هدر موبایل
1398/04/03 17:12:47
سرویس صحن
مخالفان طرح تشویق سرمایه گذاری میان ایران و چک:

رویه تصویب توافقنامه های بین المللی نادرست است

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رویه تصویب توافقنامه های بین المللی نادرست است، گفت: رویه غلط تصویب معاهده ها شان مجلس را زیر سوال می برد.
رویه تصویب توافقنامه های بین المللی نادرست است نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رویه تصویب توافقنامه های بین المللی نادرست است، گفت: رویه غلط تصویب معاهده ها شان مجلس را زیر سوال می برد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905105547176401.jpg رویه,تصویب,توافقنامه,های,بین,المللی,نادرست,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیرضا سلیمی در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، 3 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری چک گفت: نحوه تصویب این نوع معاهده ها حق اظهارنظر را از نماینده می گیرد و به نوعی مغایر با اصل 84 قانون است، بنابر این اصل هر نماینده حق دارد در امورات داخلی و خارجی اظهارنظر کند اما این سبک تصویب حق اظهارنظر را از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سلب می کند.

وی با بیان اینکه اگر محدودیت زمانی باعث شده است که تصویب معاهده ها رویه غلطی را طی کنند، تعطیلی مجلس را لغو کنید، گفت: بنا است 20 روز مجلس تعطیل شود، در شرایط فعلی کشور چرا باید مجلس تشکیل نشود بنابراین از شما درخواست می کنم تعطیلی مجلس را لغو کرده و اجازه دهید باز زمان بیشتری ماده به ماده این معاهده ها بررسی شود.

سلیمی با تاکید بر اینکه رویه غلط تصویب معاهده ها شان مجلس را زیر سوال می برد، گفت: سال 94 وزیر اقتصاد وقت، به خارج از کشور رفته و در رابطه با معاهده های پالرمو و FATF قول هایی دادند از این رو مجلس تحت فشار قرار می گیرد تا آن معاهده ها را تصویب کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به بحث حل اختلافات در موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری چک، افزود: رعایت اصل 139 به ظاهر در این موافقتنامه الزامی شده است اما بسیاری از مشکلات از همین جا ناشی می شود، چرا که بخش هایی که مربوط به امور قضایی است باید براساس فقه اسلامی و فضای ایران به آن رسیدگی شود، ما به صورت کلی بحث رعایت اصل 139 را مطرح می کنیم اما در مفاد موافقتنامه اختیار تامی به دولت می دهیم.

سلیمی با بیان اینکه ما نباید حق خودمان را به دیگران واگذار کنیم، ادامه داد: این موضوع خلاف اصل 84 قانون اساسی است، همیشه نمایندگان برای تصویب این نوع معاهده ها تحت فشار قرار می گیرند و از شرایط تحریمی و نابسامان کشور سوءاستفاده می شود.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به سلیمی با اشاره به اصل 84 قانون اساسی، گفت: نمایندگان براساس این اصل مختارند آزادانه رأی بدهند برهمین اساس می توانند بنابر تشخیص خودشان این معاهده را رد یا تائید کنند و هیچگونه حقی از آن ها سلب نمی شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در رابطه با تعطیلات مجلس شورای اسلامی گفت: براساس قانون مجلس باید یک ماه تعطیل شود اما هیات رئیسه این تعطیلات را با توجه به شرایط کشور به نصف کاهش داده است و آن یک هفته را که نمایندگان باید در حوزه انتخابیه خود باشند به عنوان تعطیلات منظور شده است، بهترین تعطیلات نمایندگان این است که در حوزه انتخابیه به امورات مردم برسند و خوشبختانه شما این توفیق را دارید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet