هدر موبایل
1398/03/27 10:40:19
سرویس صحن
بهمنی در نطق میان دستور:

سازمان برنامه با قید فوریت لایحه اصلاح بودجه بدون نفت را به مجلس ارایه کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تاکید بر راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعاتی برای شناسایی عاملان تلاطم‌های اقتصادی، گفت: سازمان برنامه با قید فوریت لایحه اصلاح بودجه بدون نفت را به مجلس ارایه کند.
سازمان برنامه با قید فوریت لایحه اصلاح بودجه بدون نفت را به مجلس ارایه کند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تاکید بر راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعاتی برای شناسایی عاملان تلاطم‌های اقتصادی، گفت: سازمان برنامه با قید فوریت لایحه اصلاح بودجه بدون نفت را به مجلس ارایه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201807108008660687.jpg سازمان,برنامه,با,قید,فوریت,لایحه,اصلاح,بودجه,بدون,نفت,را,به,مجلس,ارایه,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، محمود بهمنی در نشست علنی امروز (دوشنبه 27 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور، گفت: انقلاب اسلامی بزرگتری موهبت الهی در طول تاریخ ملت ایران است که حضرت احدیت به رهبریت امام(ره) آن را هدیه نمود. صیانت از این انقلاب برترین وظیفه بر عهده مسئولان، نمایندگان، نخبگان و آحاد مردم است، مراقبت از نظام های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زمانی به هدف می‌رسد که هوشمندانه باشد.

 نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اکنون دشمنان ایران با تمام توان توطئه را به کار گرفته و اقتصاد ایران را نشانه رفتند، به تعبری رهبری وظیفه بزرگ پیش روی قوای سه گانه و حاکمیت است که اقتصاد ملی را پاس دارند و آن را تنها نگذارند. نکات مسلم و راه‌های قطعی و به اجماع رسیده در گفتمان صیانت از انقلاب به شرح زیر مطرح است.

سازمان برنامه باید به قید فوریت اصلاح بودجه بدون نفت را به مجلس دهد

وی خطاب به رئیس جمهور، گفت: امروز با توجه به وضع موجود و نگاه به آینده مسئولان باید شرایط اقتصادی را درک نماییند، سازمان برنامه و بودجه باید به قید فوریت اصلاح بودجه بدون نفت و با توجه به تحریم اقتصادی و پتروشیمی ارایه نماید و هر میزان نفت فروخته شده را به حساب صندوق توسعه توسعه ملی واریز و بنا به نیاز و با مجوز برداشت شود.

بهمنی ادامه داد: منابع جایگزین نفت از بودجه از محل رانت‌های پیدا و پنهان، فرار مالیاتی و واگذاری طرح های نیمه کاره دولت دیده شود، اعتبارات بودجه‌ای در این شرایط  باید در این شرایط اولویت بندی شود تا بخشی از پروژه ها به بهره داری برسد.

لزوم کنترل و نظارت بر بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: درآمدهای پایدار غیر از نفت شناسایی و هزینه های دولت باید مدیریت شود. بودجه ریزی بر اساس عملکرد و با نگاه تیزبینانه نظارت و کنترل شود. همچنین مدیریت واردات و منابع و مصارف ارزی دقیقا مورد نظر قرار گیرد.

وی افزود: در این شرایط خاص به مطالبات فرهنگیان، رتبه بندی معلمان، بازنشستگان و تعیین تکلیف متجاوز از 7 هزار گزینش شده قضات توجه شود، اکنون اقشار متوسط و ضعیف روز به روز ضعیف تر و سودجان، دلالان، فعالان اقتصادی زیرزمینی و رانت خواران که خود را فرا سوی قانون تصور می‌کنند، ثروتمندتر و جری تر شده اند.

بهمنی خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور امروز باید به ارتقای فضای کسب و کار، بی‌ثباتی سیاسیت‌ها و قوانین صادرات و قاچاق کالا حاصل می‌شود، توجه و به زیر ساخت های حمل و نقل و دشواری‌های تامین مالی از بانک‌ها و غیرقابل پیش بینی بودن تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات و کمبود فناوری های نوین و تجهیزات مور نیاز، توجه خاص به عمل آید. همچنین امروز برای رونق تولید باید به ورود کالای قاچاق، فضای کسب و کار، ثبات اقتصادی، نقدینه‌خواهی تولید و فعال سازی ظرفیت‌های خالی بخش خصوصی و تقویت نظام بانکی با پرداخت مطالبات آنها توجه خاص شود.

پیشنهاد راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعاتی برای شناسایی عاملان تلاطم‌های اقتصادی

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: آقای روحانی عدالت و پیشرفت اقتصادی در گرو شفافیت و از بین بردن رانت‌های آشکار و پنهان، یکسان سازی نرخ ارز، داشتن اقتصاد سالم و عاری از فساد است. این امر می‌تواند با راه اندازی سامانه اطلاعاتی و تجمیع اطلاعات وزارتخانه و سازمان های مرتبط و با استفاده از شناسه ملی و ثبت در سامانه، می‌توان عاملان تلاطم های اقتصادی را شناسایی و کنترل و از فرار مالیاتی، اختلاس، پولشویی و زمین خواری جلوگیری کرد.

بهمنی ادامه داد: جناب آقای رئیس جمهور چنانچه بهمصوبه قانونی نیاز است، لایحه آن را ارایه نمایید در این صورت دلالان به دام قانون خواهند افتاد، به این ترتیب منابع از دست رفته احیاء، درآمد دولت افزایش و ضمن برقراری عدالت به سمت تعادل اقتصادی خواهیم رفت.

انتقاد از وضعیت معیشت مردم با وجود 700 میلیارد دلار ذخایر معدنی و رتبه سوم نفت دنیا

وی معتقد است: با این همه منابع و ذخار کشور و رتبه سوم در نفت، رتبه دوم در گاز و رتبه اول در مجموع و و یک درصد جمعیت دنیا، هفت درصد منابع ذخایر ملی داریم، ما امروز 700 میلیارد دلار ذخایر معدنی است لذا شایسته نیست اقشار ضعیف در رنج و مشقت روزگار سپری کنند و تعدادی مفسد و سودجو که شرایط آن را ما فراهم کنیم، زندگی مردم را به مخاطره انداخته باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز حدود 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم، این یارانه به جیب چه کسانی می‌رود؟ می‌توان با توزیع نصف یارانه مشکل طبقات ضعیف جامعه را حل کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet