اما مهربان باید بتواند پیوندهای عمیق با مردم ایجاد کند و در کنار آن جنبه‌ بازدارنده از جرم داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که تشکیلات نیروی انتظامی مهم است و باید مشخص باشد که چگونه می‌تواند از متد امنیتی خاص برخوردار باشد، گفت: باید در این تئوری امنیتی یک بار دیگر وضعیت خود را مورد ارزیابی قرار دهیم و حتما از همه تجربیات دیگران استفاده کرده به خصوص از تجربیات کشورهای اسلامی در آن استفاده کنیم با توجه به خصوصیاتی که نیروی انتظامی دارد با پیوند با مردم و تقویت آن حتما می‌تواند به نوآوری‌هایی در فضای فعلی دست یابد که مردم با آرامش بیشتری زندگی کنند و از وقوع بسیاری از فجایع از جمله قتل و سرقت‌ها جلوگیری شود.

وی افزود: البته در این بین بخش‌های مختلف مانند قوه قضائیه می‌توانند به این نیرو کمک کنند تا قدرت خود را بیشتر حفظ کند.

رییس قوه مقننه در پایان خاطرنشان کرد: مجلس نیروی انتظامی را یک سرمایه می‌داند.

وی با اشاره به این‌که در آستانه برنامه پنجم و بودجه‌ سال آینده قرار داریم، گفت: اگر ساز و کاری فراهم کنید که مشخص باشد می‌خواهید شرایط را متحول کنید، قطعا ما هم در مجلس از شما حمایت خواهیم کرد.

در ابتدای این مراسم رئیس مجلس شورای اسلامی و فرمانده کل نیروی انتظامی با اهدای لوح و جوایز، از خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان نیروی انتظامی قدردانی کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet