هدر موبایل
1398/03/26 18:44:59
سرویس اجتماعی
بعد از گذشت دو هفته از اجرای این طرح؛

پای نمایندگان مجلس به پویش بسیج ملی کنترل فشارخون باز شد

نیروهای وزارت بهداشت و درمان برای اجرای پویش بسیج ملی کنترل فشار خون در مجلس شورای اسلامی مستقر شدند که با استقبال نمایندگان روبرو شد.
پای نمایندگان مجلس به پویش بسیج ملی کنترل فشارخون باز شد نیروهای وزارت بهداشت و درمان برای اجرای پویش بسیج ملی کنترل فشار خون در مجلس شورای اسلامی مستقر شدند که با استقبال نمایندگان روبرو شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201906104815187045.jpg پای,نمایندگان,مجلس,به,پویش,بسیج,ملی,کنترل,فشارخون,باز,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گروه اجتماعی-مرضیه جلیلی: فشار خون بالا یا پرفشاری خون یا  Hypertension که گاهی به آن پرفشاری شریانی نیز گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن میزان فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی خون را پمپاژ می‌کند.

فشار خون طبیعی سیستولی یا حداکثر فشار خون بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی یا حداقل فشار خون بین ۶۰ تا ۹۰ میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون به‌طور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد.

متخصصان افزایش فشار سیستولیک را یکی از عوامل جدی مرگ و میر در عصر حاضر می‌دانند که می‌توان با تنظیم رژیم غذایی، انجام ورزش منظم، خودداری از مصرف نمک به میزان زیاد، تنفس عمیق، تناسب اندام و نیز مصرف دارو با نظارت پزشک تا حد زیادی کنترل کرد.

کدام کشورها از فشار خون بالا رنج می‌برند؟

کشورهایی با جمعیت بالا از جمله چین، هند، ایالات متحده، روسیه و اندونزی دارای بیشترین میزان ابتلا به فشار خون بالا بین سایر کشورها هستند و بر اساس آمارها، بیش از سه و نیم میلیارد از جمعیت مردم جهان در آستانه فشار خون بالا قرار دارند و در حدود ۸۷۰ میلیون انسان در سراسر جهان دارای بیماری فشار خون بالا هستند.

اقدامات مسئولان حوزه سلامت برای کنترل فشار خون در ایران

اما در ایران مدتی است که اجرای طرح پویش بسیج ملی کنترل فشار خون جهت غربالگری بیماران مبتلا به فشار خون آغاز شده است.

فشار خون

 

مدیرکل مدیریت دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگویی دلیل اجرای این طرح را افزایش جمعیت مبتلا به فشار خون بالا دانسته و یادآورشده است: این بیماری مهم‌ترین عامل خطر وقوع بیماری‌های قلبی عروقی در کشور بوده که حدود ۴۰ درصد مرگ و میر ناشی از آن را افزایش می‌دهد.

همچنین عضو دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با ارائه گزارشی از جان باختن ۹۷ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشارخون گفته است: از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۶، شیوع پرفشاری خون در ایران حدودا ۳ برابر شده است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران نیز با اشاره به اهداف تعیین شده از سوی WHO 'گفته است: اگر در مسیر حرکت کمپین کنترل فشارخون بالا به اهداف WHO دست یابیم تا سال ۲۰۲۵، ۵۴۰۰۰ فقره مرگ و میر کاهش می‌یابد.

پیش از این وزیر بهداشت و درمان در رابطه با نحوه اجرای این طرح که از  27 اردیبهشت  مصادف با 17 مه روز جهانی فشار خون آغاز شده و قرار است اجرای آن تا ۱۵ تیر ماه در سراسر کشور ادامه یابد، گفته بود: طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» در بیش از 1000 بیمارستان و 26 هزار مرکز بهداشت اجرا می‌شود و از این طریق ۴۰ میلیون فرد بالای ۳۰ سال زیر پوشش سنجش فشار خون قرار خواهند گرفت.

اما امروز دامنه اجرای این طرح تا خانه ملت نیز گسترش یافته و قرار است برای مدت دو روز به مرحله اجرا درآید، ضمن اینکه وکلای ملت به طرز چشمگیری از آن استقبال کردند.

50 درصد افراد دارای فشار خون بالا  از این مشکل خود بی‌اطلاع هستند

امیرعلی فریدون فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در بیان دلیل استقرار نیروهای وزارت بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی برای انجام آزمایش فشار خون، گفت: قرار بر این شده است که در پی اجرای پویش بسیج ملی کنترل فشار خون در طول دو روز فشار خون نمایندگان مجلس شورای اسلامی را اندازه‌گیری کنیم، همچنین هفته آینده نیز به مدت دو روز برای اندازه‌گیری فشارخون کارکنان مجدد در مجلس شورای اسلامی مستقر خواهیم شد.

طرح پایش فشار خون کارکنان و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

 

رئیس مرکز بهداشت شرق تهران در بیان هدف از برگزاری این پویش، ادامه داد: در این پویش که از دو هفته گذشته آغاز شده است و تا 15 تیرماه نیز ادامه خواهد داشت، قرار است فشار خون افراد بالای 30 سال اندازه‌گیری شود تا این نتیجه حاصل شود که متوسط فشار خون ایرانیان چه اندازه است.

وی یادآورشد: هم‌اکنون 50 درصد افرادی که دارای فشار خون بالا هستند از این مشکل خود بی‌اطلاع هستند یا حتی تعدادی از افرادی که با این مشکل مواجه شده‌اند از داروی مناسبی استفاده نمی‌کنند.

فریدون فر تاکید کرد: تاکنون فشار خون بیش از نیمی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را اندازه‌گیری کرده‌ایم، همچنین تعدادی از مدیران و کارمندان مجلس نیز برای اندازه‌گیری فشار خون به این پایگاه مراجعه کرده‌اند.

فشار خون منجر به مرگ خاموش در افراد می‌شود

در ادامه سیدقاسم جاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در بیان دلیل مراجعه به پایگاه اندازه گیری فشار خون مستقر در مجلس شورای اسلامی، گفت: موضوع اندازه گیری فشار خون از اهمیت بسزایی برخوردار است و با توجه به برنامه ریزی که وزارت بهداشت و درمان باید این روش گسترش داده شود.

فشار خون فشارخون

 

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این پویش همچون روشی که برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال در سال‌های گذشته توسط مسئولان و بسیج همگانی بکار گرفته شد، می‌تواند در رفع عارضه فشار خون بالا هم اثرگذار باشد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: فشار خون منجر به مرگ خاموش در افراد می‌شود، بنابراین باید به رفع آن توجه ویژه‌ای شود، بنابراین پویش بسیج ملی فشار خون می تواند به افراد کمک کند که از وضعیت جسمانی خود آگاه شوند و چنانچه فردی با این عارضه مواجه شده است به موقع کنترل کرده و روند درمانی را آغاز کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم اکنون پویش بسیج ملی فشار خون می تواند راهکار موثری برای فرهنگسازی در سطح جامعه در جهت توجه بیشتر به سلامت جسمانی افراد باشد تا بتوان آمار مرگ و میر ناشی از فشار خون را کاهش داد./

 

پویش بسیج ملی کنترل فشار خون راهی برای کاهش هزینه‌های حوزه سلامت است

علی ابراهیمی

 

در ادامه علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ارزیابی مثبت از راه اندازی پویش بسیج ملی کنترل فشار خون که از آن تحت عنوان راهی برای پیشگیری از افزایش هزینه های تحمیل شده به حوزه سلامت یاد کرد، گفت: اگر در سطح وسیع برای همه مردم بتوانیم آزمایش های دوره ای را انجام دهیم که در پی آن فشار خونشان را کنترل کنیم می تواند به پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی که علائم مشخصی ندارند، کمک کند و در سطح کلان باعث ارتقای سلامت می شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: یکی از علائم ابتلا به دیابت و ناراحتی کلیوی افزایش فشار خون است که اگر به موقع برنامه ریزی در کشور می شد تا وضعیت سلامت همه مردم در دوره های زمانی مشخصی بررسی می شد می توانستیم بسیاری از بیمارانی که با مشکل جدی مواجه شده اند و راه نجاتی برای آنها وجود ندارد را از قبل مورد درمان قرار دهیم و پیگیری کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: البته این نوع پویش ها می تواند در شناسایی و درمان به موقع تومورهای سرطانی نیز می تواند نقش موثری داشته باشد./

 

خونریزی مغزی یکی از عوارض ناشی از فشار خون بالا است

حیدرعلی عابدی

 

در ادامه حیدر علی عابدی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اجرای پویش بسیج ملی کنترل فشار خون را امری مثبت در جهت شناخت به موقع بسیاری از بیماری‌ها دانست و افزود: بیماری فشار خون به طور کامل ناشناخته است و اغلب افراد از این مشکل خود بی‌اطلاع هستند، چرا که هیچ علائم خاصی ندارد و تنها در صورتی که افزایش بسیار زیادی داشته باشد با سردرد تظاهر پیدا می‌کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هر چند ممکن است فشار خون با علائمی همراه نباشد، اما اثر خود را بر بدن فرد خواهد گذاشت، کمااینکه بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از عارضه پُر فشار خونی است، همچنین فشار خون بالا باعث بروز مشکلات کلیوی می‌شود.

وی تصریح کرد: عوارض شدیدتر فشار خون زمانی است که به پارگی مویرگ‌ها منجر شود که اگر در مغز باشد باعث خونریزی مغزی شده، در چشم به خونریزی شبکیه تبدیل می‌شود، بنابراین آسیب واردشده به بدن در اثر پارگی عروق به این بستگی دارد که در کدام بخش از بدن ایجاد شده باشد.

مدارس باید اندازه‌گیری فشار خون را در معاینات دوره‌ای دانش آموزان قرار دهند

عابدی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم افراد را تشویق کنیم تا برای پیشگیری از بروز این مشکلات، سالی دو بار فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند و این در حالی است که تنها کودکان کمتر از 11 سال که تحت مراقبت مراکز بهداشتی و درمانی قرار دارند، فشار خون کنترل شده‌ای دارند، ضمن اینکه لازم است از همان سنین در معایناتی که در مدارس انجام می‌شود به طور دائم فشار خون دانش‌آموزان اندازه‌گیری شود، چرا که این امکان وجود دارد که در این سنین نیز با عارضه افزایش خون مواجه شویم، اما در سنین بالاتر به ویژه در میانسالی و سالمندی به این دلیل که عروق شکننده‌تر هستند، نیاز بیشتری به کنترل فشار خون وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به ضرورت توجه مراکز درمانی به انجام غربالگری برای شناسایی فشار خون بالا در افراد، تاکید کرد: امروزه وجود دستگاه‌های دیجیتال باعث سهولت در اندازه‌گیری فشار خون شده است، ضمن اینکه روش بهتر این است که افراد به کلینیک‌های درمانی مراجعه کرده و فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند، بنابراین بهتر است سالی دو بار فشار خون افراد اندازه‌گیری شود که این امر به شناسایی به موقع بیماری‌ها کمک می‌کند تا درمان بیماری احتمالی در فرد به موقع آغاز شود، چرا که از این طریق می‌توان از تحمیل میلیاردها تومان هزینه به حوزه سلامت ممانعت به عمل آورد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: علل بروز فشار خون ناشناخته است، اما خشک شدن عروق یا آترواسکلروزیس یا بالا رفتن چربی در خون می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود./

 

طرح پایش فشار خون کارکنان و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

 

بر اساس آنچه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان بدان اشاره کردند، اجرای این طرح نقش موثری در ارتقای حوزه سلامت کشور داشته و به کاهش هزینه‌های تحمیل شده به حوزه سلامت منتهی میشود، بنابراین در شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌ها، کشور را در تنگنا قرار داده، به ویژه در پی قرار گرفتن دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها این نگرانی را ایجاد می‌کند که بی‌‎توجهی به عوامل ایجاد بیماری‌های صعب‌العلاج همچون فشار خون که گاه مدت زمان طولانی بیماران را درگیر هزینه‌های سرسام‌آور کرده و حتی بیمه‌ها نیز از پرداخت آن عاجز هستند، انجام این غربالگری از سوی مسئولان وزارت بهداشت و درمان می‌تواند اقدامی اثرگذار و در خور تحسین در جهت تامین سلامت عمومی باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet