خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1398/03/26 12:53:28
سرویس صحن
قوامی در نطق میان دستور:

جبران کسری بودجه با استقراض از بانک مرکزی موجب تورم سه رقمی می‌شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه مجلس معتقد است جبران کسری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی اجتناب‌ناپذیر در بودجه سال ۹۸ از طریق استقراض از بانک مرکزی موجب تورم سه رقمی می‌شود.
جبران کسری بودجه با استقراض از بانک مرکزی موجب تورم سه رقمی می‌شود نایب رئیس کمیسیون برنامه مجلس معتقد است جبران کسری 100 هزار میلیارد تومانی اجتناب‌ناپذیر در بودجه سال ۹۸ از طریق استقراض از بانک مرکزی موجب تورم سه رقمی می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201808109312418398.jpg جبران,کسری,بودجه,با,استقراض,از,بانک,مرکزی,موجب,تورم,سه,رقمی,می‌شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هادی قوامی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 26 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در  نطق میان دستور خود گفت: از حضور دکتر لاریجانی، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان عشایر در خراسان شمالی به ویژه شهرستان اسفراین و بازدید از صنایع و شرکت در همایش ملی فرهنگی ورزشی عشایر در شهر تاریخی بلقیس، دومین بنای خشتی و گلی کشور، کمال تشکر را دارم و امیدواریم به زودی شاهد اتمام راه آهن جوین اسفراین و توجه دولت و وزارت نفت به خرید لوله های شرکت لوله گستر باشیم؛ ضمن آنکه خواستار توجه به فولاد اسفراین، توسعه صنعت آذین، فولاد کیمیای صبا، کشاورزی و عشایر منطقه و عشایر کشور هستم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: از دکتر روحانی رئیس‌جمهور تقاضا دارم قبل از سفر به خراسان شمالی مقدمات اجرایی شدن مصوبات مهم سفر خرداد ۱۳۹۴ از جمله تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به راه آهن جوین، اسفراین-بجنورد-شیروان را فراهم کند تا سفر دوم که به زودی انجام می‌شود، مصوبات بر زمین مانده از سفر قبلی را نداشته باشد و شور و نشاط در خراسان شمالی به حداکثر برسد.

بودجه آموزش و پرورش را هزینه جاری ندانیم

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقش آموزش و پرورش در توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی و تشکیل سرمایه انسانی کم نظیر است؛ امیدوارم مجلس و دولت بودجه آموزش و پرورش را هزینه جاری ندانند بلکه مهمتر از تملک دارایی سرمایه ای که همانا تشکیل سرمایه انسانی است بدانیم تا زمینه کار شایسته و تولید ناب فراهم گردد و وزیری مختلف با مجموعه ای از مدیران توانمند، مطالبات اساسی و به حق فرهنگیان را دنبال کند.

ریاست جمهوری مسئولیت ساختاری اصلاح بودجه را بپذیرد

وی با اشاره به بحث اصلاحات ساختاری بودجه گفت: با توجه به کسری 100 هزار میلیارد تومانی اجتناب‌ناپذیر در بودجه سال ۹۸ باید از راههای غلط گذشته که مهمترین راه جبران کسری بودجه استقراض از بانک مرکزی بوده است، پرهیز شود.

قوامی توضیح داد: هر ۱۰ هزار میلیارد تومان استقراض از بانک مرکزی 5/3 درصد تورم خواهد داشت و اگر بخواهیم کسری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی فوق را مثل سال های قبل از بانک مرکزی تامین کنیم، تورم سه رقمی را تجربه خواهیم کرد که واگرایی را بیشتر می‌کند.

وی تاکید کرد: لازم است فراتر از سازمان برنامه و بودجه، ریاست جمهوری همه وزرا را موظف به اصلاح برنامه ساختاری در سطح وزارتخانه‌ها کند و مجلس هم در تصویب قوانین لازم برای اصلاح ساختاری بودجه کمک کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: شرایط امروز بهترین فرصت برای جدا کردن مصارف عمومی بودجه از فروش نفت است و ریاست جمهوری مسئولیت ساختاری اصلاح بودجه را بپذیرد.

وی در ادامه با پخش فیلمی گفت: معادن آهن، سرب، روی، مس و اکسید اسفراین فرصت مناسبی برای افزایش تولید و اشتغال ۵ هزار نفری است که امیدواریم مسئولان توجه ویژه به آن داشته باشند.

اشتغال بیش از یکهزار نفر در معدن سرب و روی منطقه ساریگل

قوامی ادامه داد: اخیراً یک معدن سرب و روی نیز در منطقه ساریگل که منطقه حفاظت شده و پارک ملی است، کشف شده و باعث اشتغال بیش از یکهزار نفر شده بود ولی به دلیل آن که در منطقه حفاظت شده ساریگل بود، متاسفانه مردم را به زحمت انداختند و جلوی این اشتغال گرفته شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خواستار تعریف یک ناحیه معدنی از سوی شورای عالی محیط زیست شد و افزود: باید فرصت فوق را در اختیار شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان قرار داد زیرامردم به زحمت یک مسیر شش کیلومتری را در کوهستان طی می‌کردند و به سبک 2 هزار سال قبل سرب و روی استخراج می کردند ولی دستگیر می شدند و امکانات آنها مصادره می شد و به زندان می افتادند در حالی که اگر به صورت منطقی و درست برخورد شود، این می‌تواند یک فرصت بسیار مناسب برای اشتغال باشد.

قوامی از وزیر راه و شهرسازی خواستار اتمام راه های اصلی، رفع مشکلات سدها و آب شرب حوزه انتخابیه خود شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین گفت:  از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری و دفتر رهبری تقاضای تخصیص ۴۰ میلیارد ریال از مصوبه سفر سال ۹۲ مقام معظم رهبری برای اتمام کاوش و مرمت در شهر تاریخی بلقیس که همایش با شکوه عشایری برگزار شد دارم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet