عید قربان
1386/08/20 14:11:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده سنندج: "عدالت‌محوری" و "محرومیت‌زدایی" لازم و ملزوم یکدیگرند

امین شعبانی، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شوری اسلامی بایبان اینکه «عدالت‌محوری» و «محرومیت‌زدایی» لازم و ملزوم یکدیگرند، تحقق نظم و قوام، استقلال حقیقی و حاکمیت ملی را مستلزم به عمل درآمدن این دو شعار دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش از دستور نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به مقام معظم رهبری و عرض احترام و ادب خدمت همه عزیزان و حضار گرامی و مردم شریف ایران.

همکارن گرامی، مردم شریف ایران! دو شعار «عدالت‌محوری» و «محرومیت‌زدایی» لازم و ملزوم یکدیگرند و ثبات داخلی و روند سیاست خارجی هر کشور دو سر یک ریسمان و زمینه استقلال است و همه ما باید چون وظیفه ای سرنوشت‌ساز و آینده‌‌ آفرین و بعنوان سند میهن‌دوستی در پی آن باشیم و در انجامش همچون سدی در برابر زورگویی، تجاوز، و نیز راهی برای توانمندی آن را برگزینیم.

و اما سیاست استعماری آمریکا در برابر ایران و مسأله تکنولوژی هسته‌ای ایران، هیاهویی تاکتیکی در مسیر استراتژی امپریالیستی و چپاولگری است تا بحران اجتماعی و اقتصادی خود را به خارج انتقال دهد؛ کشورهای دارای منابع انرژی و ذخایر زیرزمینی را با جنگ و انواع آشوب مشغول کند و نیز در غوغای دیروزین کمونیسم و امروزین تروریسم زاده خود قدرتهای غرب به رهبری آمریکا و به ظاهر برای رویارویی با آن در جاهای حساس و استراتژیک جهان و اکنون بویژه در آسیای غربی و اروپای شرقی و جهان عرب و اسلام پایگاه نظامی و موشکی بسازد.

هدف آغاز و پایان این پروسه که فضای تنفس و مجال حیات امپریالیسم است، چپاول ثروت جهان و برای تضمین آن، ایجاد حاکمیت دست‌نشانده و جلوگیری از هرگونه جنبش آزادی و دانش و اقتصاد است.

عامل این استراتژیک اهریمن امپریالیسم به رهبری شیطان بزرگ (آمریکا) همان سلاح کشتار گروهی و نسل‌کشی شیمیایی و زرادخانه‌های اتمی و انواع اسلحه‌های پیچیده‌ای است که داشتن آن برای آنها جایز و بکار بردنش بشردوستی و ترویج دموکراسی است، اما تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای تولید انرژی و گرداندن چرخ اقتصاد در بهبود زندگی برای دیگران ناجایز است و مستمسکی خواهد شد که با گذر از دالان سازمان ملل و با شعار دفع تروریسم و ارمغان دموکراسی به کشورشان یورش برده‌اند. مراکز حیاتی و کتابخانه‌هایشان را نابود کنند و مردم را بنام موشهای صحرایی کشتار کنند. در زندانهای وحشیانه شکنجه دهند و آنگاه بگویند "صدام حسین را ما غول کردیم" و در جای دیگر (بگویند) "از کشتن مردم عراق خسته شده‌ایم" و هنوز خود را پدرخوانده دموکراسی و سرپرست مهربان بشریت بدانند!!!

ما مردم ایران با یاری خواستن از آزادگان و همه هواداران ترقی و سرفرازی خلقهای جهان با قاطعیت می‌گوییم: تلاش علمی برای روزبهی و برای بکار بردن تکنولوژی هسته‌ای در این راه حق هر ملتی است و امروز مردم ایران و تحصیل‌کردگانشان این شایستگی را یافته‌اند. پس این مسأله را برای تجاوز به حریم حیات و حقوق ما بهانه کردن، چیزی جز زورگویی امپریالیستی و قانون جنگل نیست، جهان امروز بیدار است، صبح نزدیک است.

و اما همکاران گرامی، مردم آگاه ایران! به یاد داریم که انقلاب ما با آرمانهای بزرگ برخاسته از فریادهای زحمتکشان و رنجدیدگان و از وجدانهای روشنفکران و آزادیخواهان همراه دو شعار «عدالت‌محوری» و «محرومیت‌زدایی» پدید آمد و برای رفع ستم و تبعیض و حفظ شکافهای طبقاتی و اعطای آزادی خیزشی بود که ابهت استعمار را فرو ریخت.

انقلاب با برخورداری از تجارب ملتهای برخاسته و آزاد و الگو گرفتن از پیشاهنگان و رهروان نستوه راه آزادی و مبارزه با امپریالیسم، برگ تازه‌ای از کتاب شرف و آزادی و حرمت و حقوق انسانی گشود و خود و نیز هم‌آوا و سرمشق ملتهای بیدار و آزادیخواه گشت و در برابر بسیاری از توطئه‌های دشمنان آزادی و استقلال ملتها، اراده مصمم و اتحاد مردمی و همدلی مسؤولان آگاه و دلسوز و خیرخواه استوار گشت و به یاری دیگران نیز شتافت. باید این سپرده سترگ را نگاهداشت و به تاریخ واگذاشت.

دو شعار «عدالت‌محوری» و «محرومیت‌زدایی» در قالب پیام مقام معظم رهبری که سال 1386 را سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نامید، انتظاراتی در مردم کردستان برانگیخت و آنها را چشم‌براه تحقق پیامهای رهبر فرزانه انقلاب امید داد، مبادا که این امید نقش بر آب گردد.

نظم و قوام، استقلال حقیقی و حاکمیت ملی هنگامی محقق می‌شود که آن دو شعار در عمل آید. این هم در گرو انتخاب مهره‌های کارآمد و گزیدن زمینه‌های علمی و عوامل لازم و ملزوم است.

13 سده پیش "ابن مقفع"، ادیب و اندیشمند ایرانی گفته‌ است هیچ مملکتی بدون شخصیتهای آگاه و کاردان و نیز آسایش و اقتصاد برپای نمی‌ماند، مگر با عدل و سیاست. آنگاه خود توضیح می‌دهد عدل همان تناسب هر چیز و هر کسی در جای خویش است، سیاست، رسیدگی در کار کارگزاران و باز جست زندگی و نیاز مردم است.

آری، اینجاست آن دو شعار پرمایه همچون تابلوی راهنما مسیر را نشان می‌دهد و مانند اعلام برنامه وظیفه و مسؤولیت را.

درجه‌بندی و تبعیض با سلیقه‌های شخصی و معیارهای عقیدتی تعصبی و بدتر از آن با غرض و نظرهای انتقام‌جویانه و جاه‌طلبانه و تکتازی که بویژه در کردستان محروم و حوزه انتخابیه من جاری بوده است، پیامهای رهبر معظم انقلاب و خیرخواهی نیک‌اندیشان را چون آب در غربال بیختن و نقش بر آب زدن بیهوده می‌کند و بدبینی و نوامیدی حاصل آن است. این شیوه چنانکه آثارش فراوان دیده شده است، سرپلی داخلی است تا دشمن سر پل خارجی را به آن بپیوندد و راه را برای نفوذ و دست‌اندازی بگشاید. این واقعیتی است که مصداق های هردو شق آن یعنی عمل کردن یا نکردن به آن در حافظه تاریخ مانده است و نمونه‌های آن را به چشم می‌بینیم. از نمونه‌های مثبت آن اندرز گیریم و از نمونه‌های منفی‌اش پند. در لابه‌لای برگهای تاریخ زمینه‌ این اندرز و پند بسیار است.

در بسیاری از عبارات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و سکاندار امروزین ایران، پیامهای راهگشا و گوشزدهای هشداردهنده است که زبان مکتوب از فریادهای نهفته مردم ایران و بازگو کننده نیاز محرومان بویژه مردم کردستان است و ما نمایندگانشان را در برابر رسالتی سنگین می‌گذارد. پس بی‌پروا و بی‌پرده باید گفت و بی‌مسامحه باید پذیرفت که کردستان با همه حساسیت جامعه‌شناسی و آسیب‌پذیری سیاسی، از غرض‌ورزیها و تبعیضات ناروا بسی عقب مانده و بسیار زیان دیده است و مردم آنجا با همه امید و انتظار و نوامید و انزجار، هنوز به حاکمیت مردمی و تمامیت ارضی کشورشان دل بسته‌اند و چشم دارند تا واقعیت تلخ‌شان، زندگی‌شان از فقر، گرانی، فشارهای گوناگون اجتماعی و اداری چون گزینش، تبعیض در ارگانهای آموزشی، واپس زدن نیروهای کارآمد و متخصص بومی و ایجاد تضاد مذهبی بویژه از جانب مدیریت اجرایی استان، گماردن مسؤولان غیربومی، ناکارآمد و ناآشنا با اوضاع پیچیده کردستان غالباً کینه‌توز و کارشکن، بسیاری از مسائلی که نتوان گفت چاره‌جویی شود.

کوچکترین این واقعیتها خوراک بزرگتر دسیسه برای تبلیغ و اقدام سیاسی اقتصادی ضد مردم ما می‌شود که خود گوشه‌ای پیدا و ناپیدا از اوضاع کردستان و نتیجه کارکرد برخی ارگانها و دست‌اندرکاران فرصت‌طلب است و زنگهای خاموشی است که ترسم روزی به بانگ درآید. تجاهل از این واقعیتها یا مسامحه و سفسطه از آن کنار گرفتن، تن‌آسایی، مردم فریبی و وطن به تازیانه سپردن است.

و اما همکاران عزیز و دلسوز! آشوب خبر نمی‌کند، فتنه پیغام نمی‌فرستد، بلکه آتش نهان در خاکستر دردهای دیرین و انباشته در دلهای مردم روزی زبانه خواهد زد. اگر این شیوه برخورد در کردستان دانسته و عمدی است که عاملانشان بزهکارند و باید پاسخگوی مردم و دادگاه تاریخ باشند، اگر نادانسته و غیرعمدی است که ناکارآمدند و در جای غیر ما وضع له نشسته‌‌اند. چرا در کردستان هیچیک از مسؤولان مراکز آموزشی و سیاسی نباید کُـرد و بومی باشد؟ چرا غالباً در تعیین دست‌اندرکاران معیارهای من درآری و ضد معیار بکار گرفته شود؟

آری، در کردستان پشت میز نشستگان غیربومی یا غیرکرد غالباً با کارمندان بومی و مراجعان با ناخن‌خشکی، بدزبانی، عقده‌نمایی و نه عقده‌گشایی برخورد می‌کنند.

این مردمان  به خود حق می‌دهند تا لباسی که نماد شرف و هویت آنها هست زیبنده قامت کسانی ندانند که آن را بر تن می‌کنند، اما ذره‌ای از درد جانکاه و رنج تنگدستی آنها نمی‌کاهد و همچنین سخن دلهای مردم و عملکرد نمایندگانشان در رسانه‌ها و مطبوعات محلی بازتابی ندارد و منتقدان و اهل قلم در دیدار یا نگارش «فی قلوبهم مرض» لقب می‌دهد و سیاه نما می‌نامند. همکاران و مشاورانشان نیز روشنفکران کرد را آلوده و وصل به بیگانه می‌گویند. البته در نقد دور از عدل و انصاف است که خدمات و مسایل مثبت را با آثار نیکش نادیده بگیریم. کارهای عینی هم در کردستان انجام گرفته است، مانند اقداماتی چون در حوزه صنعت و عمران و راه و ترابری.

بی‌شک این مهم تحقق نمی‌گردد، مگر با همت بالای وزیر محترم راه و ترابری و همکاران ارجمندشان که جای تقدیر و تشکر است.

به وزیر محترم بازرگانی تذکر داده می‌شود که چرا در مورد اجرای تبصره (15) بودجه سال 86 نسبت به مشکل کمبود آرد روستایی اقدام ننموده.

و در پایان، مردم کردستان از جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهور انتظار دارند که از لایه‌های درون اجتماعی و از نردبان توانمندی پله‌پله بالا آمده است و نیز از مجلسی که جایگاه قانون و پایگاه عدالت است، چشم‌براه هستند. دوست می‌دارم چنان که سپاس و واقع‌نگری حسن ختام سخنم بود، رسایی‌هایی انجام گیرد و نارسایی‌ها در مسیر خواسته‌ها مردم و صاحبنظران به کمال برسد. سپاس می‌گویم.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet