خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1398/03/25 12:22:28
سرویس اقتصادی
افزایش بیکاری کارگران کارخانه‌های دباغی چرم، سالامبور با صادرات چرم خام

چرم بدون دباغی به ایتالیا صادر می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید با صادرات چرم خام تعداد کارگران و مهندسان بیکار شاغل در ایران صنعت افزایش پیدا می‌کند.
چرم بدون دباغی به ایتالیا صادر می‌شود عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید با صادرات چرم خام تعداد کارگران و مهندسان بیکار شاغل در ایران صنعت افزایش پیدا می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201802103820984551.jpg چرم,بدون,دباغی,به,ایتالیا,صادر,می‌شود Icana

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره موانع پیش روی توسعه صنعت چرم، گفت: خام فروشی یکی از مشکلات کشور است؛ اگرچه مواد اولیه چرم در کشور موجود است اما برای دباغی، عمل آوری و تبدیل آن به محصول نهایی با کیفیت اقدامی صورت نمی‌گیرد و محصولات خام و بدون ارزش افزوده به سایر کشورها صادر می‌شود.

چرم بدون دباغی به ایتالیا صادر می‌شود

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایتالیا یَد طولایی در فرآوری و تولید محصولات باکیفیت چرم دارد، افزود: چرم بدون دباغی و فرآوری مانند سنگ -که در گذشته خام و به صورت لاشه به ایتالیا صادر می‌شد- به این کشور صادر می‌شود.

پارادوکس صادارت چرم خام از ایران و واردات مجدد محصولات چرمی تکمیل شده به ایران

وی با طرح این سوال که ترکیه مگر چه مزیتی دارد که بهترین محصولات چرمی را تولید می‌کند، اظهار کرد: پس از صادرات چرم خام به ایتالیا، فرآوری‌هایی مانند پرداخت بر روی چرم صورت می‌گیرد و پس آماده سازی و انجام فرآیندهایی مانند تغییر در رنگ، ضخامت، اندازه و طراحی روی چرم محصولات متنوع و باکیفیت تولید می‌شود و مجددا این محصولات به ایران re-export(صادرات مجدد) می‌شود؛ ارزش افزوده حاصل از این فرآیندها 100 برابر است.

پوست گاو و گوسفند بدون دباغی و فرآوری ارزش خاصی ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: پوست گاو و گوسفند بدون دباغی و فرآوری ارزش خاصی ندارد و به صورت تناژی فروخته می‌شود اما زمانی که به محصولات چرمی مانند کیف، کفش و.. تبدیل می‌شود دارای ارزش افزوده می شود.

علیرغم اینکه ایران تولیدکننده چرم است اما به دلیل صادرات چرم خام و واردات محصولات تکمیل شده چرمی، نه تنها ارزی از صادرات چرم به دست نمی‌آورد بلکه ارزبری نیز دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت محصولات چرمی وارداتی به ایران در برخی مواد 100 برابر قیمت صادرات چرم خام است، ادامه داد: علیرغم اینکه ایران تولیدکننده چرم است اما به دلیل صادرات چرم خام و واردات محصولات تکمیل شده چرمی، نه تنها ارزی از صادرات چرم به دست نمی‌آورد بلکه ارزبری نیز دارد زیرا واردات محصولات چرمی گرانتر از صادرات چرم خام است.

ملکی با اشاره به تاثیرات نامناسب صادرات چرم خام، تصریح کرد: با صادرات چرم خام کارخانه‌های دباغی چرم، سالامبور، کارخانه های تبدیلی و...بیکار می‌شوند از سوی دیگر کشور نمی‌تواند ارزش افزوده از تولیدات خود به دست آورد و این ارزش افزوده سهم سایر کشورها می شود.

به زعم ملکی کارخانه چرم مغان به دلیل سیاست های اشتباه به تعطیلی کشانده شد.

هِرم‌های قدرت از صادرات چرم فرآوری شده جلوگیری می‌کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت تکنولوژی صنعت چرم در ایران، گفت: کشور مشکلی در تکنولوژی صنعت چرم ندارد مشکل اصلی در هرم‌های قدرت مربوط به صادرات چرم است. اگرچه  کارخانه‌جات دارای ماشین آلات هستند اما برای فعال شدن باید به روز شوند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet