هدر موبایل
1398/04/11 13:55:08
سرویس فرهنگی
صبح امروز برگزار شد:

نشست هم اندیشی نمایندگان تهران و مسئولان برای بررسی دلایل فقر ورزشی در پایتخت

نشست هم اندیشی نمایندگان تهران و مسئولان دولتی به منظور بررسی مشکلات حوزه ورزش و جوانان در پایتخت برگزار شد.
نشست هم اندیشی نمایندگان تهران و مسئولان برای بررسی دلایل فقر ورزشی در پایتخت نشست هم اندیشی نمایندگان تهران و مسئولان دولتی به منظور بررسی مشکلات حوزه ورزش و جوانان در پایتخت برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201907109232905986.jpg نشست,هم,اندیشی,نمایندگان,تهران,و,مسئولان,برای,بررسی,دلایل,فقر,ورزشی,در,پایتخت Icana

به گزارش خبرگزاری  خانه ملت، نشست اعضای مجمع نمایندگان استان تهران و مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران صبح امروز (سه شنبه 11 تیرماه) به منظور بررسی مشکلات حوزه ورزش و جوانان در این استان در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

سازمان اداری و استخدامی کشور مجوز جذب قهرمانان ورزشی را نمی‌دهد

رضا گل‌محمدی با اشاره به عدم حضور وی در شورای معاونان به عنوان یکی از مشکلات مهم حوزه ورزش و جوانان در تهران که مانع از رفع نقایص این بخش می شود، گفت: مشکلات ناشی از بودجه ورزش در تهران تنها به ایجاد پرونده های قضایی برای مدیران کل حوزه ورزش و جوانان منتهی شده است، کما اینکه این احتمال می رود که تعداد زیادی از آنها روانه زندان شوند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران ادامه داد: این مشکل به وجود مصوبه مجلس بازمی گردد که در آن تخصیص بودجه برای ساخت اماکن دولتی برای دولت ممنوع شده است. بنابراین احداث اماکن ورزشی خلاف قانون بوده و مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است و می طلبد که مجلس در این مورد ساخت خانه های جوانان را استثنا قرار دهد.

وی در ادامه در بیان مشکلاتی که برای فعالیت سمن های ورزشی وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون انتظار می رود که مجلس به موضوع تفکیک خانه های جوانان از وزارت ورزش و جوانان ورود کند که این امر به طور قطع به نفع جوانان خواهد بود، ضمن اینکه باید این ثمن ها شناسه داشته باشند که چون وزارت کشور باید این مهم را محقق سازد، با مشکلاتی در این زمینه مواجهیم.

گل محمدی یادآور شد: تخصیص سراهای محله از سوی شهرداری به عنوان خانه های جوانان یکی دیگر از مواردی بود که از مدت ها قبل پیگیر آن هستیم.

وی با اشاره به مشکلاتی که این اداره کل در زمینه جذب نیرو با آن مواجه است، اظهار کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که اداره کل ورزش و جوانان استان تهران با آن مواجه بوده این است که در گذشته تعداد 390 نیروی مازاد و 285 پست بدان اضافه شده و این در حالی است که بنده به عنوان تنها مدیرکل ایران تاکنون حتی یک نیرو نیز به این اداره اضافه نکرده ام.

گل محمدی خاطرنشان کرد: هم اکنون سازمان اداری و استخدامی در حالی مانع از جذب نیروی جدید در این اداره کل می شود که 150 پست داریم که می توان از این نیروهای مازاد برای فعالیت در آنها استفاده کرد، اما ما این مجوز را نداشته و فقط باید ماهانه مبالغ زیادی را صرف پرداخت دستمزد این نیروهای مازاد کنیم بدون اینکه خروجی قابل قبولی داشته باشیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در ادامه از نمایندگان مجلس خواست تا در جهت رفع این موانع به این اداره کل کمک کنند.

وی بیان کرد: ما سال گذشته در حوزه ورزش با اختلاف زیادی در کشور اول شدیم، ضمن اینکه 40 پروژه عمرانی افتتاح کردیم و امسال نیز افتتاح 25 پروژه را در دستور کار داریم که در هفته دولت محقق خواهد شد.

گل محمدی با بیان اینکه اجرای ماده 88 قانون برنامه توسعه مشکلاتی را برای اداره کل ورزش و جوانان استان تهران ایجاد کرده است، کما اینکه باعث افزایش نظارت سازمان بازرسی کل کشور به صورت سختگیرانه نسبت به این اداره کل شده است، اظهار کرد: با وجود اجرای این ماده هزینه ورزش گران شده و نمی توان سالن های ورزشی را در روستاها اداره کرد، به همین دلیل این موضوع را در شورای برنامه ریزی استان مطرح کردیم تا سالن های ورزشی روستاها را به دهیاری ها پس بدهیم و این اقدام بزرگی بود که انجام شد.

وی در پایان درخصوص مشکل جذب ورزشکاران عنوان کرد: این مورد به اقدام سازمان اداری استخدامی کشور باز می گردد که مجوز هیچگونه جذب نیروی ایثارگر یا قهرمان ورزشی را به اداره کل ورزش و جوانان استان تهران نداده است.

توجه به ورزش بانوان در اولویت برنامه‌های تهران قرار گیرد

طیبه سیاوشی شاه عنایتی

 

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در این نشست با بیان اینکه عدم حضور مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در شورای معاونان مسئله مهمی است که باید پیگیری شود، افزود: حضور مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در شورای معاونان در جهت تقویت ارتباط این اداره کل با بدنه وزارت ورزش و جوانان بسیار مهم است، به همین دلیل تصویب لایحه وظایف، اختیارات و اهداف این وزارتخانه در جهت تقویت ساختارها در این بخش صورت گرفت.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون اقدام جدی در حوزه ورزش استان تهران صورت نگرفته که بتوان مشکلات ناشی از آن را چه در بودجه و چه قانون برنامه پیگیری کرد، در انتقاد نسبت به سرانه فرهنگی در تهران تصریح کرد: سرانه فرهنگی در تهران بسیار پایین است، کما اینکه در حوزه آموزش و پرورش این شهر را بعد از استان سیستان و بلوچستان و در مقام سی و یکم قرار داده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه تخصیص سهم 0.27 درصد از مالیات بر ارزش افزوده به ورزش تهران را موضوعی دانست که باید مورد پیگیری قرار گیرد.

سیاوشی یادآور شد: واگذاری باشگاه های استقلال و پرسپولیس از جمله موارد مهمی است که در کمیسیون اصل 44 مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفته، بنابراین باید به این موضوع نگاه ویژه ای صورت گیرد. همچنین ورزش بانوان از دیگر مواردی است که توجه بدان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: اجرای ماده 88 قانون برنامه باید شفاف شود، چرا که در شرایط کنونی شهرستان های تهران از جمله رودبار قصران، شهرری، اسلامشهر و... در استفاده از اماکن ورزشی با مشکل مواجهند چرا که این اماکن شبیه مراکز خصوصی اداره می شوند، بنابراین لازم است درخواست بودجه برای کاهش هزینه استفاده از اماکن ورزشی در بودجه سال 99 مورد توجه قرار گیرد.

سرانه ورزش تهران پایین‌تر از مناطق محروم است

ذوالقدر

 

در ادامه سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به مشکلات ناشی از سرانه ورزشی در استان تهران گفت: هم اکنون سرانه ورزشی در شهرری 60 سانتیمتر برای هر نفر است و این در حالی است که سرانه ورزشی مناطق محروم کشور از این میزان بالاتر است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به اینکه خصوصی سازی، هزینه های حوزه ورزش را افزایش می دهد، یادآور شد: مشکل جذب مدال آوران و پیشکسوتان ورزش به ویژه در اسلامشهر که قلب مدال آوران کشور است، از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین احداث خوابگاه برای ورزشکاران در این شهرستان از دیگر مواردی است که باید پیگیری شود.

بی‌توجهی به حوزه ورزش زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی را فراهم می‌کند

مصطفی کواکبیان

 

مصطفی کواکبیان نیز در این نشست با اشاره به اینکه اداره کل ورزش و جوانان استان تهران نقش موثری در مالکیت باشگاه ها دارد، از وضعیت باشگاه های استان تهران و اختلافاتی که در حوزه مالکیت آنها وجود دارد، انتقاد و تاکید کرد: در این مورد باید به صورت کلان با وزارت ورزش و جوانان مطرح شود تا در مورد مالکیت ورزشگاه های بزرگ تصمیم گیری کرد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه با انتقاد از پول های کلانی که در اختیار مربیان خارجی قرار می گیرد، افزود: واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی باعث افزایش هزینه های استفاده از این اماکن شده که مشکلاتی را برای اقشار کم درآمد در این حوزه ایجاد کرده و زمینه بروز آسیب های اجتماعی را فراهم می کند.

نقشه اماکن و محل هزینه‌کرد درآمد حاصل از ورزش تهران تهیه شود

سیدفرید موسوی

 

در ادامه سید فرید موسوی با بیان اینکه ورزش جوانان در اولویت بندی ها مظلوم واقع شده است، افزود: ما از محل هزینه کرد حوزه ورزش و نیازهای اماکن ورزشی به ویژه در مورد شهرستان های تهران بی اطلاع هستیم، بنابراین در این شرایط می طلبد که نقشه ای در این مورد تهیه شده و محل هزینه کرد و وجود اماکن ورزشی در تهران و شهرستان هایش مشخص شود.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه از مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران خواست تا گزارشی را در مورد عملکرد اماکن ورزشی استان تهران به آنها ارائه دهد.

محل هزینه‌کرد درآمد حاصل از برگزاری مناقصات در حوزه ورزش شفاف شود

فریده اولاد قباد

 

فریده اولادقباد در این نشست با بیان اینکه شهر تهران با وجود امکانات فراوان ورزشی که در اختیار دارد، از سرانه پایینی برخوردار است، گفت: هم اکنون نظارت دقیقی بر روند فعالیت سالن های ورزشی تهران وجود ندارد، بنابراین لازم است که تحقیق و تفحصی در این مورد صورت گیرد تا مشخص شود که درآمد حاصل از برگزاری مناقصات به چه صورت هزینه می شود، همچنین قراردادها و تفاهم نامه ها که در حوزه ورزش ایجاد شده، با چه کسانی بسته شده است که از این موضوع نفع می برند. همچنین درآمد سالن های ورزش تهران به کجا می رود؟ بنابراین لازم است که اداره کل ورزش و جوانان استان تهران گزارشی را به نمایندگان مجلس ارائه دهد تا در این حوزه شفاف سازی صورت گیرد.

این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در پی امضای تفاهم نامه سال 93 بین وزارتخانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان قرار بر این شده بوند تا سرانه های ورزشی و درآمد حاصل از سالن های ورزشی مدارس در جهت پیشگیری از رفتارهای پرخطر و کاهش آسیب های اجتماعی هزینه شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در ادامه از مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران خواست تا شرایطی را ایجاد کنند تا در ادارات و سازمان ها، ساعاتی برای ورزش بانوان تعیین شود، چرا که این مطالبه جامعه زنان بوده که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

اولادقباد در پایان از عدم تخصیص اعتبارات در قانون برنامه ششم توسعه برای ورزش حرفه ای کشور به عنوان یک دغدغه مهم یاد کرد و از مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران خواست تا گزارشی در رابطه با تخصیص 0.27 درصد از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه ورزش را به مجلس ارائه دهد.

ضرورت تشکیل کمیته‌ای برای رفع مشکلات حوزه ورزش پایتخت

احمد مازنی

 

احمد مازنی نیز در این نشست با یادآوری اینکه در قانون برنامه ششم توسعه تاکید شده بود که بحث واگذاری پرسپولیس و استقلال باید تا پایان شهریور محقق شود، گفت: براساس اطلاعات به دست آمده، وزیر ورزش و جوانان اعتقادی به واگذاری این دو باشگاه ندارد و این موضوعی بود که از طریق کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با آن نامه ای زده شده بود و 6 ماه قبل از موعد از بُعد نظارتی بدان ورود کرده بودیم، ضمن اینکه در کمیسیون اصل 44 مجلس نیز این موضوع بررسی شده و وزیر ورزش و جوانان در نشست های آن قول داده بود که این دو باشگاه را در موعد مقرر واگذار کند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه یادآور شد که نتیجه تحقیق و تفحص از این دو باشگاه باید نهایی شده باشد و نتیجه آن در صحن علنی قرائت شود.

وی در ادامه از نبود اماکن ورزشی برای جانبازان انتقاد کرده و تصریح کرد: محلی که برای احداث این ورزشگاه در نظر گرفته شده بود، بعد از گذشت 8 سال هنوز افتتاح نشده است، دلایل تأخیر این موضوع چه بوده است؟

مازنی در پایان پیشنهاد داد که کمیته ای به ریاست طیبه سیاوشی رئیس کمیته ورزش و جانواده کمیسیون فرهنگی و عضو مجمع نمایندگان استان تهران و متشکل از نماینده اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و معاونت مجلس وزارت ورزش و جوانان، تشکیل شده و یک ماه به آنها فرصت داده شود تا مشکلات حوزه ورزش را بررسی کرده و گزارشی از آن قبل از بررسی لایحه بودجه سال 99 به مجلس ارائه دهد.

ضرورت توسعه ورزش همگانی

محمدرضا بادامچی در مناظره پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی به خزانه دولت

 

محمدرضا بادامچی با بیان اینکه انجام ورزش در اماکن عمومی کمترین هزینه را برای اداره کل ورزش و جوانان استان تهران دارد که می توان آن را گسترش داد، از گل محمدی خواست تا درجهت افزایش محل استقرار انجام ورزش های همگانی در پارک ها و میادین شهر تلاش کند.

مجمع نمایندگان تهران آماده همکاری برای ایجاد تعاونی فراگیر ملی ورزش است

محسن علیجانی زمانی در  دیدار با نماینده جنبش حماس

 

محسن علیجانی‌زمانی نیز در این نشست از مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران خواست تا گزارشی از برنامه خود در رابطه با جذب و اشتغال قهرمانان و ورزشکاران ارائه دهد.

عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران تصریح کرد: هم اکنون باید در 16 شهرستان تهران تعاونی فراگیر ملی ورزش ایجاد شود و برای تامین زمین لازم جهت تحقق این مهم می توان از سازمان منابع طبیعی کمک گرفت، ضمن اینکه مجمع نمایندگان استان تهران نیز در این مورد آماده همکاری است.

وی تاکید کرد: باید از محل تخصیص و هزینه کرد 0.27 درصد مالیات بر ارزش افزوده به حوزه بانوان، مدارس و ورزش های همگانی در جهت شفاف سازی گزارشی ارائه شود. همچنین اداره کل ورزش و جوانان استان تهران باید در رابطه با نحوه اجرای تبصره 4 ماده 94 قانون برنامه که به موضوع ازدواج و اشتغال جوانان اختصاص دارد، گزارشی ارائه دهد، ضمن اینکه در رابطه با اجرای ماده 88 باید مشخص شود که چه تاثیری در هزینه های این بخش داشته، چرا که وزیر ورزش و جوانان اعلام آمادگی کرده بود که هزینه های ورزش را ارزان کند، کما اینکه می توان از سهم ناشی از عوارض آلایندگی پالایشگاه ها بخشی را به امور ورزش اختصاص داد که در این مورد نیز ما آماده همکاری با اداره کل ورزش و جوانان استان تهران هستیم.

علیجانی تاکید کرد: مدیریت واحد فضاهای ورزشی از طریق شهرداری و وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان شفاف نیست، ضمن اینکه انتظار می رود اداره کل ورزش و جوانان استان تهران در رابطه با مشکلات شهرستان های این استان با نمایندگان مجلس مشاوره کند.

تشکیل کمیته رفع مشکلات حوزه ورزش تهران تا مردادماه تعیین تکلف شود

محمدرضا عارف

 

محمدرضا عارف  نیز در این نشست با بیان اینکه در رابطه با سرانه ورزش استان تهران که 30 سانتیمتر به ازای هر نفر تعیین شده عقب مانده ایم، افزود: تاکنون مجمع نمایندگان استان تهران به طور منظم جلساتی را با ادارات کل دستگاه های استان تهران برگزار کرده ضمن اینکه در این جلسات از مسئولان وزارتخانه ها دعوت نمی شود تا مسئولان این ادارات بتوانند به راحتی مسائل و مشکلاتی که با آنها روبرو هستند را مطرح کرده تا در سطح استان بتوانیم آنها را پیگیری کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران تاکید کرد: در این نشست نیز گزارشی از مشکلات اماکن ورزشی استان تهران ارائه شد که بخشی از آنها مالی هستند و در اختیار اداره کل قرار ندارند که خود مشکلاتی را ایجاد می کند ضمن اینکه سرانه ورزش در تهران نسبت به متوسط سرانه کشور پایین تر است.

وی یادآور شد: قرار بر این شد که کارگروهی تشکیل شود تا مشکلات حوزه ورزش استان تهران را بررسی کند، ضمن اینکه تلاش شود از اماکن بیشتری در این حوزه استفاده شود و در اختیار عموم مردم قرار گیرد، همچنین چند پروژه نیمه تمام باقی مانده که باید اعتبارات مورد نیاز برای آنها در بودجه سال آینده لحاظ شود تا هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: این کارگروه باید به سرعت تشکیل شده و ظرف مدت یک ماه مسائل حوزه ورزش استان تهران را بررسی کند و موضوعات را در این حوزه اولویت بندی کرده تا بتوانیم در پی آن تصمیم گیری کنیم.

عارف خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است باید به ورزش جوانان به صورت جدی تر ورود پیدا کرده و مشکلات این حوزه را برطرف کرد، چرا که با آسیب های نگران کننده ای در سطح تهران مواجهیم که باید این موضوع را در جهت رفع آنها پیگیری کنیم.

وی اظهار کرد: رفع بخشی از مشکلات حوزه ورزش تهران نیاز به اعتبارات نداشته و تنها باید پیگیری شود و می طلبد که با هماهنگی دستگاه های مختلف مشکلات این بخش رفع شود، ضمن اینکه شهرداری و نهادهای دولتی باید در این رابطه کمک کنند، همچنین توجه به این بخش نیازمند تامین بودجه است که امیدواریم ردیفی برای آن در بودجه 99 لحاظ  شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet