هدر موبایل
1398/03/30 07:48:00
سرویس اجتماعی
هاشمی:

تعزیرات به موضوع فروش دارو بدون نسخه در داروخانه‌ها ورود کند

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، مراجعه ۳۰ درصد افراد بدون داشتن نسخه به داروخانه‌ها را عددی قابل تامل دانست و از سازمان تعزیرات حکومتی خواست که به این موضوع ورود پیدا کند.
تعزیرات به موضوع فروش دارو بدون نسخه در داروخانه‌ها ورود کند رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، مراجعه 30 درصد افراد بدون داشتن نسخه به داروخانه‌ها را عددی قابل تامل دانست و از سازمان تعزیرات حکومتی خواست که به این موضوع ورود پیدا کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901101477302059.jpg تعزیرات,به,موضوع,فروش,دارو,بدون,نسخه,در,داروخانه‌ها,ورود,کند Icana

همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتشار خبری از سوی معاون کل وزارت بهداشت مبنی بر اینکه 30 درصد مراجعه‌ها به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و با هدف کاهش هزینه‌های درمانی صورت می‌گیرد، گفت: اگر فرآیندها در چرخه درمان سخت شود و هزینه‌ها افزایش یابد، میزان خوددرمانی افزایش پیدا می‌کند، علاوه بر آن درمان‌های سنتی که فارغ از روش‌های علمی در این حوزه که کالیبره شده‌اند، فعالیت دارند نیز افزایش می‌یابد.

وزارت بهداشت باید برای بررسی موضوع فروش بدون نسخه دارو ارزیابی میدانی داشته باشد

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ما در بخش تشخیص و پاراکلینیک حتما باید به سمت بهبود وضعیت درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و پزشکان برویم، چرا که به دلیل اینکه هزینه‌های این دو بخش در این مراکز افزایش زیادی داشته‌اند و پوشش بیمه‌ای هم بعد از اجرای طرح تحول سلامت دچار آسیب شده است، بیماران از مشکلات ایجاد شده در این بخش آسیب می‌بینند.

وی تصریح کرد: این موضوع می‌طلبد که وزارت بهداشت و درمان یک ارزیابی میدانی و علمی از این پدیده داشته باشد، چرا که مراجعه 30 درصد افراد بدون داشتن نسخه به داروخانه‌ها عدد قابل تاملی است و به طور قطع وزارت بهداشت به عنوان متولی باید به این موضوع ورود پیدا کرده و دلایل این اقبال مردم به سمت خوددرمانی و خرید مستقیم از داروخانه‌ها بدون تجویز پزشک را بررسی کند.

هاشمی تاکید کرد: در تمام دنیا داروهای OTCبه صورت محدود بدون نسخه پزشک توسط داروخانه‌ها عرضه می‌شود و برای آن توجیه علمی هم وجود دارد ، اما در ایران داروخانه‌ها حتی داروی نسخه‌هایی که ماه‌ها قبل برای یک بیمار تجویز شده را نیز عرضه می‌کنند، و این در حالی است که بیمار باید مجدد توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این شرایط بیمار به دلیل اینکه هزینه درمان پرداخت نکند، نسخه‌ای که پزشک ماه‌ها قبل برای وی تجویز کرده را از داروخانه تهیه کرده و مصرف می‌کند.

تامین هزینه‌های درمان باید از سبد اقتصادی مردم حذف شود

وی خاطرنشان کرد: برغم اینکه در روند اجرای طرح تحول سلامت اقداماتی خوبی انجام شد، اما در جایی می‌توانیم در حوزه درمان موفق عمل کنیم که رابطه پزشک و بیمار برای دریافت هزینه به طور کامل قطع شود و تامین دارو و هزینه‌های درمان از سبد اقتصادی مردم حذف شود و دولت متولی این کار شود.

هاشمی یادآورشد: در کشورهای توسعه‌یافته عمده اقدامات درمانی و تامین دارو صددرصد برعهده دولت بوده و بیماران تنها دغدغه رفع بیماری خود را دارند و بیمه ها نیز در این کشورها شایسته عمل می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: هم‌اکنون در ایران نیز افق‌های دینی و قانونی این اجازه را به دولت داده که هزینه‌های این بخش را تامین کند، ضمن اینکه مقام معظم رهبری تاکید فرمودند بیمار جز رنج بیماری نباید دغدغه دیگری داشته باشد، بنابراین دولت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که دغدغه تامین بخش اقتصادی روند درمان بیماران را از دل خانواده‌های آنها بردارد تا تنها به رسیدگی از آنها بپردازند که برای تحقق این مهم نیز طراحی مدل اساسی نیاز بوده که لازم است توسط نخبگان و مسئولان مربوطه صورت بگیرد.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: سازمان‌ تعزیرات حکومتی و سازمان غذا و دارو می‌توانند مجازات‌هایی را برابر با قانون برای داروخانه‌هایی که بدون تجویز پزشک اقدام به فروش داروهای تخصصی می‌کنند، تعیین کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet