هدر موبایل
1398/04/08 14:37:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کاتب:

نهادینه شدن وظیفه نظارتی مجلس با تصمیم اخیر رییس قوه قضائیه

عضو هیأت رئیسه مجلس در خصوص مزیت ایجاد شعب مختص پرونده های ارجاعی مجلس در قوه قضائیه گفت: با اجرایی شدن این کار مجلس که صرفا کار قانون گذاری می کند، رویکردش تغییر می کند و به سمت نظارتی می رود.
نهادینه شدن وظیفه نظارتی مجلس با تصمیم اخیر رییس قوه قضائیه عضو هیأت رئیسه مجلس در خصوص مزیت ایجاد شعب مختص پرونده های ارجاعی مجلس در قوه قضائیه گفت: با اجرایی شدن این کار مجلس که صرفا کار قانون گذاری می کند، رویکردش تغییر می کند و به سمت نظارتی می رود. https://cdn.icana.ir/d/019/201901106589860681.jpg نهادینه,شدن,وظیفه,نظارتی,مجلس,با,تصمیم,اخیر,رییس,قوه,قضائیه Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا کاتب، با بیان اینکه در کمیسیون آیین نامه به دنبال آن بودیم تا بتوانیم یکی از دغدغه‌هایی که از گذشته داشتیم و امروز نیز وجود دارد را حل کنیم، گفت: از دوره نهم مجلس شورای اسلامی، کلیه تحقیق و تفحص ها، پرونده های ماده 236 و گزارش های کمیسیون اصل 90 و همه مواردی را که آیین نامه داخلی مجلس رای می داد برای رسیدگی و صدور حکم به قوه قضائیه ارجاع داده می شدند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: اما متاسفانه در یک دوره چهار ساله، یک مورد از این پرونده ها منجر به صدور رای نشد یا حتی رسیدگی به آن طوری نبود که مجلس از مصوبات مطلع باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اظهار به اینکه هریک از این مباحث مدت ها وقت مجلس را می گیرد، خاطر نشان شد: تحقیق و تفحص نه تنها وقت مجلس را می گیرد بلکه به دلایل ریشه های فسادی یا بی قانونی که در دستگاه های حاکمیتی کل نظام اتفاق می افتد، پرونده های مرتبط با این تحقیق و تفحص ها در طول این مدت با همه زحماتی که کشیده می شود، منجر به صدور حکم نشد.

وی به اقداماتی که مجلس برای رفع این معضل کرده، اشاره و عنوان کرد: ما در کمیسیون آیین نامه شش ماه گذشته مصوبه ای را گذراندیم و چند نکته را لحاظ کردیم از جمله اینکه شعبه خاصی در قوه قضائیه مخصوص پرونده های ارجاعی مجلس شورای اسلامی باشد که بر اساس مواد مختلف قانون آیین نامه داخلی مجلس به قوه  قضائیه ارجاع می شود، این شعبه مسئول رسیدگی به این پرونده ها است.

کاتب در در خصوص مزیت ایجاد شعب مختص پرونده های ارجاعی مجلس در قوه قضائیه گفت: یکی از مزیت هایش این است که کاملا به پرونده هایی که در قوه مقننه مورد بازنگری یا بررسی قرار گرفته اشرافیت پیدا می کند و این امر باعث می شود تا شعبه بخوبی بتواند هم اظهار نظر کند و هم رای صادر کند و هم رسیدگی کند و از ابعاد مختلف می تواند اشرافیت کامل پیدا کند.

وی افزود: همچنین در این مصوبه تقاضا کردیم خارج از نوبت و بدون هیچ گونه درنگ، پرونده هایی که توسط قوه مقننه ارسال می شود، رسیدگی شود تا حقوق مردم ایفا شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس با ذکر اینکه با اجرایی شدن این کار عملا وظیفه نظارتی مجلس شورای اسلامی، نهادینه می شود و در درون کشور شکل می گیرد، اظهار کرد: با این کار مجلس که صرفا کار قانون گذاری می کند، رویکردش تغییر کرده و به سمت نظارتی می رود و باعث می شود هم در شفافیت کار نظام و هم در سلامت کار نظام و هم در اعتماد سازی ملت با نظام موثر باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet