هدر موبایل
1398/04/12 16:10:19
سرویس اقتصادی
حسینی مطرح کرد:

چوب حراج به یک چهارم بودجه عمومی با تخصیص ارز دولتی به کالاها

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: بیش از صدهزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی هزینه می‌شود که گویی منابع ارزی کشور به حراج گذاشته شده است.
چوب حراج به یک چهارم بودجه عمومی با تخصیص ارز دولتی به کالاها عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: بیش از صدهزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی با تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی هزینه می‌شود که گویی منابع ارزی کشور به حراج گذاشته شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201902102809107426.jpg چوب,حراج,به,یک,چهارم,بودجه,عمومی,با,تخصیص,ارز,دولتی,به,کالاها Icana

سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت،  با بیان اینکه در شرایط کنونی حمایت از کالاهای صادراتی و تولید برای صادرات یک راهبرد اجتناب ناپذیر است، گفت: موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات به تناسب میزان صدور کالاها یک موضوع مهم به ویژه در شرایط جنگ اقتصادی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب موادی در بودجه سال 98 برای کسب اطمینان از بازگشت ارز ناشی از صادرات، افزود: اختلاف نظری بین بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره ارز حاصل از صادرات شکل گرفته است که باید رفع شود و این ارز به کشور بازگردد.

دلار ارز

 

بازار متشکل ارزی باید هرچه سریعتر ایجاد شود

وی با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی بازگشت ارز حاصل از صادرات در اقتصاد کشور تعیین کننده است، ادامه داد: در این شرایط باید نظارت جدی از سوی دستگاه های حاکمیتی صورت گیرد تا از بازگشت ارز صادرکنندگان به ویژه دستگاه های وابسته به نهادهای دولتی اطمینان حاصل شود.

مابه‌التفاوت نرخ ارز باید به اقشار و دهک‌های پایین جامعه اختصاص یابد و بخشی از آن برای جبران کسری بودجه دولت هزینه شود که در این راستا باید سیاست مطلوب‌تری اتخاذ شود

حسینی تاکید کرد: بازار متشکل ارزی باید هرچه سریعتر ایجاد شود و با عمق پیدا کردن این بازار و فعالیت های ارزی در آن رانت ها از اقتصاد کشور حذف شود.

اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی توام با توزیع رانت شده است

وی با بیان اینکه اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی نه تنها توام با توزیع رانت شده است، بلکه از هدف اصلی آن بسیار دور شده و ناموفق بوده است، افزود: مابه‌التفاوت نرخ ارز باید به اقشار و دهک‌های پایین جامعه اختصاص یابد و بخشی از آن برای جبران کسری بودجه دولت هزینه شود که در این راستا باید سیاست مطلوب‌تری اتخاذ شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه ادامه روند حاضر در خصوص تخصیص ارز برای کالاهای اساسی امکانپذیر نیست، تصریح کرد: بیش از صدهزار میلیارد تومان یعنی معادل بیش از یک چهارم بودجه عمومی کشور که حتی در شرایط فعلی یک میلیارد تومان آن هم در فضای تحریمی و جنگ اقتصادی حائز اهمیت است، در حال حاضر برای کالاهای اساسی با تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی هزینه می‌شود و این در حالی صورت می‌گیرد که گویی منابع ارزی کشور به حراج گذاشته شده و افراد آسیب پذیر از این منابع کمترین بهره می برند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet