ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1398/03/29 06:17:40
سرویس فرهنگی
مافی:

مسئولان فرهنگی باید شرایط فرهنگی جامعه را بشناسند

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: عدم آشنایی سیاست‌مداران با شرایط جامعه باعث می‌شود تا نتوانند تصمیمات درستی برای جامعه بگیرند.
مسئولان فرهنگی باید شرایط فرهنگی جامعه را بشناسند عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: عدم آشنایی سیاست‌مداران با شرایط جامعه باعث می‌شود تا نتوانند تصمیمات درستی برای جامعه بگیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201810104468972832.jpg مسئولان,فرهنگی,باید,شرایط,فرهنگی,جامعه,را,بشناسند Icana

پروانه مافی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به بی‌حجابی‌های اخیر، سد لفور و موضوعاتی از این قبیل که باعث فاصله بین فرهنگ عمومی و فرهنگ رسمی می‌شود، گفت: مشکلاتی که در حوزه فرهنگی در کشور وجود دارد و زمان به زمان بیشتر می‌شود، تهاجمی است که فرهنگ‌های نادرست و غیر صحیح از ملل مختلف جهان به کشور سرازیر می‌شود و امروز دنیا مثل جزیره‌های به هم پیوسته شده که تنها مثل محله‌هایی در داخل یک مجموعه شهری قرار گرفتند و با هم ارتباط برقرار کردند یعنی ارتباطات دیجیتالی و الکترونیکی باعث شده که فاصله‌ها و دیوارهایی که بین شهرها بوده کاملا برداشته شود.

عدم آشنایی سیاستمداران با شرایط جامعه باعث می‌شود تا نتوانند تصمیمات درستی برای جامعه بگیرند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: دنیای دیجیتال، فاصله بین شهرها و کشورها و دیوارها و قلعه‌هایی که در گذشته بین شهرها و کشورها بود و بعضا موانعی را ایجاد می‌کرد، برداشته و امروز تمام دنیا با یکدیگر ارتباط برقرار کردند و به صورت آنلاین با یکدیگر ارتباط دارند لذا این ویژگی یک ویژگی منحصر به عصر ما است.

زندگی کردن با ابزارهای قدیمی در دوره جدید با شکست مواجه می شود

وی ادامه داد: در گذشته، سال‌ها و دوران‌های قبل به این شکل نبود چراکه این میزان از پیشرفت ارتباطات وجود نداشت بنابراین در عصر ارتباطات و دوره جدیدی از زندگی بشری قرار داریم که برای این دوره جدید باید تعریف و روش‌های زندگی مناسب همین دوره را داشته باشیم. در یک دوره جدید با ابزارها، چارچوب‌ها و شاخص‌های جدید نمی‌توانیم با لوازم قدیم زندگی کنیم یعنی اگر با همان برنامه‌ها و روش‌های گذشته بخواهیم در این زمان زندگی کنیم قطعا شکست می‌خوریم و موفقیت‌هایی را که لازمه یک برنامه پیشرو است را به دست نمی‌آوریم.

با شناخت ریشه‌ها، تغییرات و شرایط ویژه‌ای که ایجاد شده باید راه‌ها و سبک‌هایی را برای فرزندان و نسل جوان انتخاب کنیم و آنها را در مسیر درست قرار دهیم

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب بیان کرد: تغییرات و ارتباطات بسیار نزدیک کشورها، فرهنگ‌ها، آداب، رسوم و سنت‌ها باعث شده تا همه از حال و جریان یکدیگر با خبر شوند و قدرت انتخاب صحیح یا غلط برای همه مردم در همه جای دنیا از همه گونه شرایط و سبک زندگی فعلا فراهم است اما سوال اینجاست که باید چه کار کنیم تا جوانان و فرزندانمان را به بهترین‌ها توجه دهیم و آنها را با عالی‌ترین سبک زندگی و عالی‌ترین روش‌هایی که آنها را از انسانیت خود دور نکند و به کمال انسانی خود نزدیک کند و رفاه معنوی و مادی در سایه آن برایشان تامین شود.

با شناخت تغییرات فرهنگی می‌توان فرزندان را در مسیر درست هدایت کرد

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه با شناخت ریشه‌ها، تغییرات و شرایط ویژه‌ای که ایجاد شده باید راه‌ها و سبک‌هایی را برای فرزندان و نسل جوان انتخاب کنیم و آنها را در مسیر درست قرار دهیم، تصریح کرد: از این طریق در عین اینکه فضای جدید و این فضای آشوب‌زده فرهنگی را می‌شناسند، بتوانند انتخاب درست از بهترین سبک‌ها و روش‌های زندگی داشته باشند. این کار ساده‌ای آن هم در شرایط کنونی و در بحبوحه و بلبشویی که امروز در دنیای فرهنگ، هنر و اجتماعیات ایجاد شده، کار ساده‌ای نیست لذا مجلس به عنوان مامن قانون‌گذاری در این حوزه‌ها می‌تواند قوانینی را وضع کند که تا اندازه‌ای این انتخاب را بتواند به صورت آگاهانه و آزادانه برای نسل جوان فراهم کند.

قانونگذار باید شرایط خاص فرهنگی را بشناسد

مافی اظهار داشت: برای اینکه فرهنگ عمومی و فرهنگ جامعه ما بتوانند به یکدیگر نزدیک شوند، باید این ویژگی‌ها و شرایط خاص فرهنگی را ابتدا قانون‌گذار و سیاست‌گذار فرهنگی بشناسد بنابراین اول شناخت مهم است و بعد باید نسخه درمان برای آن تجویز کرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط پیش آمده و آشنایی با ویژگی‌های خاص زمان خودمان از وظایف اصلی سیاست‌گذاران فرهنگی و قانون‌گذاران است گفت: عدم آشنایی و عدم تسلط بر آن چیزی که مردم در آن درگیر هستند باعث می‌شود تا قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران فرهنگی نتوانند قوانین خوب و مناسبی بنویسند یا سیاست‌های درستی را اتخاذ کنند.

حضرت علی تاکید کردند که فرزندانتان را برای زمان خودشان تربیت کنید

وی افزود: حضرت علی (ع) می‌فرمایند که "فرزند زمان خویشتن باشید یا می‌فرمایند که فرزندانتان را برای زمان خودشان تربیت کنید" شما در زمانی تربیت شدید که مربوط به دوره خودتان بودید اما فرزندان شما مربوط به زمان خودشان هستند و ویژگی زمان زندگی آنها با ویژگی زمان زندگی شما متفاوت است بنابراین این صحبت یک استراتژی است که حضرت علی(ع) مطرح و آن را به مسلمانان سفارش می‌کنند که فرزندانتان را برای زمان خودشان بار بیاورید و این جمله، جمله بسیار عمیق و پر مغزی است یعنی آنچه که شما بودید و هستید، فرزندانتان نمی‌توانند باشند و با آن شیوه زندگی کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: پدر و مادرها باید آمادگی داشته باشند تا فرزندانشان را برای زمان خودشان تربیت کنند بنابراین همین مناسبت برای سیاست‌مداران و قانون‌گذاران فرهنگی و مدیرانی که در حوزه فرهنگ تصمیم می‌گیرند و می‌خواهند اجرائیاتی را داشته باشند، بسیار لازم و ضروری است و شناخت این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بتوانند تصمیمات درستی بگیرند و این تصمیم درست می‌تواند فاصله بین فرهنگ عمومی با فرهنگ رسمی را کاهش دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet