هدر موبایل
1398/04/02 18:12:46
سرویس اقتصادی
باستانی خبر داد:

مخالفت کمیسیون صنایع و معادن مجلس با واردات واگن

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مخالفت جدی کمیسیون متبوعش با واردات واگن خبر داد.
مخالفت کمیسیون صنایع و معادن مجلس با واردات واگن سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مخالفت جدی کمیسیون متبوعش با واردات واگن خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905101127040766.jpg مخالفت,کمیسیون,صنایع,و,معادن,مجلس,با,واردات,واگن Icana

سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  در تشریح نشست امروز(2 تیر ماه)کمیسیون متبوعش، گفت: براساس آخرین اطلاعات به دست آمده برخی افراد به دنبال واردات 4 هزار واگن هستند، این در حالی است که واگن در داخل تولید می شود.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات واگن به معنای نقض قانون استفاده حداکثری از توان تولید داخل است، افزود: عده ای فشار مضاعفی به وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد می کنند تا این وزارتخانه مجوز لازم برای واردات را صادر کند.

سعید باستانی

تعطیلی 36 شرکت واگن‌سازی در صورت واردات واگن

وی اظهار کرد: در صورت واردات واگن 36 شرکت فعال در حوزه واگن سازی – زنجیره تولید ریلی به صورت کامل در کشور وجود دارد- متضرر شده و بیکاری افزایش پیدا می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس با جدیت با واردات واگن مخالف است و انتظار می رود وزارت صنعت، معدن و تجارت از واردات واگن جلوگیری کرده و حوزه ریلی کشور نیز به ظرفیت های داخلی توجه کند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت کود اوره پتروشیمی، تصریح کرد: پتروشیمی‌ها مطابق قانون قیمت کود اوره را براساس نرخ بورس تعیین کردند در واقع قانون از سال 94 به فعالان پتروشیمی اجازه داد قیمت بورس را شاخص نرخ کود قرار دهند.

افزایش سه برابری قیمت کود قابل پذیرش نیست

باستانی ادامه داد: قیمت کود در بورس از 615 تومان به یک هزار و 650 تومان رسیده است، این افزایش سه برابری قابل پذیرش نیست و مشکلات بسیاری برای کشاورزان ایجاد می کند.

وی بیان کرد: در کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 پیشنهاد شد ردیف یارانه ای برای کود ایجاد شود که به موجب آن دولت پس از محاسبه اختلاف قیمت، اعتبار مورد نیاز را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد تا این وزارتخانه کود مورد نیاز کشاورزان را با نرخ قبلی در اختیار آنان قرار دهد؛ متاسفانه علی رغم هشدارهایی که درباره افزایش قیمت کود داده شد، این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 و صحن علنی رأی نیاورد.

دولت باید به موضوع افزایش قیمت کود کشاورزی ورود کند

این نماینده مردم در مجلس بیان کرد: دولت باید به موضوع افزایش قیمت کود کشاورزی ورود کند و با دو راهکار این مشکل را برطرف کند؛ نخست آنکه یارانه به وزارت جهاد کشاورزی پرداخت کند و دوم مابه ازای کود داخلی، قیمت خوراک را برای پتروشیمی ها بهتر کند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگرچه هر یک از این راهکارها برای دولت بار مالی دارد، اما مجلس آمادگی دارد تا برای رفع این مشکل کمک کند.

تحریم های جدید تاثیر چندانی بر پتروشیمی ها ندارد

وی بیان کرد: اگرچه در هفته های اخیر چندین شرکت پتروشیمی تحریم شدند، اما 80 درصد هلدینگ خلیج فارس پیش از این تحریم شده بود و بسیاری از 20 شرکت باقیمانده نیز غیرفعال هستند، بنابراین تحریم های جدید تاثیر چندانی بر پتروشیمی ها ندارد.

محصولات پایه پتروشیمی تا سال 1404 به 50.2 میلیون تُن می رسد که این رقم در سال 92 حدود 22.6 میلیون تن بود

باستانی با اشاره به عملکرد بخش خصوصی و NPC (شرکت ملی پتروشیمی) در حوزه پتروشیمی، گفت: محصولات پایه تا سال 1404 به 50.2 میلیون تُن می رسد که این رقم در سال 92 حدود 22.6 میلیون تن بود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: ارزش دلاری در حوزه پتروشیمی تا سال 1400 به 25 میلیارد دلار می رسد که این رقم در حال حاضر 17.1 میلیارد دلار است.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: 20 طرح از مجموع طرح ها تا سال 1404 به بهره برداری می رسد و به ظرفیت پتروشیمی می افزاید.

باستانی به مشکلات حوزه پتروشیمی اشاره کرد و گفت: براساس قانون وزارت نفت موظف است سیستم رگلاتوری را راه اندازی کند، این در حالی است که تاکنون این امر محقق نشده است. با راه اندازی این سیستم، امور مربوط به صنایع بالادستی، پایین دستی پتروشیمی، NPC و حوزه صادرات تنظیم می شود.

تاکید کمیسیون صنایع مجلس بر راه اندازی رگلاتوری در وزات نفت

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلسبا بیان اینکه کمیسیون صنایع تاکید بسیاری بر راه اندازی رگلاتوری در وزارت نفت دارد، خاطرنشان کرد: مستنداتی موجود است که به دلیل عدم راه اندازی رگلاتوری در پتروشیمی، مشکلاتی ایجاد شده است. کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی این موضوع است و در صورتی که این سیستم راه اندازی نشود، مجلس ورود می کند.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet