خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/04/10 15:03:00
سرویس اجتماعی
بنیادی با اشاره به وجود 100 هزار پزشک عمومی:

پزشکان عمومی بایکوت شدند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید اینکه مردم برای ساده‌ترین بیماری‌ها با متخصص و فوق تخصص ارتباط می‌گیرند، باعث شده ناخودآگاه پزشکان عمومی کنار گذاشته شوند.
پزشکان عمومی بایکوت شدند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید اینکه مردم برای ساده‌ترین بیماری‌ها با متخصص و فوق تخصص ارتباط می‌گیرند، باعث شده ناخودآگاه پزشکان عمومی کنار گذاشته شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201810102189126423.jpg پزشکان,عمومی,بایکوت,شدند Icana

بهروز بنیادی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره کمبود پزشک در کشور گفت: پزشکان زیادی در سطح کشور تربیت شده؛ حدود ۱۳۰ هزار نفر عضو سازمان نظام پزشکی کشور هستند که از این تعداد ۴ هزار نفر فوق تخصص و 30 هزار نفر متخصص هستند و بقیه که حدود ۹۵ هزار نفر باقی می‌ماند، پزشک عمومی هستند.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پزشکان عمومی فعال در بخش خصوصی خیلی کم است که سازمان نظام پزشکی آمار آنها را ۱۶ تا ۱۷ هزار نفر اعلام کرده که مطب دارند و حدود ۷۵ هزار نفر باقی می‌ماند که بخشی از آنها در سیستم دولتی کار می‌کنند، بعضی در سیستم پزشک خانواده و تعداد زیادی از پزشکان عمومی در رسته پزشکی شاغل نیستند و به کارهای دیگری روی آورده‌اند.

پزشکان خانواده  6 ماه است دریافتی نداشته‌اند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تعداد اندکی از فارغ‌التحصیلان پزشکی مهاجرت کرده‌اند، افزود: باید مجموعه حاکمیت و وزارت بهداشت ترتیبی اتخاذ می‌کردند تا این افراد بعد از فراغت از تحصیل با توجه به هزینه‌ای که از بیت‌المال برای تربیت آنها شده بود، به کار گرفته شوند.

وی توضیح داد: تعدادی از پزشکان عمومی با طرح پزشک خانواده در حال جذب شدن هستند تا مسیر بهتری را برای آینده خود ترسیم کنند زیرا پزشکان عمومی پایه اصلی سلامت در هر کشوری هستند.

مردم این تقاضا را دارند که در هر نقطه از کشور به متخصص و حتی فوق تخصص دسترسی داشته باشند در حالی که در هیچ جای جهان اینگونه نیست

بنیادی با انتقاد از وضعیت حقوق و مزایا برای پزشکان عمومی گفت: پزشک خانواده برخی مراکز جامع سلامت روستایی 6 ماه است که دریافتی نداشته‌اند.

وی در تشریح دلایل این امر توضیح داد:  فرهنگ جامعه آنگونه پیش رفت که جامعه به سمت تخصص‌گرایی و فوق تخصص‌گرایی پیش رفت و مردم برای ساده‌ترین بیماری‌ها با متخصص و فوق تخصص ارتباط می‌گیرند؛ این اشکال به صورت ناخودآگاه در سواد سلامت جامعه ما ایجاد شد و یک معضل اجتماعی برای مردم، وزارت بهداشت و درمان و سایر مناصب حاکمیتی درست کرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در حال حاضر مردم این تقاضا را دارند که در هر جا و هر نقطه از کشور به متخصص و حتی فوق تخصص دسترسی داشته باشند در حالی که در هیچ جای جهان اینگونه نیست که دسترسی به متخصص به سادگی باشد.

وی افزود: وقتی فرهنگ تغییر کرد، قاعدتا پزشکان عمومی در چرخه سلامت کشور بایکوت شدند و متخصصان در رأس آن قرار گرفتند؛ این خود عاملی شد که بسیاری از پزشکان عمومی به امور درمان ورود پیدا نکردند و بار به بخش تخصصی منتقل شد.

بنیادی گفت: علاقه مردم برای مراجعه به پزشک عمومی کم شده و این امر یک تغییر فرهنگ است که در جامعه ایجاد شده؛ زیرا سواد سلامتی که در جامعه تزریق شد، ناخودآگاه مردم را به این سمت سوق داد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تربیت متخصص در کشور ظرفیت محدودی دارد، تصریح کرد: برای جبران این امر باید سیستم ارجاع جدی گرفته شود زیرا اگر پزشکان عمومی به درستی در جایگاه خود قرار گیرند و مردم در اولین خط در مراکز جامع روستایی به آنها دسترسی داشته باشند، هجوم به متخصصان و رده‌های بالاتر کمتر خواهد شد و کمبود پزشک نخواهیم داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet