هدر موبایل
1398/04/11 12:39:50
سرویس سیاسی
میرمحمدصادقی در آیین امضای تفاهم‌نامه ملی قوای سه‌گانه در امر تنقیح قوانین و مقررات:

تنقیح قوانین مربوط به حوزه کسب و کار در اولویت قرار گرفته است

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی گفت: کدهای مربوط به حوزه صنعت، معدن و فضای کسب و کار مورد تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی بوده و کدهای مربوط به حوزه کسب و کار با اولویت در میان سایر کدها قرار گرفته است.
تنقیح قوانین مربوط به حوزه کسب و کار در اولویت قرار گرفته است معاون قوانین مجلس شورای اسلامی گفت: کدهای مربوط به حوزه صنعت، معدن و فضای کسب و کار مورد تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی بوده و کدهای مربوط به حوزه کسب و کار با اولویت در میان سایر کدها قرار گرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201907100682036410.jpg تنقیح,,قوانین,مربوط,به,حوزه,کسب,و,کار,در,اولویت,قرار,گرفته,است Icana

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، حسین میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس امروز ( سه‌شنبه، 11 تیر ماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه ملی قوای سه‌گانه در امر تنقیح قوانین و مقررات از سال 1285 تاکنون (113 قانون‌گذاری) اظهار داشت: از سال 1350 با تصویب قانون تشکیل تنقیحح قوانین و مقررات، بحث تنقیح مورد توجه قرار گرفت و بعد از انقلاب  به نتیجه‌ای نرسید.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بعد از انقلاب قانون تنقیح در سال 89 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا موضوع تنقیح قوانین و مقررات ساماندهی شود.

وی افزود: در طول 113 سال قانونگذاری حدود 13 هزار قانون وضع شده که فراوانی و عدم تعیین تکلیف در خصوص نسخ یا منتفی شدن این قوانین بین حقوقدانان اختلاف ایجاد کرده و در نتیجه کار برای قضات سخت‌تر شده است زیرا قوانین از حیث معتبر بودن یا نبودن تعیین تکلیف نشدند.

 

 

میرمحمد صادقی ادامه داد: امر تنقیح در کشورهای مختلف به صورت مستمر پیگیری می‌شود و باید در کشور ما نیز به این شیوه عمل شود. در معاونت حقوقی و قوانین قوای سه‌گانه اقدامات خوبی شد اما گاهی موازی کاری‌هایی را نیز شاهد بودیم. هدف از امضای این تفاهم‌نامه هم افزایی و ساماندهی در امر تنقیح قوانین و مقررات است.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی گفت: امضای تفاهم‌نامه در زمینه تنقیح قوانین گام اول است و پس از آن باید از هر سه قوه نمایندگانی معرفی شده تا با قرار گرفتن در یک مسیر برای دستیابی به نتایجی صحیح تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه تنقیح قوانین دارای اصول مشخص است که در این تفاهم‌نامه آنها را نهایی کرده‌ایم و می‌تواند مبنای تنقیح قوانین و مقررات باشد، افزود: 6 کد در حال حاضر یا اعلام وصل شده یا در شرف ارجاع به کمیسیون ها است، 2 کد دیگر نیز تا پایان تیر ماه اقدامات مربوط به آن انجام می‌شود.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی گفت: کدهای مربوط به حوزه صنعت، معدن و فضای کسب و کار مورد تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی بوده و کدهای مربوط به حوزه کسب و کار با اولویت در میان سایر کدها قرار گرفته است.

میرمحمد صادقی اظهار داشت: از مسئولین قبلی معاونت قوانین و حقوقی قوای سه‌گانه که در این زمینه تلاش کرده‌اند سپاسگزاری می‌کنم.

بر اساس این گزارش پس از امضای تفاهم‌نامه ملی قوای سه‌گانه در امر تنقیح قوانین و مقررات معاونین قوانین و حقوقی قوای سه‌گانه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در زمینه زمان و تعداد قوانینی که قرار است تنقیح شوند، بیان کرد: تا پایان تیر ماه 8 کد از قوانینی که نیاز به تنقیح دارند، آماده شده و دو کد دیگر نیز آماده خواهد شد البته باید توجه داشت که تعداد قوانین احصاء شده در معاونت قوانین مجلس و معاونت حقوقی قوه مجریه متفاوت است و به تفکیک کدها اقدامات لازم برای اعتبارسنجی قوانین انجام می‌شود در نهایت باید به قانون جامع برسیم تا از تشتت جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وظایف قوای سه‌گانه در زمینه تنقیح قوانین چیست، افزود: همان‌گونه که قوای سه‌گانه با ارائه لوایح و طرح می‌توانند در قانونگذاری نقش داشته باشند در زمینه تنقیح قوانین نیز هر سه قوه می‌توانند اثربخش باشند.

میرمحمد صادقی اظهار داشت: مجلس نمی‌تواند به تنهایی تنقیح قوانین را به نتیجه برساند و حتماً به همکاری سایر قوا نیاز دارد زیرا آنها نیز باید نظر روشن خود را در مورد اعتبار قوانین ارائه کنند. بخشی از وظایف قوا برای تنقیح قوانین در قانونی که سال 1389 به تصویب رسیده، مشخص شده است و بخش دیگری از همکاری‌ها را در این تفاهم‌نامه دیده‌ایم.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی گفت: قانون ابزار دست قاضی است و تنقیح قوانین می‌تواند در حل و فصل دعاوی موثر باشد.

وی در خصوص اینکه ادبیات برخی از قوانین بسیار قدیمی است، افزود: برخی قوانین در مورد افرادی بودند که اکنون از دنیا رفته‌اند و برخی قوانین نیز مربوط به موضوعاتی هستند که اکنون منتفی شده‌اند. از سوی دیگر برخی قوانین مربوط به مدت زمان مشخصی بوده‌اند و اکنون دیگر نیاز به اجرای آنها نیست.

میرمحمد صادقی اظهار داشت: گاهی قوانین با اجرای زمانی محدود پس از انقضای آن منسوخ شده یا با قانون بعدی از درجه اعتبار ساقط شده است.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین و مقررات منقح شده است، بیان کرد: کارهایی که در گذشته برای تنقیح قوانین انجام شده با این تفاهم‌نامه تکمیل می‌شود. امیدواریم با پیگیری رسانه‌ها امر تنقیح از سوی مردم، حقوقدانان و قضات به عنوان یک مطالبه جدی به نتیجه برسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet