هدر اصلی
1398/04/02 11:49:10
سرویس صحن
مخالفان طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت خام:

وابستگی کشور به درآمدهای نفتی بیشتر می شود

مخالفان کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی دلایل خود را برای اظهارنظرشان بیان کردند.
وابستگی کشور به درآمدهای نفتی بیشتر می شود مخالفان کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی دلایل خود را برای اظهارنظرشان بیان کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/112470.jpg وابستگی,کشور,به,درآمدهای,نفتی,بیشتر,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (یکشنبه 2 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی در مخالفت با آن گفت: همکاران این طرح را تهیه کرده اند اما کمیسیون برنامه، بودجه به صورت کلی این طرح را عوض کرده و تخفیفاتی داده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید در رابطه با موضوع افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت خام لایحه به مجلس ارائه می کرد، تصریح کرد: متاسفانه درآمدهای کشور به نفت وابسته است و این طرح نیز وابستگی ما را به نفت افزایش می دهد، بی تردید اگر می توانستیم سالانه 2.5 درصد از وابستگی خود را به نفت کاهش دهیم، پس از 40 سال هیچ وابستگی به درآمدهای نفتی نداشتیم.

وی با بیان اینکه در زمان مدیریت آقای زنگنه، هیچ توسعه پالایشگاهی در داخل و خارج کشور نداشتیم، افزود: متاسفانه افزایش پالایشگاه ها و میعانات گازی توسط دولت انجام می گیرد و پس از رسیدن به مرحله سوددهی توسط خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار می شود. از طرفی تعدادی از پالایشگاه ها در اختیار بخش خصوصی بوده و توسعه آن نیز باید توسط همان سازمان خصوصی سازی انجام گیرد، نه اینکه نمایندگان برای جبران کم کاری دولت طرح ارائه کنند.

در ادامه مهرداد بائوج لاهوتی نیز در مخالفت با طرح فوق گفت: این طرح به ظاهر خوب است، اما بهتر بود دولت در این خصوص لایحه ای با پشتوانه کارشناسی بیشتر ارائه می کرد تا با ایرادات شورای نگهبان نیز مواجه نشود.

وی با اشاره به اینکه اخذ وثیقه از صندوق توسعه ملی براساس ماده 4 این طرح، مخالف قانون برنامه ششم توسعه است، خاطرنشان کرد: هر جایی رسیدیم برای صندوق توسعه ملی تعیین تکلیف کردیم و این موضوع صندوق را بی هویت و بیچاره کرده است و صندوق تا 5 سال آینده نمی تواند از عهده تعهداتی که ما برای آن الزام کردیم، برآید.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه ها و میعانات گازی و نفت خام، صادرات نفتی را افزایش می دهد، اما زیرساخت کافی در کشور برای صادرات فراهم نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet