خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/04/10 16:39:42
سرویس سیاسی
ظریف در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

ایران از مرز تولید 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرد

وزیرامورخارجه کشور گفت: ایران بر اساس برنامه از مرز تولید ۳۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده عبور کرده، این موضوع را هم قبلاً اعلام کرده بودیم و شفاف گفته ایم که چه اقداماتی را انجام می‌دهیم.
ایران از مرز تولید 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرد وزیرامورخارجه کشور گفت: ایران بر اساس برنامه از مرز تولید ۳۰۰ کیلو گرم اورانیوم غنی شده عبور کرده، این موضوع را هم قبلاً اعلام کرده بودیم و شفاف گفته ایم که چه اقداماتی را انجام می‌دهیم. https://cdn.icana.ir/d/019/117609.jpg ایران,از,مرز,تولید,300,کیلوگرم,اورانیوم,غنی,شده,عبور,کرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امروز( دوشنبه 7 تیرماه) در حاشیه مراسم ختم مرتضی صفاری نطنزی نماینده مردم نطنز و قمصر در مدرسه عالی شهید مطهری با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران مرز تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده را رد کرده یا خیر؟ گفت: تا جایی که اطلاع دارم ایران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اروانیوم غنی شده عبور کرده، این موضوع را هم قبلاً اعلام کرده بودیم، شفاف گفته ایم که چه اقداماتی را انجام می‌دهیم و این اقدامات را از حقوق خود در برجام می‌دانیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر آمریکا اینستکس را نیز تحریم کند چه باید کرد؟ گفت: این مشکل اروپایی ها است و آنها باید این مشکل را حل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان، ادامه داد: اعلام کرده ایم که اقدامات اروپایی‌ها کافی نبوده لذا جمهوری اسلامی همانطور که قبلاً برنامه خود را اعلام کرده، آن را اجرا می‌کند. برنامه مرحله اول در مورد ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین در حال اجرا شدن است؛ مرحله بعدی نیز همانگونه که اعلام شده در خصوص سقف ۳.۶۷ است که در مرحله بعد آن را اجرا می‌کنیم.

اینستکس مقدمه اجرایی شدن تعهدات اروپایی ها است

ظریف افزود: در نامه رئیس جمهور صراحتاً اعلام شده است در صورتی که آنها اقدامات لازم را برای اجرای تعهدات خود انجام دهند، اقدامات ایران قابل بازگشت است. اما اگر اقدامات لازم را انجام ندهند، ما براساس ماده ۳۶ برجام که این حق را از سال گذشته داشته ایم  اقدامات خود را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه ماده ۳۶ کاملاً واضح و حق ایران در این ماده کاملاً مشخص است، گفت: ماده ۳۶ ضمانت اجرای برجام است، اگر اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت‌های اجرایی که در داخل برجام دیده شده نیز ارزش قائل باشند؛ اقدامات ایران در راستای حفاظت از برجام از طریق اجرای ضمانت‌ها اجرایی است.

ظریف اینستکس را حرکت مقدماتی برای اجرای تعهدات اروپا خواند و ادامه داد: تعهدات اروپا در بند یک تا سه برجام صراحتاً اعلام و در این بند نتایج اقدامات اروپا نیز بیان شده است، مردم ایران باید نتایج اقدام را ببینند.

ظریف، افزود: بعد از خروج آمریکا از برجام و اجرای ماده ۳۶ توسط ایران که در بدو خروج آمریکا از برجام در ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ انجام شد، اروپایی‌ها ۱۱ مورد تعهد دادند که اینستکس هیچ یک از آن تعهدات نیست بلکه مقدمه‌ای برای اجرای آن تعهدات است.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها تاکنون نه تنها اصل تعهدات را اجرا نکردند بلکه مقدمه اجرای تعهدات آنها بعد از حدود ۱۴ ماه تازه در مرحله عملیاتی شدن است.

اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات اروپا معنا ندارد​

وزیر خارجه کشورمان در مورد عملیاتی شدن اینستکس با بیان اینکه هنوز اطلاع کافی در این خصوص وجود ندارد، تصریح کرد: اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات اروپا معنا ندارد، اروپایی‌ها باید به تعهدات خود در مورد تضمین فروش نفت ایران، تضمین حمل و نقل، بازگشت دارایی‌های ایران، عوائد فروش نفت که تضمین داده بودند، عمل کنند.

ظریف خاطرنشان کرد: ۱۱ مورد تعهد در جلسه اول با اروپا، در جلسه با گروه ۱+۴ در سطح وزرا و در جلسه‌ای در حاشیه جلسه سازمان ملل متحد سه بار تکرار شده، اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام نداده اند و اینستکس که مقدمه تعهدات بوده تاکنون به صورت کامل انجام نشده است./

خبرنگار محسن خزایی

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet