پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/18 11:51:00
سرویس صحن
رئیس کمیته ویژه مجلس:

قاطعانه‌بارفتارهای‌خارج‌ازقانون‌برخوردمی‌کنیم

**رئیس کمیته ویژه مجلس در امور بازداشتگاه‌ها و بازداشت شدگان گفت: این کمیته با رفتارهای خارج از قواره قانون قاطعانه برخورد می‌کند.

"پرویز سروری" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: کمیته ویژه مجلس در نظر دارد وضعیت کلیه بازداشتگاه‌ها و زندان‌های کشور را بررسی کرده و گزارش دقیقی از نقاط ضعف و قوت آنها را تهیه کند.

وی با بیان اینکه زندان‌هایی که زیرنظر سازمان زندان‌ها اداره می‌شوند، اکثرا از استارنداردهای بالایی برخوردار هستند، تصریح کرد: در بازدیدی که هفته پیش شخصا از زندان رشت داشتم، فضای حاکم بر زندان چه از نظر کارهای فرهنگی، آموزشی و چه از جهت رفتار مسئولین با زندانیان خوب و مناسب بود.

رئیس کمیته ویژه مجلس گفت: مشکل اصلی ما در کشور این است که برای هر موضوعی جرم تعریف کرده‌ایم که این باعث گرفتار شدن سیستم قضایی و بالا رفتن تعداد زندانیان شده است.

سروری تاکید کرد: اقدام اساسی برای حل این مشکل باید در مجلس و قوه قضاییه صورت بگیرد، در واقع ضرورت دارد این دو قوه با تعامل جدی، اصلاحاتی را در تعریف جرم صورت دهند.

نماینده تهران اظهار داشت: دامنه گسترده جرایم در قوانین ما باعث فلج شدن دستگاه قضایی شده و سیستم تادیبی را نیز با خسارت مواجه می‌کند.

رئیس کمیته ویژه مجلس با اشاره به بازدیدهای کمیته از زندان‌های کشور، گفت: مشکل جدی که ما در همه زندان‌ها مشاهده کردیم، عدم تطبیق ظرفیت زندان با تعداد زندانیان بود.

وی تصریح کرد: آنچه ما را نگران می‌کند وضعیت بازداشتگاه‌هاست که ضرورت دارد به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

سروری گفت: در صورت تخلف، در مرحله اول باید نهادهای نظارتی مورد سوال قرار گیرند که چرا نسبت به وظایف خود کوتاهی کرده‌اند و در مرحله بعد با مسئول بازداشتگاه‌ برخورد شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های نظارتی، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما سیستم‌های نظارتی بیشتر به صورت کلیشه‌ای، تشریفاتی و تزئیناتی برخورد می‌کنند و اعتراض ما در واقع به نهادهای نظارتی است.

سروری افزود: اگر نهادهای نظارتی ما به صورت جدی و براساس چک لیست‌های منظم تدوین شده، مشکلات را کالبد شکافی کنند، طبیعی است که سیستم به آن واکنش نشان خواهد داد.

رئیس کمیته ویژه مجلس با تاکید بر ضرورت تنقیح قوانین برای کاهش جرم، اظهار داشت: تدوین قوانین مورد نیاز، اصلاح سیستم نظارتی و برخورد با مسئولینی که در انجام این وظیفه کوتاهی کردند و مسئولان متخلف در بازداشتگاه‌ها الزاماتی است که باید به آن پرداخته شود.

سروری گفت: کمیته ویژه مجلس با قاطعیت در این جهت حرکت خواهد کرد و با رفتارهای خارج از قواره قانون برخورد می‌کند.

نماینده تهران تصریح کرد: کمیته در نظر دارد قبل از قرائت گزارش در مجلس، دیداری را با اعضای کمیته سه نفره قوه قضاییه داشته باشد.

وی با بیان اینکه به احتمال قوی گزارش کمیته ویژه طی هفته جاری قرائت می‌شود، گفت: تصمیم در مورد اینکه این گزارش در جلسه علنی یا غیر علنی قرائت شود را به بعد از جلسه با رئیس مجلس موکول کرده‌ایم.

سروری یادآور شد: قرار است کمیته ویژه این هفته و پیش از قرائت گزارش، دیداری با رئیس مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet