خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1398/03/27 12:00:00
سرویس فرهنگی
میرزاده با اشاره به اینکه در آستانه ثبت‌نام مدارس هستیم:

نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت بهترین مدرسه است

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت به عنوان بهترین مدرسه است و این مدرسه اگر دولتی باشد بهتر است چراکه از نظر هزینه، بار مالی زیادی را به خانواده تحمیل نمی‌کند.
نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت بهترین مدرسه است سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت به عنوان بهترین مدرسه است و این مدرسه اگر دولتی باشد بهتر است چراکه از نظر هزینه، بار مالی زیادی را به خانواده تحمیل نمی‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903105584552947.jpg نزدیک‌ترین,مدرسه,به,محل,سکونت,بهترین,مدرسه,است Icana

سید حمایت میرزاده  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه در آستانه ثبت‌نام مدارس هستیم و احتمال افزایش غیرضروری شهریه‌ها وجود دارد گفت: مدیریت مسائل مالی و شهریه را در اولویت اول خانواده‌ها باید در نظر بگیرند و انجام دهند چراکه اگر خانواده‌ای می‌پذیرد که تعلیم و تربیت یک موضوع تخصصی است و هر کسی بخواهد به خاطر پول مدرسه‌ای را انتخاب کند، از نظر مالی دچار مشکل می‌شوند.

فاصله میزان آموزش در مدارس، به حدی نزدیک است که ارزش این همه وقت و هزینه کردن برای انتخاب مدارس مختلف را ندارد چراکه محتوای کتاب‌های آموزشی مشخص است

نماینده مردم گرمی در مجلس ادامه داد: بنده به عنوان کسی که 35 سال در این تشکیلات در سطوح مختلف بوده‌ام، چنانچه کسی بپرسد که کدام مدرسه بهتر است می‌گویم مدرسه نزدیک‌تر به محل سکونت بهتر است. با اطلاعات می‌گویم که فاصله آموزش در مدارس ایران صفر تا صد نیست؛ ثابت می‌کنم که فاصله به حدی نزدیک است که ارزش این همه وقت و هزینه کردن را ندارد چراکه محتوای کتاب‌های آموزشی مشخص است و معلمان نیز با یک چارچوب مشخص آموزش دیده و آن را ارائه می‌دهند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: آن چیزی که به عنوان ویترین و تبلیغ است به نوعی بار اضافی است که به تعلیم و تربیت تحمیل می‌شود. نباید بیش از استعداد کودکان از آنها توقع داشت و چرا باید بار مالی تحمیل کنیم تا برای بچه‌ها استرس را ایجاد کنیم.

مدرسه غیردولتی نزدیک بهتر از مدرسه دولتی دور به محل زندگی است

وی با تاکید بر اینکه نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت به عنوان بهترین مدرسه است، تصریح کرد: این مدرسه اگر دولتی باشد بهتر است چراکه از نظر هزینه، بار مالی زیادی را به خانواده تحمیل نمی‌کند مگر اینکه خانواده بخواهد هزینه‌ای را به مدرسه کمک کند و مدرسه غیر دولتی شاید بهتر از مدرسه دولتی بسیار دور باشد که خانواده مجبور است هزینه سرویس مدرسه را بپردازد.

میرزاده اظهار داشت: شهریه‌هایی که مدارس و به ویژه مدارس غیر دولتی دریافت می‌کنند، در شورای نظارت مرکزی تصویب و ابلاغ می‌شود و طبق بررسی‌ها بسیاری از مدارس شهریه‌ای که اعلام می‌کنند در حد و توان افرادی است که مایل هستند فرزندانشان در مدارس غیردولتی تحصیل کند و خیلی بالا نیست.

برخی از مدارس شهریه 2 تا 3 برابری مصوب را از خانواده‌ها دریافت می‌کنند

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به اینکه برخی از مدارس شهریه 2 تا 3 برابری مصوب را از خانواده‌ها دریافت می‌کنند، گفت: انجمن اولیا و مربیان هر مدارسی گاهی جمع می‌شوند و خودشان یک چیزهایی مصوب می‌کنند و فوق‌برنامه‌هایی را اضافه می‌کنند درحالی‌که فوق برنامه، ساعت، حجم و سایر موارد از اصل برنامه نباید بیشتر باشد. بچه‌ها را که به هتل نفرستادیم، به مدرسه فرستادیم و قرار نیست که هزینه ناهار مدرسه از هزینه ناهار روزمره بیشتر باشد یا هر روز فوق‌برنامه داشته باشد.

وی افزود: نباید دانش‌آموزان را در پنبه بزرگ کرد بلکه بچه‌ها باید واقعیت جامعه و وضعیت اقتصادی خانواده را بداند و یک لقمه نانی که در کیفش است بخورد؛ برخی اوقات به حدی فوق‌برنامه از جمله برنامه‌های تفریحی، فرهنگی و هنری یا تمام چیزهایی که آرزو بوده یا در فیلم‌ها می‌بینیم گذاشته می‌شود که نباید همه اینها را بر روی بچه‌ها پیاده کرد.

بچه‌ها باید در خانواده مهارت‌های زندگی را بیاموزند

میرزاده اظهار داشت: بچه‌ها باید بیشتر در محیط خانواده باشند و مهارت‌های زندگی را بیاموزند و یک بخشی را در مدرسه بر کتاب‌های درسی بگذراند؛ بنابراین بسیاری از شهریه‌ها، شهریه‌ای نیست که مصوب شده باشد بلکه توافقی است که انجمن اولیا و مربیان مدرسه با مدیر مدرسه دارند که شامل فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری است و طبیعی که این برنامه‌ها تحمل هزینه را برای خانواده‌ها سخت می‌کند و از نظر تعلیم و تربیتی لزومی ندارد.

هزینه‌ای که شورای نظارت مصوب می‌کند، مشکل خاصی برای خانواده‌ها ندارد اما آنچه که به عنوان فوق برنامه از طرف انجمن اولیا و مربیان تصویب می‌شود بار مالی دارد

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بنده فکر می‌کنم آن هزینه‌ای که شورای نظارت مصوب می‌کند، مشکل خاصی برای خانواده‌ها ندارد اما آنچه که به عنوان فوق برنامه از طرف انجمن اولیا و مربیان تصویب می‌شود و خانواده‌ها داوطلبانه می‌پذیرند، متاسفانه به خانواده‌ها فشار می‌آورد و به اندازه‌ای تنوع دارد که اصل برنامه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

فوق‌برنامه به اندازه کافی در جامعه وجود دارد

وی ادامه داد: چنانچه همان ایده که نزدیک‌ترین مدرسه به عنوان بهترین مدرسه را انتخاب کنند و حتی سرویس استفاده نکنند و بچه‌ها رفت و آمد کنند، برای سلامتی و تعلیم و تربیت بچه‌ها بهتر است و اگر مجبور به استفاده از سرویس هستند، دیگر از فوق‌برنامه استفاده نکنند چراکه فوق برنامه به اندازه کافی در جامعه وجود دارد و همان برنامه اصلی را در پیش گیرند بنابراین دیگر تحت فشار نخواهند بود.

هیچ فوق برنامه‌ای بهتر از برنامه اصلی نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: برخی خانواده‌ها می‌خواهند که فرزندانشان هم هنرمند و ورزشکار باشد و زبان و قرآن را نیز بداند و به طور کل در تمام حوزه‌ها صاحب نظر باشد. طبیعی است که اینها ضرر می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم که نزدیک‌ترین مدرسه به خانه را استفاده کنند، تا حد امکان از سرویس استفاده نکنند و چنانچه از سرویس استفاده می‌کنند، بدانند که هیچ فوق برنامه‌ای بهتر از برنامه اصلی نیست. خانواده‌هایی که در فوق برنامه ثبت نام می‌کنند از برنامه اصلی غافل می‌شوند و بهترین برنامه اصلی همان کتابی است که هر چه درباره دین، هنر و فرهنگ و علم است در حد سن دانش‌آموزان در آن دیده شده و بیشتر از این تحمیل کردن باعث تحت فشار قرار گرفتن دانش‌آموزان می‌شود و به صلاح خانواده‌ها نیز نیست./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet