هدر موبایل
1398/04/08 15:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ابراهیمی:

الگوی کشت ارشادی و تشویقی پیش می رود!

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: قانون الزام آور برای اجرای الگوی کشت در کشور وجود ندارد و از این رو دستگاه اجرایی این قضیه را به شکل ارشادی و تشویقی پیش برده است.
الگوی کشت ارشادی و تشویقی پیش می رود! سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: قانون الزام آور برای اجرای الگوی کشت در کشور وجود ندارد و از این رو دستگاه اجرایی این قضیه را به شکل ارشادی و تشویقی پیش برده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608102447566386.jpg الگوی,کشت,ارشادی,و,تشویقی,پیش,می,رود! Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی ابراهیمی در خصوص موضوع اجرای طرح الگوی کشت، موانع و نیازها، بیان کرد: در حال حاضر قانون الزام آور برای اجرای الگوی کشت در کشور وجود ندارد و از این رو دستگاه اجرایی این قضیه را به شکل ارشادی و تشویقی پیش برده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه این مطلب گفت: مالکین اراضی زارعی بر اساس قانون مالکیت و اراده خود اقدام به کشت و زرع می کنند و به جز چندین مرحله کشت ممنوعه، که قاچاق و خلاف محسوب می شوند، محدودیت قانونی دیگری اعمال نمی شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای الگوی کشت در کشور ما از الزامات است، افزود: با توجه به چهارفصل بودن ایران و مزیت های مختلف در مناطق کشور باید الگویی را برای کشت تعریف کرد اما برای تبعیت از این الگو نیازمند برنامه ریزی از سوی دستگاه های اجرایی در قالب لایحه هستیم. در این صورت مجلس بررسی های لازم را برای مراحل قانونی آن انجام می دهد اما تا به الان اجبار و الزامی برای این کار وجود نداشته و ندارد.

ابراهیمی گفت: لایحه ای تحت عنوان "الگوی کشت" فعلا در دستور کار کمیسیون نیست و طبق آخرین اطلاعاتی که بنده دارم این لایحه تقدیم مجلس نشده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به قانون "تمرکز وظایف" اظهار کرد: قانون "تمرکز وظایف" به اعتقاد بنده کمک بنیادینی به بخش کشاورزی نکرد چراکه یک مدیریت واحد به سیاست گذار و برنامه ریز آن می داد. در کنار آن، قانون "افزایش بهره وری" را داریم که هر دوی این قانون، زمینه ای برای ارائه الگوی کشت در قالب لایحه و تقدیم آن به مجلس از سوی وزارت جهاد کشاورزی فراهم می کند اما متاسفانه اراده چندانی برای اجرای این قانون در بدنه دولت وجود ندارد کمااینکه خود دولت در اثنای اجرای قانون، بحث احیای وزارت بازرگانی را مطرح کرد. بنابراین وقتی مجری قانون اعتقادی به این کار ندارد و به دنبال اتخاذ روش های دیگر است قانون هم انتظارات را برآورده نخواهد کرد.

ابراهیمی با تأکید بر لزوم توافق بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای قانون"تمرکز وظایف"مطرح کرد: در این صورت وزارت جهاد کشاورزی با فراغ بال الگوی کشت را معرفی خواهد کرد چراکه با روش تنظیم بازار و مدل های برخوردی هیچ وقت به الگوی کشت نخواهیم رسید. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet