هدر موبایل
1398/04/03 09:25:39
سرویس صحن
جهت رفع ایردات قانونی صورت گرفت؛

ارجاع طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه ها به کمیسیون انرژی

نمایندگان مجلس طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردم را به دلیل وجود برخی اشکالات قانونی را به کمیسیون انرژی ارجاع دادند.
ارجاع طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه ها به کمیسیون انرژی نمایندگان مجلس طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردم را به دلیل وجود برخی اشکالات قانونی را به کمیسیون انرژی ارجاع دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/201612101134627697.jpg ارجاع,طرح,افزایش,ظرفیت,پالایشگاه,ها,به,کمیسیون,انرژی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جریان بررسی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردم، حسینعلی حاجی دلیگانی پیشنهاد اصلاح بند (الف) ماده 1 را ارائه کرد که با 122 رأی موافق، 42 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 220 نماینده حاضر در صحن علنی تصویب شد.

براساس این پیشنهاد در بند (الف) آورده شده است:

الف- طرح: طرح های ایجاد تاسیسات پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با خوراک نفت خام و یا میعانات گازی و همچنین بهینه سازی و ارتقای کمیت و کیفیت فرآورده های پالایشگاهی به نحوی که ترکیب تولید فرآورده آنها اساساً به محصولات سبکتر و میان تقطیر اختصاص پیدا کند.

در ادامه با پیشنهاد سیدفرید موسوی مبنی بر حذف عبارت "صندوق توسعه ملی موظف است به این مجوزها تعهد تنفس خوراک ارائه کند" بند (ب) ماده 1 با 161 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

دکتر علی لاریجانی درخصوص بند (ب) ماده 1 گفت: به دلیل اینکه صندوق توسعه ملی در این بند موظف شده که به مجوزهای تنفس خوراک اجازه بهره برداری بدهد، اشکال قانون اساسی وجود دارد.

وی ادامه داد: در تعاریف حکم آورده نمی شود و عبارت آخر نباید در تعریف آورده شود و باید به عنوان ماده ای جدا مطرح گردد. برداشت از صندوق توسعه ملی نیاز به اذن دارد. درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی در زمینه این طرح را به رهبر معظم تقدیم کردیم تا در صورت موافقت، اشکالات آن برطرف شود.

براساس بند (ب) ماده 1؛

ب- مجوز: مجوز صادره مطابق با جزء 4 بند پ ماده 3 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت براساس طراحی و محاسبات فنی و اقتصادی طرح پیشنهادی و مشخصات فرآورده های تولیدی توسط وزارت نفت ارزیابی و صادر می شود و شامل مقدار خوراک و تنفس خوراک برآوردی می باشد.

در ادامه علیرضا رحیمی در جریان بررسی بند (ت) ماده 1 طرح مذکور؛ در اخطار قانون اساسی گفت: تنفس در نظر گرفته شده بار مالی دارد و با اعمال آن پولی حاصل نمی شود.

گفتنی است نمایندگان خانه ملت با این اخطار با 138 رأی موافق، 30 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 220 نماینده حاضر در صحن علنی با آن موافقت کردند.  

لازم به ذکر است دکتر لاریجانی با اشاره به عدم تعیین تکلیف اصلاحات و وجود برخی اشکالات قانونی دراین طرح، پیشنهاد ارجاع مواد آن را به کمیسیون انرژی مطرح کرد، لذا نمایندگان با 162 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در صحن علنی با این پیشنهاد موافقت کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet