هدر موبایل
1398/03/24 11:01:46
سرویس فرهنگی
سلحشوری:

فرهنگ را نمی شود با مهندسی اصلاح کرد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: فاصله دولت و ملت باعث می‌شود جامعه نتواند به انسجام و همبستگی لازم برسد.
فرهنگ را نمی شود با مهندسی اصلاح کرد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: فاصله دولت و ملت باعث می‌شود جامعه نتواند به انسجام و همبستگی لازم برسد. https://cdn.icana.ir/d/019/201707109280040200.jpg فرهنگ,را,نمی,شود,با,مهندسی,اصلاح,کرد Icana

پروانه سلحشوری در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به فاصله فرهنگ عمومی و فرهنگ رسمی در جامعه گفت: فاصله ای که بین هنجارها و ارزش‌هایی که از سوی نهادهای رسمی تبلیغ می‌شود و هنجارها و ارزش‌هایی که در سطح جامعه کنونی وجود دارد قابل تامل است. سال های اول انقلاب همخوانی بیشتری بین ارزش‌هایی که مردم کوچه و بازار به آن معتقد بودند با آنچه که مسئولان اعتقاد داشتند وجود داشت، همه از یک الگوی خاص تبعیت می‌کردند و اختلاف کمتر بود یا اختلاف‌ها نمود عینی چندانی نداشت.

جامعه نیاز به امید و اعتمادسازی دارد در غیر این صورت تعادل خود را از دست خواهد داد

با وجود شبکه های مجازی انحصار خبر دیگر معنایی ندارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی انحصار خبر را از بین برده است افزود: شبکه‌های اجتماعی انحصار خبررسانی را از دست صدا و سیما خارج کرده است؛ به تدریج با بوجود آمدن تفاوت‌های نسلی و گسترش شبکه‌های ارتباطی مثل تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی، ماهواره و اینترنت که در طی چهل سال اخیر ایجاد شده و از طرف دیگر رشد نسل جوانی که در انقلاب و دفاع مقدس حضور نداشته و خاطره آنچنانی از آن ایام ندارد، باعث شده تا تفاوت‌هایی بین نگاه نسل امروز و حتی بین میانسالان ایجاد شود.

فرهنگ را نمی شود با مهندسی کردن آن اصلاح کرد

وی ادامه داد: وجود شبکه‌های اجتماعی باعث شد که مردم بتوانند آنچه در زیر پوست شهر می‌گذرد را به طور ملموس حس کنند؛ بنده در کمیسیون فرهنگی گفتم ماجرای پخش آهنگی در برخی مدارس حتی در غالب مدارسی که تحت نظارت دولت و تحت بیشترین کنترل‌ها هستند نشان داد آن هنجارها و ارزش‌های غیررسمی چه ما بخواهیم و چه نخواهیم وجود دارد حتی در جاهایی که ما انتظارش را نداریم و باید روی این موضوع تامل کنیم که مقوله فرهنگ با مهندسی کردن آن اصلاح نمی شود.

نباید اجازه داد تا فاصله دولت و ملت بیشتر شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که به شدت با موضوعی برخورد افراطی می‌شود، مردم به صورت خودجوش در اقصی نقاط کشور همان را تکرار می‌کنند و به آن دامن می‌زنند. بنده در کمیسیون فرهنگی عنوان کردم که به عنوان یک جامعه شناس اعتقاد دارم نباید اجازه بدهیم اگر فاصله‌ای بین فرهنگ رسمی و فرهنگ عمومی ایجاد می‌شود گسترش پیدا کند چرا که  فاصله بین دولت و ملت باعث می‌شود جامعه نتواند به انسجام و همبستگی لازم برسد.

نائب رئیس فراکسیون گردشگری در مجلس با تاکید به اینکه هر چه بخواهیم از این تفاوت‌ها چشم پوشی کرده و آنها را نادیده بگیریم و یا با زور در صدد حل مشکل باشیم، در نهایت جواب عکس خواهیم گرفت، گفت: به نظر بنده متولیان فرهنگ عمومی کشور باید تلاش کنند تا این فاصله کمتر شود. یک زمانی موسیقی پاپ در کشور اجازه اجرا نداشت اما اکنون این موسیقی اجرا می‌شود، 15 سال پیش مانتو رنگی دیده نمی‌شد اما امروزه تنوع رنگ بین مانتوها وجود دارد و هیچ اتفاقی رخ نداد البته بگذریم از کسانی که نحوه پوشش و حجاب آنها مورد تایید تعاریف ما نیست اما در نهایت اتفاق خاصی در جامعه نیفتاده است.

جامعه نیاز به امید و اعتمادسازی دارد و باید فکری برای آن کرد در غیر این صورت چنانچه جامعه را به عنوان یک سیستم در نظر بگیریم به تدریج تعادلی را که باید داشته باشد از دست خواهد داد

جامعه نیاز به امید و اعتمادسازی دارد

سلحشوری با بیان اینکه کودکان نیاز به شادی دارند افزود: جامعه نیاز به امید و اعتمادسازی دارد و باید فکری برای آن کرد در غیر این صورت چنانچه جامعه را به عنوان یک سیستم در نظر بگیریم به تدریج تعادلی را که باید داشته باشد از دست خواهد داد و این همخوانی که بایستی در جامعه وجود داشته باشد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

زنان باید به نوع پوششی که انتخاب می‌کنند باور داشته باشند

وی در پاسخ به این سوال که در کجاها کم کاری شده افزود: نگاه بنده کلا متفاوت است اما نمی‌دانم تا چه زمانی می‌شود این مقابله‌ها را ادامه داد. بنده به شدت معتقد هستم زنان و مردان باید به نوع پوششی که انتخاب می‌کنند باور داشته باشند و البته تا باور به حجاب، درونی نباشد فشار بیرونی چندان چاره ساز نخواهد بود و شاهد  اتفاقاتی مثل سد لفور خواهیم بود.

بدون ناظر بیرونی می‌توان به خودباوری رسید

سلحشوری خاطر نشان کرد: مردم فهمیده و فرهیخته ای داریم که بدون ناظر و کنترل‌گر بیرونی نیز به آن باور دینی و اعتقادی خود رجوع می کنند، پیامبر نیز دین اسلام را با رحمت و مهربانی گسترش دادند و تا زمانی که به ایشان حمله نمی‌شد جنگی نداشتند. نوع برخوردها بسیار اهمیت دارد و نباید به گونه‌ای باشد که انزجار از پوششی که دلخواه افراد است ایجاد شود.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet