هدر موبایل
1398/04/11 12:40:34
سرویس سیاسی
مصدق در آیین امضای تفاهم‌نامه ملی قوای سه‌گانه در امر تنقیح قوانین و مقررات:

تنقیح قوانین قضات را از سردرگمی در خصوص اعتبار قوانین خارج می‌کند

معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: ایجاد قوانین جامع و تنقیح شده سبب می‌شود تا قضات از سردرگمی در خصوص اعتبار قوانین خارج شوند.
تنقیح قوانین قضات را از سردرگمی در خصوص اعتبار قوانین خارج می‌کند معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: ایجاد قوانین جامع و تنقیح شده سبب می‌شود تا قضات از سردرگمی در خصوص اعتبار قوانین خارج شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201907106326773893.jpg تنقیح,قوانین,قضات,را,از,سردرگمی,در,خصوص,اعتبار,قوانین,خارج,می‌کند Icana

به گزارش  خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضائیه در آیین امضای تفاهم‌نامه ملی قوای سه‌گانه در امر تنقیح قوانین و مقررات از سال 1285 تاکنون  (113 سال قانونگذاری) در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر اینکه آرمان اصلی این تفاهم‌نامه مشترک چیست، اظهار داشت: از زحمات آقای میرمحمدصادقی در جهت امضای این تفاهم‌نامه تشکر می‌کنم. تنقیح قوانین و مقررات در کشور ما دارای سابقه است و امروز نیز یکی از ضرورت‌های مهم سیاست‌گذاری حقوقی است.

معاون حقوقی قوه قضائیه بیان کرد: گاهی اطاله دادرسی نیز به علت وجود قوانین است که اعتبار یا عدم اعتبار آنها مشخص نشده است. امیدواریم پس از اجرایی شدن این تفاهم‌نامه در نهایت به قانون جامع در رشته‌های مختلف دست یابیم.

وی افزود: ایجاد قوانین جامع و تنقیح شده سبب می‌شود تا قضات از سردرگمی در خصوص اعتبار قوانین خارج شوند. اکنون با تصویب قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی مشخص نیست که قوانین سابق در این حوزه نسخ شدند یا خیر و همین امر سبب سردرگمی قضات شده است.

مصدق ادامه داد: با اجرا شدن تفاهم‌نامه ملی تنقیح قوانین و مقررات امیدواریم در کوتاه‌ترین مدت به نتایج مطلوب دست یابیم و برای جامعه حقوقی روشن شود که کدام قوانین منسوخ و کدام قوانین هنوز معتبر است.

معاون حقوقی قوه قضائیه در خصوص اهمیت موضوع تنقیح قوانین گفت: سابقه تنقیح در کشور بسیار زیاد است اما به نتیجه نرسیده است هرچند تلاش‌هایی از طرف مجلس شده است. حدود 9 سال پیش اقدامی جدی در زمینه تنقیح قوانین انجام شد اما به نتیجه نرسید.

وی افزود: در اداره کل تنقیح قوانین و مقررات قوه قضائیه نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهیم زیرا ضرورت پالایش قوانین را حس می‌کنیم اما با توجه به همت آقای میرمحمد صادقی امیدواریم تا پایان سال از نتایج عملی این تفاهم‌نامه استفاده کنیم.

مصدق در پاسخ به این سوال که آیا با امضای تفاهم‌نامه ملی تنقیح قوانین، اقدامات درونی هر یک از قوا برای تنقیح قوانین متوقف می‌شود یا خیر، گفت: با امضای این تفاهم‌نامه ملی اقداماتی درونی قوا متوقف نمی‌شود بلکه تکمیل می‌شود. با توجه به این تفاهم‌نامه حسب مورد، تنقیح درونی قوا تکمیل می‌شود.

معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه در بیشتر موضوعات پس از تنقیح قوانین نیاز به قانون جامع داریم، اظهار داشت: قوانین معتبر پس از تنقیح مشخص می‌شوند که این اقدام مانع از برداشت‌های متفاوت در خصوص اعتبار یا عدم اعتبار قوانین می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet