پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/17 08:36:00
سرویس فرهنگی

پیشنهادهای مرکز پژوهشهای مجلس برای توسعه تربیت بدنی در برنامه پنجم

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی عملکرد بخش تربیت بدنی و ورزش در برنامه چهارم توسعه، پیشنهادهایی برای رفع مشکلات این بخش در برنامه پنجم ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها ، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در خصوص اجرایی شدن احکام قانونی برنامه چهارم توسعه متذکر شد که هدف گذاری و سیاست‌‌های تعیین شده در این قانون با تاکید بر سند راهبردی نظام جامع تربیت بدنی و ورزش صورت گرفته است، اما خود این سند به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است. لذا تاکید بر آن در قالب قانون برنامه چهارم توسعه نوعی تصویب این سند تلقی می‌شود که خارج از عرف قانون‌گذاری بوده و نیازمند اصلاح در جریان تدوین برنامه پنجم توسعه است. مرکز پژوهشها سپس پیشنهادهایی برای رفع مشکلات موجود و توسعه تربیت بدنی و ورزش در برنامه پنجم توسعه ارائه داد و افزود: اهداف کمی و شاخص‌های کلیدی این بخش متناسب با استراتژی‌ها و اهداف کیفی باید جزء لاینفک برنامه پنجم باشد و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا از این طریق برنامه‌های بخش تربیت بدنی بیشتر قابل نظارت و ارزیابی شود.

همچنین واگذاری باشگاه‌های دولتی به تشکل‌های خصوصی و تعاونی‌های ورزشی برای اجرای اصل 44 قانون اساسی باید مورد تاکید و تصویب برنامه پنجم قرار گیرد و دستگاه مسئول و متولی آن نیز با توجه به تعدد دستگاه‌ها و جلوگیری از سلب مسئولیت، مشخص شوند.

همچنین بند «ب» ماده 117 قانون برنامه چهارم به نحوی اصلاح شود تا یک درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی در جهت عمومی کردن ورزش (ورزش همگانی) هزینه شود و دستگاه‌ها نیز حق تیم‌داری و باشگاه‌داری را از طریق صرف اعتبار مذکور نداشته باشند. در همین حال چون اعتبارات برخی از شرکت‌های دولتی بالاست و یک درصد اعتبار آنها رقم قابل توجهی می‌شود، باید سقف اعتباری برای این‌گونه دستگاه‌ها تعیین شود و آنها مجاز به هزینه کردن تمام یک درصد نباشند یا آنکه این بند در قانون برنامه پنجم به کلی حذف شود تا زمینه اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی بیش از پیش فراهم شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet