هدر موبایل
1398/04/09 17:17:10
سرویس اقتصادی
بازار ایران قیمت‌مدار است؛

رونق بازار روغن موتورهای تقلبی با افزایش 70 درصدی قیمت‌ها

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است با افزایش ۷۰ درصدی قیمت روغن موتور مردم به سراغ استفاده از روغن موتورهای تقلبی می‌روند که این امر مشکلات بسیاری برای خودروها ایجاد می‌کند.
رونق بازار روغن موتورهای تقلبی با افزایش 70 درصدی قیمت‌ها عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است با افزایش 70 درصدی قیمت روغن موتور مردم به سراغ استفاده از روغن موتورهای تقلبی می‌روند که این امر مشکلات بسیاری برای خودروها ایجاد می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201810102588989986.jpg رونق,بازار,روغن,موتورهای,تقلبی,با,افزایش,70,درصدی,قیمت‌ها Icana

حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه 4 شرکت تولیدکننده روغن موتور  بازار را انحصاری کرده و قیمت این محصول را افزایش می‌دهند، گفت: در صورتی که منظور از انحصاری شدن بازار روغن موتور، تصمیم‌گیری 4 شرکت‌ تولیدکننده برای قیمت‌گذاری باشد، ممکن است این شیوه قیمت‌گذاری با حضور 10 شرکت نیز صورت گیرد. در واقع برای جلوگیری از افزایش غیرمتعارف قیمت روغن موتور باید سازمان‌های نظارتی وظیفه خود را به درستی انجام دهند و از بازارگردانی سوءاستفاده‌گران جلوگیری کنند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگرچه تولید روغن موتور به افزودنی‌های وارداتی نیاز دارد، افزود: حقوق و دستمزد نیروی انسانی، هزینه‌ی آب، برق و گاز در طول یک سال گذشته حدود 30 درصد افزایش پیدا کرده است اما این عوامل توجیه مناسبی برای افزایش نجومی قیمت روغن موتور نیست.

اگرچه قیمت مواد افزودنی موردنیاز تولید روغن موتور 300 درصد افزایش پیدا کرده اما این محصول یارانه قیمتی دارد و تولیدکنندگان نمی‌توانند بدون رعایت ضوابط، قیمت‌های مدنظر خود را بر بازار حاکم کنند

ضرورت جلوگیری از افزایش قیمت غیرمتعارف روغن موتور

وی با بیان اینکه سازمان‌های نظارتی با کنترل‌های دقیق از افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها جلوگیری کنند تا حقوق مصرف‌کننده تضییع نشود، اظهار کرد: اگرچه قیمت مواد افزودنی موردنیاز تولید روغن موتور 300 درصد افزایش پیدا کرده اما این محصول یارانه قیمتی دارد و تولیدکنندگان نمی‌توانند بدون رعایت ضوابط، قیمت‌های مدنظر خود را بر بازار حاکم کنند.

افزایش 70 درصدی قیمت روغن موتور غیرمنطقی است

این نماینده مردم در مجلس دهم افزایش 70 درصدی قیمت روغن موتور را غیرمنطقی دانست و تصریح کرد: مواد اولیه اصلی موردنیاز تولید این محصول داخلی است اما به هریک از این روغن‌ها بسته به نوع مصرف، شرایط و.. ادتیوهای(افزودنی) مختلف افزوده می‌شود تا فاکتورهای لازم برای کاربردهای متنوع را به دست آورند.

مواد افزودنی موردنیاز روغن موتور وارداتی است

گرمابی خاطرنشان کرد: مواد افزودنی مورد نیاز یا ادتیوهای روغن موتور وارداتی است و با توجه به افزایش 3 برابری نرخ ارز قیمت این مواد نیز افزایش چشم گیری پیدا کرده است.

وی توضیح داد: بازار ایران قیمت مدار است به این معنا که مردم به خرید کالای ارزان قیمت تمایل دارند بنابراین با افزایش قیمت روغن موتورهای اصل، مردم به سراغ خرید روغن‌های تقلبی می‌روند، روغن موتور تقلبی بی کیفیت است و از روغن‌های بازیافتی به دست می آید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: استفاده از روغن موتور غیراستاندارد خطرات و مشکلاتی بسیاری برای خودروها ایجاد می‌کند و باعث ضرر مالی صاحبان خودرو می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet