شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1398/04/11 11:03:01
سرویس اقتصادی
انصاری با انتقاد از تصمیم دولت مبنی بر اختصاص ارز 4200 تومانی

200 هزار میلیارد تومان ارز دولتی در سال گذشته هدر رفت

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس معتقد است اختصاص ارز دولتی در سال گذشته نه تنها کمکی به معیشت مردم نکرد بلکه حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد هدر رفت.
200 هزار میلیارد تومان ارز دولتی در سال گذشته هدر رفت عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس معتقد است اختصاص ارز دولتی در سال گذشته نه تنها کمکی به معیشت مردم نکرد بلکه حدود 200 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد هدر رفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107181046488.jpg 200,هزار,میلیارد,تومان,ارز,دولتی,در,سال,گذشته,هدر,رفت Icana

رضا انصاری عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تصمیم دولت مبنی بر تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی موردنیاز مردم، گفت: اختصاص ارز دولتی در سال گذشته نه تنها کمکی به معیشت مردم نکرد بلکه حدود 200 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد هدر رفت.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر این دویست هزار میلیارد تومان بین هشتاد میلیون ایرانی تقسیم می‌شد عدد قابل توجهی به هر فرد می‌رسید، افزود: با توجه به اینکه مکانیسم مناسبی برای توزیع و نظارت بر ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور وجود ندارد به کارگیری این روش نمی‌تواند کمکی به معیشت مردم کند.

وی اظهار کرد: می‌توان ارز ۴۲۰۰ تومانی را به صورت نقدی بین بازار هدف توزیع کرد یا از طریق کالابرگ یا کوپن به دست مصرف کننده واقعی رساند.

تکرار فساد و رانت ارز 4200 تومانی، در صورت  مقاومت دولت در برابر استفاده از کالابرگ الکترونیکی

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه به کارگیری مکانیزم سال گذشته باعث هدر رفت منابع ارزی کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: توزیع مجدد ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد و رانت‌های ایجاد شده در سال گذشته را تکرار می‌کند.

دولت به دلیل تنبلی و ریسک‌پذیری از حذف ارز دولتی خودداری می‌کند و به دنبال توزیع کالاهای اساسی از طریق کالابرگ الکترونیکی نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان به جای اینکه سرچشمه رانت و فساد را خشک کنند و با روش‌های علمی به دنبال تامین کالای اساسی موردنیاز مردم باشند، پس از توزیع ارز 4200 تومانی به سراغ نحوه هزینه کرد آن و فسادهای به وجود آمده، می روند در حالی که این روش کارآمد نیست.

تنبلی و عدم ریسک پذیری دولت مانع حذف ارز 4200 تومانی می‌شود

وی با بیان اینکه توان اقدامات کارشناسی در بدنه اجرایی کشور کاهش چشمگیری پیدا کرده است، تصریح کرد: دولت به عدم ریسک‌پذیری از حذف ارز دولتی خودداری می‌کند و به دنبال توزیع کالاهای اساسی از طریق کالابرگ الکترونیکی نیست.

انصاری با بیان اینکه در بسیاری از موارد برای ساماندهی امور باید کارهای کارشناسی و تصمیمات اساسی گرفته و ریسک این نوع تصمیمات نیز توسط مجلس و دولت پذیرفته شود، گفت: مسلماً بخشی از اعتبار ۱۴ میلیارد دلاری که مجلس برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در نظر گرفته با به کارگیری روش سال گذشته از بین می‌رود.

احتمال عدم تحقق 14 میلیارد دلار ارز برای تامین کالای اساسی

وی بیان کرد: برای استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش‌بینی شده در بودجه سال جاری باید با احتیاط رفتار شود چراکه این احتمال وجود دارد این اعتبار 100 درصد محقق نشود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به کارگیری روش سال گذشته برای توزیع ارز 4200 تومانی را روشی شکست خورده برشمرد و تاکید کرد: این روش نمی‌تواند به نفع طبقات محروم و مستضعف جامعه باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet