هدر موبایل
1386/08/20 16:05:00
سرویس بین الملل

حدادعادل: تقویت دولت مرکزی و خروج اشغالگران تنها راه‌حل بحران عراق است

حداد عادل تقویت دولت مرکزی، دخالت نداشتن در امور داخلی عراق و خروج اشغالگران را تنها راه‌حل بحران عراق دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "عبدالعزیز حکیم"، رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق پیش از ظهر روز یک‌شنبه با "غلامعلی حدادعادل" رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار "حدادعادل" موضوع عراق را یکی از مسائل اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: امروز موضوع عراق نه تنها یکی از مسائل جاری در دستور کار مسوولان جمهوری اسلامی ایران است، بلکه مسئله‌ روز تمامی جهان اسلام است.

ایشان در ادامه ضمن ابراز خشنودی از آرامش نسبی روزهای اخیر در عراق این امر را نتیجه خون شهدا و تلاش‌های رهبران این کشور دانست و خاطرنشان کرد: ما امیدواریم تلاش‌های رهبران عراق به ویژه مراجع عظام به برکت خون شهدای نهضت عراق به نتیجه‌ نهایی برسد و شاهد یک عراق مستقل، یکپارچه و مرفه در آینده‌ نزدیک باشیم.

رییس مجلس شورای اسلامی به کنفرانس اخیر همسایگان عراق در استانبول و طرح پیشنهادی تهران برای حل بحران عراق اشاره کرد و افزود: ما امیدواریم با تلاش‌هایی که در داخل و خارج عراق صورت می‌گیرد، به تدریج ثبات لازم به وجود آمده و زندگی عادی مردم مظلوم این کشور از سر گرفته شود.

وی هم‌چنین تقویت دولت مرکزی، دخالت نداشتن در امور داخلی عراق و خروج اشغالگران را تنها راه‌حل بحران عراق دانست و تاکید کرد: سیاست اصولی و همیشگی جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق این است که کلید حل مشکلات عراق تقویت دولت مرکزی، دخالت نکردن اشغالگران و در نهایت خروج آن‌هاست.

رییس مجلس شورای اسلامی، در پایان ضمن ابراز خرسندی از بهبودی وضعیت جسمانی "حکیم" بر آمادگی مجلس شورای اسلامی برای همکاری‌های بیش‌تر با مجلس ملی عراق و تبادل تجربیات قانونگذاری تاکید کردند.

در ادامه‌ این دیدار "عبدالعزیز حکیم" نیز با تشکر از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ثبات و آرامش در عراق، اوضاع کشورش در روزهای اخیر را امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: الحمدالله با وحدت بی‌نظیری که میان شیعه از یکسو و سنی از سوی دیگر در عراق به وجود آمده بسیار امیدواریم در روزهای آتی اوضاع امنیتی کشور بهتر شود.

او با اعلام این که عملیات تروریستی و کشتار مردم بیگناه در روزهای اخیر 60 تا 70 درصد تقلیل یافته این امر را بیانگر اتحاد میان شیعه و سنی خواند و گفت: ما امیدواریم با ایجاد آرامش، سرمایه‌گذاری‌ها در عراق آغاز شود و بتوانیم خدمات رفاهی و بهداشتی مردم را به سطح مطلوب برسانیم.

"حکیم" در پایان با سپاسگذاری مجدد از تلاش‌های صلح‌دوستانه تهران برای استقرار ثبات و اعاده‌ آرامش در عراق، خواستار استمرار این گونه تلاش‌ها شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet