هدر موبایل
1398/03/29 13:32:35
سرویس سیاسی
روایت بازدید خبرنگاران از تاسیسات هسته ای خنداب

گامی محکم برای دستیابی به حقّی مسلم

روز دوشنبه و پس از گذشت یکماه و ۱۰ روز از ضرب الاجل ایران به اروپایی ها زمان برای کاهش یکی دیگر تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب و با حضور خبرنگاران به شماره افتاد و گام دوم کاهش تعهدات برجامی برداشته شد.
گامی محکم برای دستیابی به حقّی مسلم روز دوشنبه و پس از گذشت یکماه و 10 روز از ضرب الاجل ایران به اروپایی ها زمان برای کاهش یکی دیگر تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب و با حضور خبرنگاران به شماره افتاد و گام دوم کاهش تعهدات برجامی برداشته شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201906109812914479.jpg گامی,محکم,برای,دستیابی,به,حقّی,مسلم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت  ۱۸ اردیبهشت با گذشت  یک سال از خروج آمریکا از برجام، در واکنش به نقض عهد از سوی یک عضو برجام و عمل نکردن دیگر اعضا به تعهدات‌شان جمهوری اسلام ایران اعلام کرد برخی تعهدات برجامی خود را در چند گام کاهش می‌دهد. ایران هم چنین اعلام کرد، اگر در فرصت ۶۰ روزه نخست طرف‌های اروپایی اقدامی عملی در راستای تسهیل فروش نفت و نقل و انتقالات مالی ایران  والبته برداشتن تحریم ها و بازگشت به تعدات برجامی  با پر کردن خلاء نبود آمریکا در برجام  انجام دهند اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران به مسیر گذشته بازمی گردد.

با اعلام بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی،کشورمان در گام دوم تا ششم تیر ماه 98 از سقف تولید 300کیلوگرم اورانیم غنی شده ِی 3/67 عبور می کند و در مسیر انباشت 130 تن آب سنگین قرار می گیریم و اگر مسیر تحریم ها به گونه ای باشد که خرید آب سنگین از ایران انجام نشود این میزان افزایش نیز می یابد.

تاسیسات هسته ای اراک

 

دوشنبه 27خرداد ماه  تعدادی از خبرنگاران مهمان یکی  از شاهکارهای مهندسی هسته ای ایران بودند "مجتمع آب سنگین اراک" تاسیساتی بی نظیر در خاورمیانه و کم نظیر در دنیا و در انحصار 5 شرکت که همهِ ی آنها به  نوعی در اختیار آمریکاست، مجتمعی که نفس رقبای سوئیسی، کانادایی و آمریکایی را برای شکستن انحصار در بازار آب سنگین به شماره انداخته است.

در مجتمع اراک، راکتور آب سنگین، تاسیسات تولید آب سنگین و مجتمع تولید "اکسیژن18" قرار دارد که هرکدام انقلابی در علم هسته ای است. بعضی از محصولات این مجتمع در مقیاس کیلوگرم ارزشی بالاتر از گران ترین ماده پتروشیمی در مقیاس "تن" دارد و حتا در شرایط تحریمی مشتریانی از چهارگوشه جهان دارد که بخاطر طبقه بندی های اطلاعاتی نمی توان اشاره ای به آن نمود.

بازدید اصحاب رسانه از مجتمع آب سنگین اراک

آب سنگین و کاربردهایش

  ایستگاه اول خبرنگاران تاسیسات آب سنگین و اکسیژن 18 بود.در واقع آب سنگین همان آب معمولی است با این تفاوت که جرم مولکولی آب سنگین 20 و جرم مولکولی آب معمولی 18 بوده و به جای 2 هیدروژن و یک اکسیژن در آب معمولی (H2O2)  عدد اتم دوتریوم جایگزین شده و D2O را شکل داده است. در حقیقت دوتریوم یک ایزوتوپ از هیدروژن به شمار می رود که به جای هیدروژن در مولکول آب می‌نشیند.

آب سنگین پرمصرف‌ترین ایزوتوپ پایدار دنیاست و در حال حاضر استفاده‌های فراوانی دارد که روز به روز در حال افزایش است.

آب سنگین با توجه به این که 600 برابر کمتر از آب معمولی نوترون جذب می‌کند این توانایی را به سوخت می‌دهد که نیازی به غنی‌سازی اورانیوم برای سوخت راکتور نباشد و آب سنگین به تنهایی در کنار اورانیوم طبیعی پالایش شده قرار می‌گیرد و هم رادیو ایزوتوپ می‌دهد و هم امکان تولید برق دارد.

"اکسیژن18" یکی دیگراز محصولات  مجتمع اراک است که ارزش افزوده فراوانی دارد و در کنار مصارف داخلی، بازار بین المللی و نیاز فزاینده ای به  آن وجود دارد، امروزه اقدامات تشخیصی سرطان و اسکن های کلی بدن برای جلوگیری از پیش رفت سرطان ها  واقدامات تهاجمی به موقع علیه سلول های سرطانی از اهمیت بالایی برخوردار است و دستگاهی موسوم به "PET scan" تکنولوژی نوینی است که می تواند به طور دقیق سلول های سرطانی از سلول های سالم تشخیص دهد البته به گفته یکی از مهندسان مجتمع اراک استاندارد استقرار این دستگاه در دنیا به ازای هر یک میلیون نفر یک عدد است اما در کشور ما تنها حدود 5 عدد از آن وجود دارد و هزینه بالایی نیز دارد وبیش از 5 میلیون تومان هزینه هر بار اسکن با این دستگاه است که از اکسیژن 18 استفاده می کند، همچنین داروهای پیشرفته و دوتره ای نیز در دست تولید است که اجازه ذکر نام آنها به ما داده نشد.

راکتورآب سنگین، نه سیمانی درقلب آن ریخته شده بود نه کسی دست از تلاش برداشته بود

همزمان با روند اجرای برجام برخی رسانه های داخلی و شخصیت های سیاسی از ریختن سیمان درقلب راکتورآب سنگین اراک سخن گفتند  و آنرا دستمایه ای برای فشار بر تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان کردند اما آنچه که دیروز خبرنگاران دیدند و دانشمندان گمنام هسته ای کشورمان تشریح کردند نشانی ازسیمان در قلب راکتور نداشت بلکه مرحله ای از باز طراحی ای بود که در برجام به آن اشاره شده بود.

بازدید اصحاب رسانه از مجتمع آب سنگین اراک

سوخت مورد نیاز راکتور ir-40  آب سنگین اراک اورانیوم طبیعی بوده و سیستم خنک‌کننده آن آب سنگین است. هم‌چنین قدرت راکتور آب سنگین اراک 40 مگاوات بوده و تحقیقاتی است و برای تولید رادیو ایزوتوپ‌های مورد نیاز در پزشکی و صنعت از آن استفاده می‌شود.

بر اساس برجام قرار است راکتور آب سنگین اراک باز طراحی شود ، دلیل این باز طراحی آن است که پس ماند سوخت بارگذاری شده در راکتور قبلی مقداری پلوتونیوم بود و پلوتونیوم پایه ی ساخت تسلیحات هسته ای است و طرف های برجام مدعی شدند این ماده گامی در جهت ساخت سلاح است. لذا دانشمندان ایرانی با همکاری چینی ها و یک کشور دیگر به عنوان "کوچ" اقدام به باز طراحی این راکتور کردند که به استناد گفته  یکی از مسئولین شرکت بازطراحی راکتور این بازطراحی پیچیدگی تکنولوژیکی بیشتری نسبت به راکتور قبلی دارد و به معنای واقعی تحقیقاتی است.

آنچه که دیروز مقابل چشم خبرنگاران قرار گرفت تلاش شبانه روزی دانشمندان هسته ای برای توسعه فن آوریهای نوین و بهره گیری از مزایای صلح آمیز علوم هسته ای بود و با وجود محدودیت های شدید و هزینه های بالای توسعه این دانش محصولاتی با ارزش و بسیار ارزان تر از نمونه های خارجی در حال تولید بود که نوید روزهای بهتری برای این صنعت نوین و نوپا در کشورمان را می داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet