هدر موبایل
1398/04/02 08:00:00
سرویس فرهنگی

کتابخانه مجلس سه کتاب جدید وارد بازار کرد

کتابخانه مجلس، دیوان اشعار بدر شروانی، دیوان سید حسن غزنوی و جدیدترین جلد فهرست نسخه‌های خطی خود را منتشر کرد.
کتابخانه مجلس سه کتاب جدید وارد بازار کرد کتابخانه مجلس، دیوان اشعار بدر شروانی، دیوان سید حسن غزنوی و جدیدترین جلد فهرست نسخه‌های خطی خود را منتشر کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/45657.jpg کتابخانه,مجلس,سه,کتاب,جدید,وارد,بازار,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ پنجاه و چهارمین مجلد فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس، تألیف محمود نظری به همت انتشارات کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، منتشر شد.

 در این مجلد از سلسله فهرست‌های نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، چهارصد نسخه از شمارة 19701 تا 20100 معرفی و شناسانده شده است.

 بیشتر این نسخه‌ها از حوزة شبه قاره هستند و نسخی مهم و معتبر در میان آنها دیده می‌شود و در انتهای این فهرست نمایه‌های مفیدی شامل پدیدآوران، آثار و رسالات و نیز کاتبان آمده که جستجو در میان آن را برای محقّقان ساده و راحت می‌کند.

این کتاب در قطع وزیری و در 337 صفحه منتشر شده است.

دیوان سید حسن غزنوی منتشر شد  

همچنین دیوان سید حسن غزنوی به تصحیح عباس بگ‌جانی در 606 صفحه منتشر شد.

 سید حسن غزنوی مشهور به سید اشرف از شاعران توانمند سدۀ ششم هجری است که به سبب زندگی در یکی از پربارترین دوره‌‌‌‌های شعر فارسی چنانکه باید شناخته نشده است. دوره‌ای که در آن شاعران بزرگی چون سنایی، خاقانی و نظامی مجال هنرنمایی را بر دیگر شاعران تنگ کرده بودند. با این همه سید حسن نزد معاصرانِ خود محترم بود و شاعران و تذکره‌نویسانِ پس از او نیز این گویندۀ زبردست را ستوده‌اند.

با بررسی منابع مختلف حدود پنج‌هزار بیت از اشعار سید حسن به دست آمده که شامل 111 قصیده، 86 غزل، 16 ترجیع‌بند، 1 ترکیب‌بند، 32 قطعه و 311 رباعی است. برخی از این اشعار نویابند و در تصحیح قبلی دیده نمی‌شوند.

تألیف مقدمه‌ای نسبتاً مفصل، توضیح واژه‌های نامأنوس و برخی ابیات دشوار در تعلیقات و ارائۀ نمایه‌های مختلف از دیگر کارهایی است که مصحّح برای شناساندن بهتر سیّد حسن و شیوۀ شاعری او انجام داده است.

دیوان اشعار بدر شروانی منتشر شد  

دیوان بدر شروانی توسّط فاطمه مجیدی تصحیح و در قطع وزیری و 1125 صفحه توسّط انتشارات کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

دیوان بدر شروانی (789-845 ق) از میراث مهم برجامانده از سده 9ق و حوزه آذربایجان بزرگ است. این متن مهم دارای ارزش­های بسیاری در زمینة زبان، گویش، مسایل اجتماعی، تاریخی، مردم‌شناسی و ... است و خوشبختانه نسخه‌ای از آن بر جای مانده که در بردارنده اشعار فراوانی از این شاعر پرگوست. در این دیوان دو غزل به زبان آذری (کنارآبی) وجود دارد که از اهمیت زبانی برخوردار است.

در این تصحیح از دو نسخه بهره گرفته شده که نخستین در کتابخانة ابوریحان بیرونی تاشکند شمارة 132 موجود است و دیگری در سال 1985م در مسکو از روی آن کتابت شده و ترتیب چینش اشعار و درج عناوین آنها نیز بر پایه همان صورت ثبت شده در نسخة تاشکند مد نظر قرار گرفته است.

مصحح در انتهای متن تعلیقات مفید و ارزنده‌ای را ارائه کرده‌اند که به کشف مقصود شاعر کمک شایانی می‌کند. پس از تعلیقات نیز نمایه‌های علمی و چند‌گانه‌ای استخراج شده که برای تحقیق و پژوهش به ویژه در حوزه زبان‌شناسی و لغات بسیار مفید است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet