شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/20 14:47:00
سرویس اقتصادی

انتقاد طلایی نیک از رویکرد دولت در نظام بودجه ریزی

رضا طلایی نیک نماینده بهار وکبودرآهنگ با انتقاد از رویکرد دولت در نظام بودجه ریزی اظهار داشت: انحراف بزرگی در نظام تقنینی بودجه در حال وقوع است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت وی که یکشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی سخن می گفت افزود: پشت درهای بسته و بدون اتکا به نظام کارشناسی و بی اعتنا به جایگاه قانونی مجلس، باعث می شود مراحل تدوین و تصویب بودجه منحرف شود.

طلایی نیک با اشاره به بخشی از اظهارات غلامعلی حدادعادل گفت: اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز نشان دهنده انحراف از جایگاه مجلس و روند قانونی در تصویب بودجه بود.

وی افزود: اینکه پیش از ارائه لایحه و طی مراحل قانونی آن در مجلس، رئیس مجلس به اعلام جمع بندی در خصوص لایحه بودجه بپردازد مغایر با آیین نامه داخلی و قانون اساسی است.

نماینده بهار گفت: روند شروع شده در تصویب بودجه باعث می شود بودجه ماهیت سیاسی پیدا کند.

وی تصریح کرد: سیاسی کردن بودجه ظلم بزرگ در حق ملت و توسعه کشور است.

طلایی نیک خاطرنشان کرد: تلاش برخی از فعالان سیاسی برای کاهش اختیارات و نظارت مجلس بر تصویب و تحقق بودجه یکی از بزرگترین انحراف ها در نظام قانونگذاری است.

وی افزود: تصویب بودجه به صورت فله ای و افزایش اختیارات مسئولان ارشد اجرایی و تمرکزگرایی با سیاست های کلی نظام و راهبردهای 20 ساله و سیاست های اصل 44 مغایرت آشکار دارد.

وی افزود: پس از ده‌ها سال تجربه در ایران و جهان و لزوم تمرکزگرایی و بهبود راهبردها و سیستم‌ها در بودجه‌ریزی، بازگشت به ساختارها و روش‌های منسوخ، ارتجاع در قانونگذاری است

نماینده بهار و کبودرآهنگ گفت: رویکرد جدید باعث بروز ابهامات بسیار زیاد و دغدغه های جدی در تمرکز گرایی در تقسیم بودجه بدون تصویب جداول قانونی و تنزل جایگاه نظارتی مجلس و سایر نهادها را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: تفکر جدید در بودجه ریزی کشور به جای تحول به تمرکز گرایی و نهادینه کردن چانه زنی در خردگرایی در بودجه منجر خواهد شد.

طلایی نیک افزود: تصویب فقط 30 یا 60 ردیف در قانون بودجه به مفهوم حاکمیت رویکردهای سیاسی و اقتدارهای شخصی در نظام مدیریتی و بودجه ریزی در کشور است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet